Angela Merkel Gaziantep városában úgy foglalt állást, hogy a hárommillió ember befogadásával Ankara a „legnagyobb hozzájárulást” adta a menekültválság megoldásához. Ahmet Davutoglu török kormányfő kifejtette, az Európai Unió és Törökország között megszületett megállapodásban foglalt vízummentesség alapvető fontosságú hazája számára. Utalt arra, felmondják az uniós megállapodást, ha nem utazhatnak majd a török polgárok vízum nélkül Európába. Az EU május 4-én teszi le az asztalra a vízummentességgel kapcsolatos elképzeléseit. Ennek elfogadása azonban nem lesz egyszerű, mert egy sor uniós ország bírálta, hogy utazási könnyítéseket kapjanak a törökök, köztük Orbán Viktor miniszterelnök a Wirtshaftswoche című német lapnak adott interjújában.
Donald Tusk a Merkellel, Davutogluval, valamint az Európai Bizottság alelnökével, Frans Timmermansszal tartott közös sajtóértekezletén úgy foglalt állást, Törökország a legjobb példa a világnak arra, miként kell bánni a menekültekkel. Utalt arra, jelentősen csökkent az Égei-tengeren keresztül görög területre érkezett menekültek száma.
A nem kormányzati szervezetek, így az Amnesty International már mesze nem ennyire elégedett Ankara hozzáállásával. Azzal vádolják Törökországot, hogy nem biztonságos állam, mert visszaküldi Szíriába az országból érkezett menekülteket. Davutoglu visszautasította ezt a felvetést. „Nem teszünk ilyet” – jelentette ki.
Merkel, Tusk és Timmermans előzőleg a Nizip 2 menekülttáborhoz látogatott el, amelyben 5000-en élnek, köztük 1900 gyermek. A tábor bejáratánál a következő felirat volt olvasható: „Üdvözöljük Törökországban, abban az államban, amely a világon a legtöbb menekültet veszi fel”. Merkel emellett egy, az EU által finanszírozott gyermekvédelmi központot is felavatott. Tusk azt közölte, hogy az EU július végéig körülbelül egymilliárd eurót bocsát Törökország rendelkezésére menekültügyi programok megvalósítására. A pénz annak a 3 milliárd eurónak a része, amelyet az EU ígért a törököknek a két fél közötti megállapodás keretében. Az összegből iskolákat és egyéb objektumokat építenek. Merkel azt hangoztatta, hogy menekült gyermekek mindössze 10-15 százaléka részesülhet oktatásban. Az EU mindenképpen segíteni kíván ebben. Eddig 93 millió eurót költöttek erre a célra.
Akadtak azonban ellentétek is a vendéglátó és vendégei között. Davutoglu visszautasította a sajtószabadság tiszteletben tartására vonatkozó követeléseket. „Nem fogadhatjuk el, hogy felülről és kívülről ítéljenek meg bennünket” – hangoztatta a török miniszterelnök. Bár nem említette név szerint a német komikust, Jan Böhmermannt, aki kritikus verset fogalmazott meg Recep Tayyip Erdogan török elnökkel szemben, s emiatt eljárás indult ellene hazájában, de egyértelműen rá utalt, amikor azt mondta: „a sajtószabadság csak az emberi méltósággal együtt létezhet”. Ez azonban nem érvényesült az említett vers esetében – tette hozzá.
Mind Merkel, mind Tusk kiemelte a véleménynyilvánítás szabadságának fontosságát. A német kancellár közölte, szót ejtettek az ARD közszolgálati csatorna egy újságírójának ügyéről is, akitől megtagadták a Törökországba való beutazást. Elismerte, hogy ezekben a kérdésekben nem tudtak közös nevezőre jutni vendéglátóikkal. Merkel ugyanakkor megvédte a Törökországhoz való közeledés politikáját. „Többet léptünk előre a tárgyalásokkal, mint akkor, amikor nem beszéltünk egymással” – emelte ki.