Éles felháborodást váltott ki Szentesen az Apponyi téri kétalakos kubikos szobor elköltöztetése elleni határozat. A közelmúltban derült ki, hogy a szentesi városvezetés elköltöztetné Szentes egyik külső területére a szóban forgó emlékművet, hogy annak helyére ősszel az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulójára szabadságharci emlékművet állítson. A Csongrád megyei városban petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy Marton László Kossuth-díjas szobrászművész alkotása a helyén maradjon.
"Pályázatot írtak ki emlékművekre, s a Fidesz frakciója egyszer csak benyújtotta, hogy emlékművet kíván állítani a kubikos szobor helyére. Egyesek szerint az alkotás vörös katonákat ábrázol, a Tanácsköztársaságot dicsőítő, holott köztudott, hogy nincsen köze a munkásmozgalmi világhoz" - nyilatkozta lapunknak a jelenleg Glasgowban tartózkodó Barát Endre szociológus, szentesi lakos. Hozzátette, a lokálpatrióta hírében álló város baloldali polgármestere, Szirbik Imre szintén ellenzi a döntést, de neki nem volt beleszólása a határozat meghozatalába.
Barát Endre a Népszavának elmondta, úgy látja, amióta fideszes a városi testület, azóta a testületi tagok saját embereiket lökdösik be a különböző pozíciókba, a szobor-ügy csak hab a tortán. "Úgy vélik, nem volt rendszerváltás Magyarországon, talán ezért határozták el, hogy száműzik Szentes központjából a szobrot. Ez azért is felelőtlen döntés, mert Marton László műve városunk egyik jelképe, számtalan humoros anekdota is tartozik hozzá. Ezzel a döntéssel szinte minden családot megsértenek, hiszen az 1969 óta álló szobor szinte mindenkinek jelent valamit" - közölte Barát Endre, akinek nagyapja maga is kubikos volt. A szociológus egyúttal hangsúlyozta, senkinek nincs panasza az 56-os emlékmű miatt, csupán arról van szó, hogy azt szeretnék, ha Marton műve maradna a helyén.
A távozásra ítélt szobor érdekében békés demonstrációt szerveztek a szentesiek, továbbá elkezdtek aláírást gyűjteni annak érdekében, hogy újra napirendre kerüljön a probléma a városi testületben. Lapunkhoz eljuttatott közleményükben azt írják, jelenleg hétszáznyolcvan aláírásnál tartanak. Amennyiben eredménytelen a próbálkozásuk, szeretnének népszavazást kezdeményezni az ügyben.
Krausz Jánosné mszp-s szentesi képviselő elérte telefonon a 2008-ban elhunyt Marton László szobrászművész özvegyét, aki felháborodását fejezte ki a mű költöztetése iránt. A művész felesége úgy véli, a szobor megkérdezése nélküli eltávolítás sérti a szerzői, illetve örökösi jogokat.