Kedden Orbán Viktor felkeresi Helmut Kohlt
Az Antifa Rheinpfalz Csoport baloldali radikális tüntetői várják kedden Orbán Viktort a volt német kancellár, Helmut Kohl Ludwigshafen-Oggersheim-i házánál. A magyar kormányfő három napot tölt Németországban, állítólag Kohl meghívására, noha egyes lapértesülések szerint épp a magyar fél kezdeményezte a találkozót, hogy ezzel újabb fityiszt mutathasson Angela Merkel német kancellárnak. Noha hivatalos tájékoztatást a kabinet nem adott, úgy tudni, a magyar miniszterelnök hétfőn hat órakor tart előadást a Dekra stuttgarti székházában, sőt, lapértesülések szerint a kormányfő a háromnapos út során találkozik Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel is.
"A valóság könyörtelenül ránk rúgta az ajtót, és egy új korszak csapásai alatt remegnek Európa falai" - írta Orbán abban az előszóban, amit Kohl Aggodalom Európáért című könyvének magyar kiadásához csatolt. Az előszóban, amelyet a VS.hu ismertetett a miniszterelnök Merkelt bírálja, amikor azt írja: Kohl legfontosabb politikusi, államférfiúi erényei közé tartozott, hogy az ország méretétől függetlenül komolyan vette a partnereit, és "nem diktátumokban, másokra rákényszerített megoldásokban gondolkodott". A találkozó diplomáciai jelentőségét ugyanakkor jelezheti, hétfőn tréfásnak szánt poszt került ki Orbán Facebook-oldalára. A miniszterelnök a Németországba induló gép felé tart egy busszal a Liszt Ferenc repülőtéren, mellette Deutsch Tamás áll, a kép mellé rendelt szóvicc pedig így szól: Irány Deutschland. A fotón Balog Zoltán is látható.
A német lapok mégis komoly üzenetként tekintenek a randevúra. "Politikai bomba és a célkeresztben Angela Merkel áll". A Die Welt című konzervatív lapban Boris Kálnoky arra emlékeztetett, a magyar kormányfő eredetileg baráti csevegésre gondolt, nagy felhajtás nélkül, ám a volt kancellár úgy döntött, hogy nyilvános politizálásra használja fel a megbeszélést. Kohl és Orbán úgy bírálja a kancellár menekültpolitikáját, "mintha egyeztették volna" ezt a tevékenységüket. Kálnoky ezzel a Kohl-kötet előszavára és Orbán Schengen 2.0 nevű tervére utalt. Ez utóbbi, amelyben a Die Welt szerzője szerint "szinte semmi nincs, amit Orbán ne követelt volna már korábban", egy "ellenjavaslatnak" tekinthető Brüsszel és Berlin törekvéseivel szemben. Így a keddi Orbán-Kohl találkozó egy "politikai nagyesemény", amely azt szolgálja, hogy minél nagyobb nyilvánosságot kapjon a "Merkel menekültpolitikája elleni közös támadás". Kohl ugyanis a látogatás átpolitizálásával az irányvonal kiigazítására igyekszik ösztökélni pártját, a CDU-t, azt üzenve, hogy "valamivel kevesebb Merkel és valamivel több Orbán jót tenne".
Eközben a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung Zavarótűz címmel közölte Rainer Blasius kommentárját, aki kiemelte, hogy már Bismarcknak is nehezére esett visszavonulása után távol tartania magát a berlini politikától, és Helmut Kohl ezt a "hagyományt" folytatja, bár egészségi állapota miatt nem teljesen világos, hogy ki ad neki tanácsot, vagy ki asszisztál neki. A liberális Der Tagesspiegel szerint pedig Orbán a Berlin és Brüsszel által "elárult", kulturálisan homogén, erős nemzetekből álló régi Európa híveként kívánja beállítani magát, és a látogatással legitimitást akar szerezni politikájához az "igazi európaiként" beállított Kohltól, akinek értelmezése szerint Orbán "az egyetlen igazi utóda".
Szijjártó megint Brüsszelnek üzent
Kiábrándító az uniós intézmények hozzáállása a bevándorlási válsághoz, ugyanis a teljesen egyértelmű következmények ellenére továbbra is arra próbálnak koncentrálni, hogy miként hozzanak még több embert Európába. Erről Szijjártó Péter beszélt hétfőn az MTI-nek az uniós külügyminiszterek luxembourgi tanácskozásán. A külgazdasági és külügyminiszter szerint, itt az ideje, hogy az unió véget vessen a jelenlegi politikájának, ne küldjön meghívást a bevándorlóknak, akik az életüket kockáztatják egy olyan remény miatt, amelynek legalábbis kétséges a kimenetele. Közölte, az EU-nak azzal kellene foglalkoznia, hogy miként csökkenthető a nyomás az unió külső határain, s ehhez milyen nemzeti és európai intézkedések szükségesek. Hozzátette, a dublini rendszer tervezett módosítása előtt a schengeni szabályokat és azok betartását kellene megerősíteni. Kedden az uniós védelmi miniszterek tanácskoznak Luxembourgban, az ülésen Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is részt vesz. A NATO és az ENSZ szakosodott szerveinek a magyar kormánytól lényegesen eltérő álláspontja van az ügyben. "A menekültek érkezése elkerülhetetlen, naivitás azt gondolni, hogy határzárakkal fel lehet őket tartóztatni" - fogalmazott például Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa a Corriere della Sera című olasz napilapban. Való igaz, a magyar-szerb határon felállított kerítés is megbukni látszik: péntektől vasárnapig 391 határsértőt fogtak el Magyarországon.