Az INSA ügynökség felmérése szerint Sigmar Gabriel alkancellár pártja első ízben került 20 százalék alá, így jelenleg már csak 19,5 százalék voksolna rá. Ez az előző héthez viszonyítva nem jelentős visszaesés ugyan, fél százalékos, de megerősíti azt a trendet, amely szerint az SPD közkedveltségi mutatója folyamatosan csökken. A CDU/CSU sem büszkélkedhet túl fényes eredménnyel az INSA szerint, hiszen 31,5 százalék voksolna a pártra, ami több mint tíz százalékkal kevesebb, mint ahányan a 2013 szeptemberében rendezett választáson voksoltak a kereszténydemokratákra. A Zöldek ezzel szemben folyamatosan mennek felfelé, már 13,5 százalékon állnak az INSA szerint. A jobboldali radikális Alternatívára 12,5 százalék szavazna, a Balpártra 9,5 százalék, a liberális FDP-re pedig 7,5 százalék.
Az ARD felmérése is megerősítette az SPD népszerűségének csökkenését, a közszolgálati televízió 21 százalékot mért a párt számára, ami a legalacsonyabb érték a rendszeres mérések 1997-es bevezetése óta.
A szociáldemokraták is aggódva szemlélik a folyamatosan csökkenő tendenciát. Katarina Barley, az SPD főtitkára a Spiegelben már nem is próbált meg védekezni azzal a politikusok által sokat hangoztatott mondattal, amely szerint a közvéleménykutatásokkal nem lehet választást nyerni. Meglepetését fejezte ki, hogy bár a szociáldemokraták a nagykoalícióban több eredményt is felmutattak – 63 éves nyugdíjkorhatár, női kvóta a cégek felügyelőbizottságában, minimálbér – ezeket azonban a választók nem igazán ismerik el.
A pártban még nem vetették fel Sigmar Gabriel pártelnök esetleges felelősségét, ami a Spiegel szerint arra is visszavezethető, hogy nincs is nagy tolongás a kancellárjelöltségért. Az esetleges riválisokat nem vonzza a szövetségi politika, Hannelore Kraft Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke maradna, Olaf Scholz hamburgi polgármester nem kívánja elhagyni a Hansa-várost, Andrea Nahles munkaügyi miniszter is inkább a kormányzati munkára koncentrál, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke pedig nem óhajt barátja, Gabriel babérjaira törni.
Mindenesetre egyre több a bíráló hang is. Johanna Uekermann, az fiatal szociáldemokraták vezetője a helyzet őszinte elemzését várja el. Hasonló üzenetet fogalmaztak meg múlt szombaton a küldöttek az SPD alsó-szászországi ülésén is. Sigmar Gabriel ezért várhatóan „baloldalibb” politikát folytat majd. Kérdés, hogy ez mire lesz elég.