Noha a legutóbbi parlamenti választásokon az ellenzéki pártok többségbe kerültek, mégsem lesz egyszerű dolguk, hogy kikényszerítsenek egy ilyen referendumot. A mára tervezett tömegdemonstráció célja, hogy az országos választási bizottságra nyomást gyakoroljanak – jelentette az
A 2015 decemberi választásokon elért ellenzéki győzelem nyomán eddig öt törvényt próbáltak elfogadtatni, például a politikai foglyok szabadon bocsátása, vagy a jegybank reformja ügyében, ám egyiket sem sikerült életbe léptetni. A Venezuelai Egyesült Szocialista Párt (PSUV) ugyan kisebbségbe került a törvényhozásban, de Maduro államfő jogköreit kihasználva eddig blokkolni tudta az új többség kezdeményezéseit. A legfelsőbb bíróság ugyanakkor jóváhagyta a gyorsan romló gazdasági helyzet miatti szükségállapot bevezetését, amely különleges felhatalmazásokat biztosít Maduro kormányzatának.
A Hercon Consultores intézet friss felmérése szerint a venezuelaiak 78 százaléka úgy véli, hogy csak az államfő eltávolításával lehet esély az ország helyzetének javulására. A Maduro-adminisztráció gazdasági válságtervét a megkérdezettek 80,1 százaléka hatástalannak tartja. A felmérés szerint a venezuelaiak 70 százaléka ragaszkodik ahhoz, hogy alkotmányos úton történjen a váltás, s csak 22,1 százaléka nem ért egyet a békés átmenet szükségességével.