Bulvár;Napi Extra;ELMŰ;áramlopás;Kozsó;

Fotó: Facebook/Privát Ámokfutók Kozso

- Lajcsi után Kozso - Így lopják az áramot a showbizniszben

Galambos Lajos után nemrég Kocsor Zsolt, ismertebb nevén Kozso ellen is feljelentést tettek, amiért az egykori teaházában lopta az áramot. A hírrel az üzlet egykori vezetője állt elő, aki szerint a zenész saját dolgozóit is utasította arra, ne buktassák le őt. A közművek ilyen jellegű kifosztása általában nem a szegények "szórakozása", mivel az igen költséges, arra csak a nagy fogyasztással bíró közepes vállalkozások vetemednek. Ha lebuknak, a közműszolgáltatók szigorú szabályok alapján lépnek fel ellenük.

Nemrég még a népszerű zenész, Galambos Lajos áramlopási ügyétől volt hangos a sajtó, most már Kocsor Zsolt (Kozso) ellen tett feljelentésről lehet sok helyen olvasni. A Blikk információi szerint ugyanis a zenész Zöld Teknős Barlang nevű egykori teázójában hosszú ideig áramot lopott. Erre a teaház volt üzletvezetője, Keglovics Zoltán hívta fel a figyelmet, aki szerint a villanyszámlákon és ellenőrzési felszólításokban szereplő villanyórák egyszerűen hiányoztak a teázóból. Ezzel, mint az később kiderült, a zenész is tisztában volt. Utasításba is adta: a villanyóra-leolvasók nem léphetnek be üzletébe, csak az ő jelenlétében. - Így nem csoda, hogy a négyklímás, több hűtőszekrényes és nagy fogyasztású forralókkal, külső neonfényekkel üzemelő teaház negyedéves villanyszámlája a kétezer forintot sem érte el" – mondta a lapnak Keglovics. Az üzlet címére állítása szerint vízszámla sem érkezett soha, az ellenőrökkel azt hitették el, hogy a teához, a vécék lehúzásához és a mosogatáshoz otthonról hoz a zenész kannákban vizet.

A zenészek lopási ügyével kapcsolatban erős a gyanú, hogy hazánkban népszerű módszer a közmű szolgáltatók kifosztása. Boross Norbert az Elmű Nyrt. szóvivője szerint az energialopással kapcsolatban egy téves kép terjedt el a múltban. - A közműszolgáltatók (Kozso esetében az Elmű) ilyen jellegű meglopását rendszerint a nagy fogyasztással bíró közepes vállalkozások végzik. A mérőórák átszerelésére szolgáló eszközök költségesek, azok akár több 100 ezer forintba is kerülhetnek. Így a szegényebb településeken élők hiába szeretnék, nem tudják kijátszani az órákat - jelentette ki hozzátéve: az eddig tapasztalatok szerint a csalás gazdaságos "üzletág", mivel elkövetői nem rögtön buknak le, így akár milliárdos károkat is okozhatnak.

A szolgáltató cégeknek így nehéz a dolguk, összesen három lehetőségük adódik a csalás megfékezésére. - Munkatársaink rendszeresen ellenőrzik a mérőórákat, mérőhelyeket- és csatlakozókat, statisztikai alapon pedig nyomon követik az adott hely fogyasztását. A legsúlyosabb esetekben pedig leszereljük a mérőórákat - közölte a szóvivő.

Emellett persze bejelentéseket is kapnak, amelyek során a közmű szolgáltatók szigorú szabályok alapján lépnek fel. Így minden esetben kiszámolják a helyes fogyasztás mértékét, majd felveszik a kapcsolatot a fogyasztóval. Ha elismeri a lopás tényét, úgy kötbért szabnak ki rá, amit meg kell térítenie. Ha a csalás tényét elutasítja, úgy polgári peres útra terelik az ügyet. A legtöbb esetben a fogyasztó felelősségre vonásán túl a szolgáltató ismeretlen tettes ellen feljelentést is tesz a rendőrségen. - Az interneten nagyon sok olyan "szerelőt" találni, akik olcsó áramot, gázt biztosítanak a fogyasztóknak. Ők aztán mindenféle eszközt szerelnek az órákra. Mindeközben elfelejtik közölni megbízóikkal, hogy az esetleges lebukások során őket nem terheli semmilyen felelősség, hiszen addigra eltűnnek a színről - tette hozzá a szóvivő.

Hogy a lopásoknak mi lehet az oka, arról Boross nem tudott információval szolgálni, de az Elmű tapasztalatait megosztotta. Eszerint az ilyen problémák nem járnak egyedül, az energialopás mellett a nem egyenes úton járó vállalkozásoknak gyakran az adóhatósággal is akad problémája.

Majd kilencszáz magyarországi helyszínen ellenőrizte ma hajnalig a rendőrség a sebességhatár túllépését, a Speedmarathon elnevezésű nemzetközi akció keretében.