Válaszolt a jobbikosok több, "A korrupció ötven árnyalata" címmel beadott sorozatába tartozó kérdésére a miniszterelnök tegnap a Házban. Vona Gábor, a Jobbik elnöke a parlamentben elsőként a "médiaterminátor" Andy Vajna, a felcsúti villanyszerelő Mészáros Lőrinc és "a" Habony Árpád gazdagodását firtatva azt kérdezte Orbán Viktortól, hogy "Mészáros Lőrinc az ön strómanja vagy nem?" Majd figyelmeztetőül hozzáfűzte: "Hazug embert hamarabb utolérik, mint a félszemű kuvaszt." A kormányfő erre ezt mondta: "Sosem volt, sosem lesz, most sincs semmilyen strómanom. Sosem voltam vagyonos ember, most sem vagyok, nem is leszek… Minden ettől eltérő állítást határozottan visszautasítok."
Vona erre javasolta, "mondjunk le a mentelmi jogunkról, s döntse el a bíróság, kicsoda Mészáros Lőrinc, kicsoda Orbán Viktor, kicsoda Vona Gábor". Erre Orbán újra csak azt válaszolta: a vagyonnyilatkozatokban kötelező leírni az igazságot. "Sose voltam vagyonos ember, most sem vagyok az, sosem leszek. (...) A rendszerváltáskor dönteni kellett, hogy valaki politikus lesz vagy üzletember, én döntöttem, és ennek a következményeit vállalom" - mondta. A kormányfő szomorú attól, hogy a kabinetjének tagjai "hétről hétre kénytelenek eltűrni, hogy bűncselekménnyel vádolják őket ellenzékiek". Mint megírtuk, egy hete a Jobbik összesen 50 kérdést tett fel Orbánnak, "a korrupció ötven árnyalata” címmel. Akkor nem fogadták el, hogy Orbán helyett Lázár János válaszoljon, így feltehetően jó pár hétig el fog tartani, amíg Orbán válaszol az összes kérdésre.
Ezután az LMP-s Schiffer András az állami cégvezetők bérplafonjának felemeléséről kérdezte Orbánt, a frakcióvezető felidézte: bár a Fidesz 2009-ben hadat üzent a pofátlan jövedelmeknek, most mégis "megint be akarják terjeszteni azt a pofátlan törvényt", ami emeli az állami vezetők, köztük a jegybankelnök bérét. A miniszterelnök válaszában arról beszélt: a jegybankot "elismerés illetné, nem vádaskodás". Arra a kérdésre pedig, hogy helyesnek tartja-e az állami vezetők mostani fizetéseinek rendszerét, igennel válaszolt, amit azzal magyarázott, hogy a válság idején spórolni kellett, most viszont versenyképessé kell tenni az állami topszférát, ugyanis még a V4-átlagnál is kevesebbet keres egy magyar főfőnök.
Vajon offshoroztak-e fideszesek? Erről kérdezte ezt követően Orbánt a jobbikos Szilágyi György, aki úgy vélte: "a miniszterelnökhöz közeli offshore-lovagok vannak az országban, és mindent megtehetnek." Szilágyi követelte, a vizsgálatok terjednek ki Andy Vajna cégeire, valamint "a letelepedési kötvényekkel üzletelő" magyar offshorosokra is. Orbán azzal kezdte: "mindig lehangol, ha egy tiszteletre méltó képviselőtársam tájékozatlanságról tesz tanúbizonyságot", majd közölte, az elmúlt években negyvennégyezer céget vizsgáltak át, hogy valóban a hivatalos tulajdonos áll-e azok mögött. A botrány kapcsán arról beszél t a kormányfő, hogy tegnap "tartott ülést a nemzetbiztonsági kabinet, nyomozócsoportokat hoztunk létre a NAV-nál és a rendőrségnél, (…) reméljük, lesznek eredmények". Orbán szerint "a magyar állam számára világos szabályok vannak arra, kivel lehet üzletet kötni. És ezeket a szabályokat be is kell tartani. Három napja derült ki a panamai ügy, megértem, hogy türelmetlen, de arra kérem, adjon még nekünk egy-két hetet."
Ezután Schiffer is offshore-ügyben faggatta a miniszterelnököt. Úgy vélte, Orbán személyesen felelős azért, hogy az általa életre hívott nemzeti burzsoázia hol adózik jövedelme után. "A mi közösségünk nem kommuna, nem kibuc. Mindenki a maga döntéseiért vállalja a következményeket" - szólt a kormányfő válasza. Orbán szerint abszurd, hogy felelősséget kellene vállalnia mások döntéseiért, azt azért megismételte, hogy "mindenkinek ott kell adózni, ahol az ember megkereste azt a pénzt". Amúgy a miniszterelnök nem szereti a nemzeti burzsoázia kifejezést, mert azt "a kommunisták hurcolták be az országba, hogy aztán a burzsoának nevezetteket kihurcolják az országból".
Egyébként az LMP társelnöke már napirend előtt is arról beszélt: a offshorozás miatt 242 milliárd dollárt veszített Magyarország, vagyis a magyar államadósság két és félszerese vándorolt ki az országból 25 év alatt. Schiffer András szerint Bokrostól Orbánig bezárólag nem lett volna szükség megszorító csomagokra, ha ezek a jövedelmek az országban maradnak. Elmondta, nemcsak arról van szó, hogy "egy kaviárbaloldali pártpénztárnok" Szamoán fialtatja szerényke jövedelmét, vagy hogy egy fideszes gombnyomogató Seychelle-szigeteken parkoltat pénzt, arról van szó, hogy mai kormányzati politikának szerves része az offshore lovagok felhasználása a kormányzati célok érdekében. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter erre azt mondta, a kormány elkötelezett, hogy a panamai offshore-ügyben felmerülő összes magyar név esetében szigorú, alapos és mindenkire kiterjedő adóvizsgálatot rendeljen el.