Az Európai Parlament elnöke nemrégiben a Stern c. lapnak adott interjújában kijelentette, hogy a magyar kvótareferendum abszurd és aljas. A német szociáldemokrata politikus arról is beszélt, hogy a menekülteknek meg kell mondani, hogy a védelemhez fűződő joghoz nem jár lakóhely-választási jog, és nem mehet mindenki Németországba, Svédországba vagy Hollandiába, mert az összes többi európai ország is védelmet nyújt az üldöztetéstől. Valamint megjegyezte, hogy Magyarországon is vannak települések, ahol nem utasítják el a menekülteket. Ilyen például Szeged, egy elkötelezetten baloldali város.
E kitétel kapcsán egyébként már a hír megjelenése után azonnal ( március 24) Németh Szilárd, a Fidesz országgyűlési képviselője sajtótájékoztatón közölte: választ várnak Botka Lászlótól, Szeged szocialista polgármesterétől arra, hogy mikor egyezett meg Martin Schulz európai parlamenti (EP) elnökkel migránsok befogadásáról, és "miért titkolta el" ezt a találkozót. Szeged szocialista vezetője akkor az állami televízió megkeresésére nem akart nyilatkozni, a városvezetés egy közleményt juttatott el a szerkesztőségbe. Ebben azt írták, hogy a város polgárainak példaértékű segítsége nemzetközi elismerést vívott ki, erre reagálhatott Martin Schulz. Felháborító, hogy a brüsszeli támadás utáni gyászt és megrendülést a helyi Fidesz-Jobbik a városvezetés elleni hazug, alaptalan támadásra használja fel - szögezi le a közlemény.
Nos, ez úgy tűnik nem volt elég a kormánypárti képviselőknek, a mai közgyűlésen Haág Zalán, a KDNP frakcióvezetője napirend előtt elmond azt mondta: hosszú hónapok óta foglalkoztatja a szegedieket a hazánkat és a várost fenyegető migrációs válság. Eközben a szocialisták miniszterelnök-jelöltségére hajtó Botka László arra játszik, hogy Szegedre is migránsokat telepítve szerezzen jó pontot brüsszeli támogatóinál. Haág Zalán - az adatok forrásának megjelölése nélkül -, azt is közölte, hogy a szegediek 90 százaléka nem kér a '"migránsokból", ezért felszólította a polgármestert, politizáljon a város lakosságának érdekében.
Botka László válaszában leszögezte: már már komikus, ám Szegedhez méltatlan a Fidesz és a KDNP egy hónapja folytatott kampánya. A szocialista politikus megismételte: Martin Schulz tavaly áprilisban látogatott a városba, a magyar hatóságok akkor még zökkenőmentesen kezelték a migrációs helyzetet, ekkor természetesen szóba sem került megbeszéléseiken a téma. A Fidesz és a KDNP politikusai mérhetetlenül lenézik a szegedieket, ha azt képzelik, hogy ezt az aljas hazugságot beveszik - tette hozzá a polgármester. Botka László ironikusan megjegyezte, jövő héten maga a piréz nagykövet látogat a városba, hogy 170 ezer emberevő piréz migráns letelepítéséről tárgyaljon.
A Fidesz és a KDNP képviselői nem hátráltak, és a témában kettő - a Martin Schulz kijelentését, illetve a kötelező betelepítési kvótát elutasító - határozati javaslatot terjesztettek be, azonban ezek nem kapták meg a napirendre vételhez szükséges többséget.
A közgyűlés érdemi részében Botka László arról beszélt, hogy Szegednek évente 800 milliós veszteséget okozhat a hulladékgazdálkodás átalakítása. A szocialista politikus a jogszabályok alapján kötelezően megalakítandó új hulladékgazdálkodási önkormányzati cég létrehozásáról tartott vita során úgy fogalmazott, az átalakításokkal a kormány elveszi a szegediek hulladékkezelésre befizetett pénzét, a feladatot pedig otthagyják a városnál. Kifejtette: a tervezet szerint a hulladékkezelést koordináló állami cég évente 300 millióval kevesebbet juttat az önkormányzatnak, mint amennyit a lakók a városban befizetnek. A korábban értékesített szelektív hulladékot - amelyből 230-250 millió forint bevétel származott - ingyen kell átadni, a hulladéklerakási díj pedig 250 millió forinttal emelkedik - tudatta a polgármester.
A hulladékgazdálkodási rendszer átalakítása a többi nagyvárosban is hasonló károkat okoz - mondta Botka László. Közölte, a jogszabályváltozás megszünteti a Szegeden az országban szinte egyedüliként minden nyugdíjasnak nyújtott 50 százalékos üzletpolitikai kedvezményt is, ezzel 16 300 szegedi háztartás szemétdíja emelkedik duplájára. A díjemelés elkerülésének egyetlen lehetősége, hogy a nyugdíjas háztartások 60 vagy 80 literes kukát igényelnek, ehhez az önkormányzat minden segítséget megad - tette hozzá a polgármester.
Póda Jenő (KDNP) szerint a várost érintő 800 millió forintos veszteség csupán becslés. A végleges szabályokat nem a hulladékgazdálkodással kapcsolatos törvény, hanem majd a 2017-es költségvetés rögzíti.