;

hajléktalanok;szabálysértési törvény;

A Város Mindenkié csoport demonstrációja a Parlament előtt.  MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

- Tovább üldözhetik a hajléktalanokat

A Jobbik és a Fidesz fenn akarja tartani a közterületen élő hajléktalanokat büntető szabálysértési törvényt, de nincs szociális javaslatuk a fedél nélküliek helyzetének megoldására. Az LMP bérlakások létrehozásában látná a kiutat, de a pénzbüntetéssel vagy elzárással fenyegető szabálysértési törvény módosítását nem tudták elérni a tegnapi országgyűlési szavazáson.

Ahogy az várható volt, a parlament leszavazta a szabálysértési törvény módosítására benyújtott LMP-s javaslatot, amely el szerette volna érni, hogy a hajléktalan emberek ne legyenek büntethetők csak azért, mert közterületen élnek. A párt társelnöke, Szél Bernadett hónapok óta küzd A Város Mindenkié (AVM) csoport aktivistáival, hogy elérjék a fedél nélkül élők problémáját büntetőjogi kérdésként kezelő jogszabály megváltoztatását. A módosító javaslat vitája üres széksorok és minimális érdeklődés mellett zajlott hétfőn este, de a kormánypártok a tegnapi szavazáson már elegen voltak ahhoz, hogy elkaszálják a változtatást.

Szél Bernadett arra emlékeztette képviselőtársait, hogy a kormány lakáspolitikája a felső középrétegekre koncentrál, őket akarja jobb helyzetbe segíteni a CSOK is, de a legszegényebbeknek csak a hajléktalanszállók vagy a családok átmeneti otthonainak férőhelyei jutnak. Segítség és támogatás helyett ma az állam csak retorziót kínál a fedél nélkül élőknek, ráadásul aránytalanul sok pénzt, évente 24 millió forintot költ a külön a hajléktalanok előállítására szolgáló szabálysértési iroda működtetésére, ahol eddig összesen alig több mint 70 ember fordult meg. Az LMP képviselője szerint a hajléktalanságból kivezető utat kellene megtalálni, mert ez lenne a politikusok feladata, nem pedig az utcán élők üldözése, ezért ismét képviselőtársai figyelmébe ajánlotta pártja szociális bérlakás programját, amely hosszú távú megoldási lehetőséget kínálna a fedél nélküliek társadalomba való visszailleszkedésének segítésére.

A vitában azonban csak a szocialisták támogatták a szabálysértési törvény módosítását, a többi ellenzéki párt papíron független képviselői szót sem kértek, a Jobbik és a Fidesz pedig elutasította a javaslatot. A vezető kormánypárt nevében felszólaló Simon Miklósnak csak döccenőkkel sikerült felolvasnia a neki megírt szöveget, ami megrekedt az Alaptörvény és a szabálysértési törvény témába illő passzusainak ismertetésénél, érdemben senki nem gondolta át a javaslatot.

Így érthető, hogy az AVM aktivistái tegnap este tiltakozó szolidaritási tüntetést szerveztek a parlament elé, arra a kérve a szociálisan érzékeny fővárosiakat, hogy álljanak ki a hajléktalan emberek hatósági üldözése ellen, ezzel jelezzék a képviselőknek és a kormánynak, hogy szociális, nem pedig büntető megoldást kell találni az utcán élők kérdésre.

Jelenlegi formájában az MSZP nem támogatja a Pintér-csomagot. A tegnapi ötpárti egyeztetésen ugyan két kifogásolt passzus kikerült a terrorellenes akciótervből, ám a szocialisták számára továbbra is elfogadhatatlan, hogy a kormány szinte korlátlan hatáskörű új nemzetbiztonsági szolgálatot hozna létre, illetve büntetné a titkosított kommunikációt biztosító szolgáltatókat. Ez utóbbit a Jobbik is elutasítja. Az LMP-nek szintén vannak kifogásai, bár bizakodó, mert több javaslatuk bekerült a csomagba. A kormány szerint viszont szinte minden akadály elhárult a tervezet elfogadása elől, így azt a jövő héten várhatóan benyújtják a parlamentnek.