Európa;azbesztszennyezés;WHO azbeszt-jelentés;

- Európa-szerte mérgez az azbeszt

Több európai országban még ma is háborítatlanul zajlik a halálosan mérgező azbeszt felhasználása, az európai lakosság mintegy harmada veszélyeztetett - figyelmeztet az Egészségügyi világszervezet. A nagy azbesztmentesítés még Magyarországon is várat magára.

A 900 milliós európai lakosság mintegy harmada olyan országban él, ahol továbbra sem tiltották be a halálosan mérgező azbeszt használatának minden formáját - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmányából, amelyben figyelmeztetnek arra is: azokban az országokban, ahol az anyag használata ma már tilos, a korábbi évtizedes felhasználás miatt még mindig nagy kockázatot jelent. Az apró azbesztszálak belélegezve a legtöbb esetben gyógyíthatatlan mellhártyadaganatot - mezoteliómát -, illetve azbesztózist (a tüdő hegesedése) okoz, de a tanulmány szerint rákot okozhat a gégében, sőt akár a petefészekben is.

A WHO azbesztjelentését - amelyet Izraelben, Haifában tartott szakmai konferencián mutattak be - a szervezet Európai Regionális Irodája készítette. A Jerusalem Post beszámolója szerint a találkozón több mint kétszázan jelentek meg az európai kormányok és civil szervezetek képviseletében azzal a céllal, hogy értékeljék a WHO 2010-es, Pármában tartott miniszteri konferencia nyilatkozatában foglaltak végrehajtását. Ebben a kormányok képviselői vállalták, hogy a következő tíz évben csökkentik a káros egészségügyi hatásokat és a környezeti veszélyeket, az azbeszt miatti betegségek megszüntetésére pedig 2015 végéig konkrét terveket dolgoznak ki.

A nyilatkozatot aláíró 53 országból 37 országban már több olyan intézkedést is bevezettek, amelyek a dokumentumban megjelölt célok elérését szolgálják. Ugyanakkor például Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban továbbra folyik az azbeszt alapú termékek gyártása. A gyártók állítják: az általuk használt krizotil-azbeszt nem olyan veszélyes, mint az anyag más típusai - ezt azonban a WHO szakemberei vitatják.

"Nem engedhetjük meg magunknak évente csaknem 15 ezer emberélet elvesztését Európában, különös tekintettel a munkásokra, akik a nagyfokú azbeszt-expozíció következtében betegednek meg" - mondta a haifai konferencián Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója. A szakemberek ugyanakkor rávilágítottak arra: az azbeszt-termékek gyártásának felszámolása nemcsak egészségügyi, hanem foglalkoztatási kérdés is, a legtöbb régióban ugyanis ezek az üzemek biztosítják a legtöbb munkahelyet.

Magyarországon az azbesztről már a '80-as években tudták, hogy veszélyes, felhasználását ugyanakkor csak 2005. január 1-jétől tiltották be teljes körűen. Az országban két nagy azbesztcementet használó üzem is működött, az egyik Nyergesújfalun, a másik Zagyvaszántó és Lőrinci határában. Az ÁNTSZ kimutatása szerint a két gyár környékén igen magas az azbeszt miatt megbetegedettek száma. De az azbesztszennyezés országszerte több helyen is kimutatható, számtalan lakótelepen például tört azbeszttel szigetelték az épületeket.

S bár az azbesztet cementtel keverték, annak kötési szilárdsága maximum 20-30 év, ezután az anyag elgyengül, elkezdhet porladni, az azbesztrostok pedig a levegőbe kerülhetnek. Hazánkban 2002-ben indult el az első azbeszt-eltávolítási program, amelyben, 2012-ig mintegy 120 ezer négyzetméter azbeszttartalmú szigetelés eltávolítását tűzték ki célul. A program azonban 2006 után elakadt a források elapadása miatt.

A Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége szerint az országban - panelházakban, sportlétesítményekben, középületekben - még legalább 4-500 ezer négyzetméter szórt azbeszt található, ezért a Levegő Munkacsoporttal karöltve egy nemzeti azbesztmentesítő program életre hívását sürgetik. A Jobbik nemrégiben határozati javaslatot is benyújtott az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságához, hogy felgyorsítsák az azbesztmentesítést.

Családjával együtt lelkileg összeomlott egy Szentimrefalván élő idős nő, mert az ajkai kórházban azt mondták neki, hogy édesanyja - aki combnyaktörés gyanújával került az intézményben még márciusban - elhalálozott.