6.oldal;blognéző;

- Eximbank-sztori: csúnyát bukhat az államadósság elleni harc?

A magyar kormány már nemcsak Brüsszellel, hanem az Eurostattal is háborúban áll, miután kiderült, hogy az Unió statisztikai szervezete szerint az Eximbankot a magyar államháztartáson belülre kell sorolni. Látszólag az ügy eltörpül a többi uniós vitához képest, valójában fontos kérdésről van szó. Amennyiben a jövőben a KSH-nak be kell sorolnia az Eximbankot az államháztartáson belülre, akkor az komoly hatással lesz az államadósságra, ráadásul visszamenőleg is el kell számolni ezt. A legoptimistább forgatókönyv alapján ez azt jelentené, hogy a 2014-es államadósság-csökkenés például eltűnne. Egy másik forgatókönyv alapján viszont a teljes 2013-14-es csökkenés eltűnne, ha a bank teljes forrásállományát be kellene számolni.

Az államadósság összességében 2 százalékkal lenne magasabb, a kormány elmúlt években tett „erőfeszítései” pedig lenullázódnának. Ez már csak azért is fontos, mert visszamenőleg sérülne az uniós előírás az államadósság-csökkentéssel kapcsolatban. Attól azonban nem kell félni, hogy emiatt szankciók érnék Magyarországot. (...) Az EU statisztikai hivatala szerint a KSH-nak az államháztartáson belül kellene sorolnia a bankot, mivel az nem tekinthető az államtól független, autonóm intézménynek, inkább úgynevezett „foglyul ejtett pénzügyi intézmény”, amely gyakorlatilag az államháztartás része. Komoly kérdésről van szó, mivel több százmilliárd forint sorsa a tét, és ha a kormány számára kedvezőtlen döntés születik végül, akkor az érzékenyen érintheti az államadósság elleni harcot.(...)

A Szent Egyed katolikus közösség római székhelyén kaptak ideiglenes szállást és elkezdtek olaszul tanulni a Ferenc pápával a leszboszi menekülttáborból Rómába érkezett három szíriai menekültcsalád tagjai, miközben az egyházfő gesztusát ellentétes vélemények kísérik a rómaiak és az olasz politika részéről.