Dudás Miklós;Magyar Kajak-Kenu Szövetség;doppingbotrány;

Elvehetik Dudás Miklós aranyérmét is FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Dudás négy évet kaphat doppingért

Doppingvétséget követett el a kajakos Dudás Miklós, akinek a szervezetében tiltott hormonkészítmény nyomaira bukkantak. A sportoló versenyzői engedélyét és kerettagságát azonnali hatállyal felfüggesztették. A bakui Európa Játékokon aranyérmes sprinter akár négy év eltiltásra is számíthat.

Újabb doppingbotrány rázta meg a Magyar Kajak-Kenu Szövetséget (MKKSZ). Dudás Miklós világbajnok kajakos szervezetében tiltott tesztoszteron-készítmény nyomaira bukkantak, ezért a honi szövetség azonnali hatállyal felfüggesztette versenyzői engedélyét és kerettagságát. A sportoló beismerte, hibázott. „A teszt eredménye egyértelmű, de számomra megdöbbentő – mondta az MKKSZ honlapján Dudás Miklós. – A mintavétel előtt több hetet töltöttem Spanyolországban, edzőtáborban. Csak arra tudok gondolni, hogy a Sevillában vásárolt táplálékkiegészítőben lehetett benne a tiltott szer. Elismerem, hogy felelőtlenség volt olyan készítményt fogyasztanom, amit nem vizsgáltattam be a válogatott keret orvosaival, tettemért vállalom a felelősséget. 25 éves vagyok, ha eltiltanak, akkor is mindent meg fogok azért tenni, hogy újra sikeres lehessek.”

Lapunk az ügyben megkereste Tiszeker Ágnest, a Magyar Antidopping Csoport vezetőjét, aki elmondta, a tesztoszteronnak izomtömeg-növelő hatása van, márpedig a kajak sprint a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szerint egyértelműen az erővel dolgozó sportágak közé tartozik. „Az első doppingvétség a WADA-kódex értelmében négyéves eltiltással jár, de lehet mérsékelni a büntetést. Ne szaladjunk még az események elé, egyelőre a vétség ténye került megállapításra, a meghallgatás még hátra van. Az viszont mindenképp enyhítő körülménynek számít, hogy Dudás Miklós azonnal beismerte, hibázott. Ami biztos, minimum két-, maximum négy évet kaphat a sportoló” – fogalmazott a Népszavának Tiszeker, aki nem tudta megmondani, mikor lesz a meghallgatás.

A londoni olimpián K-1 200 méteren hatodik sprinter az Európa Játékokon adott le mintát, ezen kívül tavaly további három doppingvizsgálaton esett át, de mindegyik negatív eredménnyel zárult. Ugyanakkor a folyamatos ellenőrzések során gyanússá vált, hogy a sportoló tesztoszteronszintje ingadozik, éppen ezért a versenyen levett mintát idén célirányosan újravizsgálták, így találták meg szervezetében a tiltott a szert.

„A szövetség a zéró tolerancia elvét vallja – nyilatkozta Storcz Botond, felnőtt szövetségi vezetőedző. – A sportág elnökségének felhatalmazásával és támogatásával, a magyar sportban szinte példátlan módon, rendszeres doppingellenőrzésnek vetjük alá saját sportolóinkat. Azoknak, akik akár felelőtlenségből, akár szánt szándékkal tiltott szerekhez nyúlnak, semmi keresnivalójuk a válogatottban, ezért Dudás Miklós kerettagságát és versenyzési engedélyét azonnali hatállyal felfüggesztettük. Az eredményességünknél is fontosabb, hogy kiszűrjük azokat, akik nem tanúsítanak a sportág hagyományaihoz méltó magatartást, és rossz példát mutatnak, mert ezzel a saját egészségükön kívül veszélybe sodorják a kajak-kenu sportág szellemiségét is.”

A büntetés súlyáról a háromszoros olimpiai bajnok úgy vélekedett lapunknak, hogy szigorú, ám helyesnek tartja, ugyanis így visszatartó erejű. „Miklós a milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokságon nem jutott a döntőbe K-1 200 méteren, így nem szerzett kvótát. Májusban a duisburgi versenyen nyílik lehetőség kiharcolni a riói részvételt. A németországi viadalon az indul majd, aki megnyeri a május 11-13. között megrendezendő válogató versenyt” – mondta a Népszavának Storcz. A vezetőedző hozzátette: valószínűleg elveszik Dudástól a bakui Európa Játékokon szerzett aranyérmét.

Az MKKSZ az ügy miatt kezdeményezi, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) vonja meg Dudás Miklóstól az élsportolóknak járó Gerevich-ösztöndíjat, edzője, Pál Zoltán pedig kerüljön ki a MOB kiemelt edző programjából. A sportág vezetése egyben felajánlja, hogy visszafizeti a MOB-nak azt a támogatást, amelyet az elmúlt egy évben közvetlenül a sprinter felkészülésére fordított, ennek költségét pedig Dudás Miklós klubjára, az AVSE-re terheli. A MOB elfogadta az MKKSZ javaslatát.

Nem ez az első eset
Az elmúlt időszakban több kajakos is megbukott tiltott szer használata miatt. Tavaly májusban Csipes Tamara és Dombvári Bence szervezetében mutattak ki kokaint. Három hónappal később pedig Kucsera Gábor akadt fenn egy szúrópróbaszerű doppingteszten. A világbajnok kajakos szervezetében ugyancsak kokaint találtak. Csipest és Dombvárit a szövetség első fokon tíz hónapra tiltotta el, később a fellebbviteli bizottság úgy módosította a ítéletet, hogy 2015-ben nem indulhattak nemzetközi viadalon, de az országos bajnokságban már vízre szállhattak. Kucsera januárban kétéves eltiltást kapott az MKKSZ-től.

Hosszú idő óta újra tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán államfő. A két elnök telefonon egyeztetett hétfő este a dél-kelet ukrajnai helyzet rendezési lehetőségeiről, valamint a kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről.