bíróság;vesztegetés;kitiltás;Bunge Zrt.;

- Bíróság elé áll a kitiltási-ügy vádlottja

Vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés vádjával áll ma bíróság elé T. Viktor András, aki az ügyészség vádjai szerint azt ígérte az amerikai étolajgyár, a Bunge Zrt. lobbistájának, hogy kétmilliárd forint ellenében kijárja az étolaj áfájának 27 százalékról 5 százalékra mérséklését. T. azt is megnevezte, hogy ki járna el az áfacsökkentés érdekében: Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke. Az ügyészség tavaly decemberben közölte, hogy sem személyes, sem egyéb kapcsolatot nem találtak T. és Heim között. Ez alapján a Századvég azt közölte, hogy az ügyészség tisztázta a céget, mert csak egy csaló élt vissza a nevükkel.

A Bunge lobbistája, aki ismerte T.-t, a 2014 májusi találkozójuk után tájékoztatta az ajánlatról a megbízóját és az amerikai nagykövetséget is. Az amerikai nagykövetség később erre a vesztegetési ügyre is hivatkozott a kitiltási botrány idején, amelyet a Századvég tulajdonában lévő Napi Gazdaság robbantott ki azzal a cikkével, amiben azt állította, hogy az Egyesült Államok azért tiltott ki magyar adóhatósági vezetőket, mert amerikai cégek ellen folyik vizsgálat Magyarországon. (A Napi Gazdaságból időközben Magyar Idők lett, ezért a lap 2014. október 16-i cikke már elérhetetlen a hivatalos archívumban.) A hírről később kiderült, hogy valótlan, ám ez is épp elég volt, hogy kirobbantsa a botrányt, ugyanis az amerikai nagykövetség erre reagálva ismerte el, hogy valóban kitiltottak több magyar állampolgárt az Egyesült Államokból. A botránynak itthon nem lettek következményei, az egyetlen ember, aki maga ismerte el a kitiltását, Vida Ildikó NAV-elnök volt, de ő megtarthatta pozícióját és a maga ellen elrendelt vizsgálatot is maga folytathatta le. Vida végül tavaly júliusban távozott az adóhivatal éléről.

Brüsszelnek nem az uniós bevándorláspolitikán kellene változtatnia, hanem a határok védelmére koncentrálva megállítani a bevándorlást - üzente szombaton az Uniónak a fideszes Gulyás Gergely. A törvényalkotási bizottság elnöke - Orbán után szabadon - a migránsok kényszerbetelepítéséről beszélt és a tagállamok szuverenitásának megsértésével vádolta az Európai Bizottságot. Érvelt a kvótareferendum mellett, amit Brüsszel nem akar. Eközben Orbán Viktor után Matteo Renzi olasz kormányfő is javaslatot tett a migráció kezelésére. Ám az olasz miniszterelnök nem nemzetállami megoldásokat sürget.