drón;drónszabályozás;

Illusztráció: Thinkstock

- Jön a drónszabályozás

Őszre várható a magyarországi drónhasználat szabályozásának megszületése - állítja a Légügyi Hivatal vezetője. A szabályozáson már több mint egy éve dolgoznak, közben a drónok egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert. Biztonságos használatukat az első hazai drónversenyen, az április elején Velencén megrendezett Magyar Multirotoros Drónbajnokságon igyekezték bemutatni.

Már nem kell sokat várni arra, hogy legálisan is reptethessük a drónokat, az ősz folyamán ugyanis megszülethet a magyarországi szabályozás - derült ki Farkas András, a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) Légügyi Hivatala vezetőjének nyilatkozatából. Farkas is részt vett a Magyar Drón Egyesület által először Velencén megrendezett Magyar Multirotoros Drónbajnokságon, elmondása szerint több szakmai szervezettel is egyeztetve, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal karöltve olyan szabályozáson dolgoznak, ami a lehető legegyszerűbbé teszi a drónok használatát.

Bár a szabályozás hiányára már jó ideje figyelmeztetnek a szakmai szervezetek, megszületésének sürgetésére a drónverseny is jó hatással volt. A távirányítással működő robotrepülőgépekkel való versenyzés egy teljesen új, s az egyik legfiatalabb technikai sport. A velencei pályán 400 méteres köröket kellett megtenniük a gépeknek, a pályát három kapu (ezek alatt kellett átrepülni néhány centiméterrel a föld fölött) és öt zászló (ezeket kerülgetni kellett) nehezítette.

Bársony Péter, a Magyar Drón Egyesület elnöke szerint napról napra nő azok száma, akik érdeklődnek a repülő szerkezetek iránt, a versennyel - amelyet az NKH közreműködésével rendeztek - az volt a céljuk, hogy olyan modellt építsenek fel, amely megteremti a szabálykövető versenyzés platformját, és ne csak "hakniszerűen" szerveződjenek versenyek. "A hatóság szívesen vett részt, hiszen a XXI.század a drónokról szól majd" - nyilatkozta Papp Gyula alezredes a Légügyi Hivatal beszámolója szerint.

"Az érdeklődők megtapasztalhatták, hogy nem veszélytelen játék a reptetés, Velencén a rosszul navigált drónoktól egy háló védte meg a nézőket attól, hogy közéjük csapódjanak. A tudatformálás miatt volt fontos egy ilyen nagy figyelemmel kísért rendezvényen demonstrálni, hogy a biztonsági előírások betartása esetén el lehet kerülni a baleseteke" - mondta Ozoli Zoltán, a Légügyi Hivatal főmérnöke. Mivel Magyarországon még nincs a drónokra vonatkozó külön jogszabály, azok használata csak egyedi engedély alapján lehetséges, amelyet a NKH Légügyi Hivatala ad ki.

Drónokkal szállítják a gyógyszereket
Júliustól drónokkal szállítják a gyógyszereket az afrikai Ruanda nehezen megközelíthető régióiba a Zipline nevű startup vállalkozás jóvoltából. Az ország egyes részein szinte járhatatlan utak vannak, így a robotrepülőgéppel jóval biztonságosabb, hatékonyabb és gyorsabb lehet a gyógyszerek, vérkészítmények és más fontos medikai eszközök szállítása a helyi kórházakba, egészségügyi központokba. A Zipline járművei 10 kilogramm súlyúak, elektromos motorral működnek, s mindegyik másfél kilogrammos terhet szállíthat. A SIM-kártyájukban előre meghatározott útvonalat követik, a szállítmányok átlagosan fél óra alatt célba érhetnek. A csomagokat kis magasságból, ejtőernyővel dobják le, így azok tartalma nem sérülhet. A vállalkozók szerint Ruanda csak a kezdet, robotrepülőgépeik már idén más országokban is megjelenhetnek.



Szabálysértési eljárást indított a rendőrség az érpataki cigánytelepen önkéntes rendfenntartó tevékenységet végző Becsület Légiója Egyesület ellen. A bejelentést egy fideszes politikus tette, aki azt kifogásolja, hogy egy civil szervezet szabadcsapatai tartják fenn a rendet a rendőrség helyett. Az egyesület ellen a múltban már többen is szót emeltek, volt, aki a hatóságokhoz fordult, míg két roma származású, nyugalmazott rendőr magától a köztársasági elnöktől vár segítséget. Petíciójukat tegnap reggel adtak át az államfő által megbízott képviselőnek.