Zsolnay Porcelánmanufaktúra;NAV-nyomozók;

Két gyönyörű termék - Forrás: Zsolnay Porcelánmanufaktúra/Facebook

- Razzia a Zsolnay Porcelánmanufaktúránál - Dolgozókat is elvittek

Ellenőrzést tartanak az adóhivatal nyomozói a pécsi Zsolnay-gyárban, alkalmazottakat is elvittek - értesült a Dunántúli Napló.

A bama.hu azt írja: információik szerint az átfogó vizsgálat egy bejelentés nyomán indult a cégnél, amelynek eredményeként több dolgozót is kihallgattak, illetve elkísértek a nyomozók, köztük a cégvezetőt is. Kérdéseikkel megkeresték a gyár igazgatóságának elnökét, Cséplő Petra későbbre ígért tájékoztatást. A vezető elárulta, hogy jelenleg nem tartózkodik Pécsen és nehezen tud kommunikálni a gyárban tartózkodó munkatársaival - de a mai nap folyamán mindenképpen tájékoztatást kívánnak adni. A nagy múltú gyár többségi tulajdonosa és a várost résztulajdonosként képviselő Pécs Holding között a közelmúltban kiélesedett a szembenállás. Páva Zsolt polgármester két hete úgy fogalmazott a lapnak: kitört a háború.

A NAV-razziáról szintén beszámoló MTI azt írja: a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. és fő tulajdonosi köre múlt hétfőn azt közölte: attól tartanak, hogy továbbra is ellenséges kivásárlási szándék fenyegeti a céget, amelyhez asszisztál a kisebbségi tulajdonos, a Pécs Holding Zrt., a baranyai megyeszékhely önkormányzatának vagyonkezelő vállalata. A pécsi önkormányzat akkor úgy tájékoztatta a távirati irodát, szándékuk, hogy a város emblematikus vállalata a jövőben is biztonságban legyen. A céget kedden a déli órákban az MTI nem tudta elérni.

Kuperczkó Adrienn, a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának sajtóreferense azt közölte, hogy költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanújával indítottak büntetőeljárást, további tájékoztatást azonban a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívánt adni.

A pécsi önkormányzat az MTI-hez eljuttatott közleményében a sajtóértesülésekre hivatkozva azt írta, "volt alapja a Zsolnay-gyár megvédésének", utalva arra, hogy "már korábban is voltak félelmeik" a gyár működésével kapcsolatban. Szerintük "ez a történés is mutatja, és érthetővé teszi, hogy miért volt szükség korábban a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítésére, azaz védelem alá helyezésére".

A Magyar Közlönyben megjelent rendelettel kapcsolatban a cég és fő tulajdonosi köre már februárban kifejezte fenntartásait, mivel akkori információik szerint a gyár ellen nem érkezett csőd- vagy felszámolási kérelem a Pécsi Törvényszékhez, és álláspontjuk szerint ehhez nem is volt jogalap.

Cséplő Petra, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. igazgatóságának elnöke az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, értetlenül állnak a vizsgálat előtt, amelyet megfélemlítési kísérletként értékelnek.

Az igazgatóság elnöke megjegyezte, hogy a vizsgálatnak közvetlen köze lehet a pécsi városvezetéshez, amely miatt jogi lépések - köztük feljelentés - megtételét tervezik, ennek részleteiről azonban többet nem kívánt elárulni.

Cséplő Petra arról is beszámolt, hogy a 17 óra körül véget ért ellenőrzés keretében a porcelánmanufaktúra mintegy negyven munkatársát hallgatták meg, közülük nyolc-kilenc alkalmazottat kísértek el a nyomozók, őrizetbe azonban senkit sem vettek.

Tájékoztatása szerint a NAV munkatársai üzleti iratokat foglaltak le, ugyanakkor a keddi vizsgálat végeztével a nyomozóktól átvett jegyzőkönyv szerint bűncselekményre utaló jel nem merült fel.

Cséplő Petra hangsúlyozta: társaságuk szabályosan működik, az 2015-ben elért több mint 700 millió forintos árbevételével Magyarország egyik legnagyobb adófizetője, amely azonban "a pécsi városvezetés részéről folyamatos támadásoknak és lejáratásnak van kitéve".

Hamis pálinkát kínáltak egy népszerű budapesti vendéglátóhelyen; a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közérdekű bejelentésre tartott ellenőrzést a szórakozóhelyen - közölte az élelmiszerlánc-biztonságért felelős hatóság.