népszavazás;Vasárnapi zárva tartás;

- Lendvai: törvényekkel lehetetlenítették el a népszavazást

A mi kis piti, vérontásig nem merészkedő, modernné szelídített Macbethjeink minden megtettek, hogy megállítsák az erdőt, ne juthasson a fülkéig - elemzi így többek között holnapi cikkében Lendvai Ildikó a boltzárral kapcsolatos népszavazás tétjét.

Ahol az „igenekkel” nemet mondhatunk arra is, amit ennek érdekében a jogainkkal műveltek, ahogy meggyalázták intézményeinket. Nemet a népszavazási kísérletek kálváriájára. Arra, hogy már a törvényekkel is szinte ellehetetlenítették a népszavazást, duplára emelték a részvételi küszöböt. Ők aztán igazán félhettek egy második fülkeforradalomtól. De most jöhet a „nem” arra is, hogy bármikor strómanokkal, kamupártok felbérelt embereivel előztessék le a valódi kérdezőket. Hogy egyszer az a szabály csak maga a kezdeményező hozhatja a papírját, máskor viszont az ellenkezője. Hogy világos, pofonegyszerű kérdéseket épp csak a hivatalok ne legyenek képesek értelmezni. Kell a „nem” arra, hogy olyan fegyvert merészeltek használni, amit még senki: a fizikai fenyegetést.

Hogy bokszmeccsé züllesztették a demokráciát. Hogy az iroda főnökasszonya ezután eljátszhatta: csak apró malőr történt, de most kört rajzoltat a bűvös blokkoló óra köré, az majd visszatartja a verőlegényeket. Persze, azoknak köztudomásúlag ez a gyenge pontjuk: ha egy határvonalat látnak, soha át nem lépnék. Azonnal megszelídülnek, abbahagyják a lökdösődést, rendezett sorokba fejlődnek, és „Éljen a jogállam!” felkiáltással előre tessékelik, akit eddig kiszorítottak. Utána pedig a Fradi-gárdából testületileg átlépnek a „Társaság a szabadságjogokért” szervezetébe, és az Eötvös Károly Intézet alkotmánytervezetét olvasgatják. Már régen ezt tették volna, csak eddig nem volt körberajzolás. A kihívóan csupasz, csábító blokkolóóra nem intette eléggé távolságra őket. Jóvérű férfiember hogy is tudna ellenállni, ha egyszer nem figyelmeztetik, hol a határ.

A Kettős Mérce publicistájában egy jós veszett el. Még Lázár János ki sem mondta: „Hajrá, MSZP!”, amikor megírta: „A Fidesz politikusai nyilván ki fognak állni, és a demokráciáról fognak beszélni, meg arról, hogy mindenkinek joga van népszavazni. Nyugodtan röhögjük őket szembe!”

Jó, nevessünk egyet, ránk fér. De mondjunk a három „igen”-nel nemet.

Ha Magyarországon nem diktatórikus és totalitárius rendszert épülne, ha a demokrácia alapjai stabilan állnának, országunk kormányfője és a kormány minden tagja, a politika és a közélet minden szereplője a következő szavakkal köszöntenék a cigányságot a Nemzetközi Romanap alkalmából: „A romák államalkotó tényezők, egyenrangú és egyenlő jogú állampolgárok. A kisebbségi identitást vallókat is ugyanúgy megilletik az egyetemes emberi jogok, ezért tiszteletben tartjuk az emberi méltóságot, teret és lehetőséget adunk az egyénnek, hogy elérje, megvalósíthassa álmát. Nemzetiségeink olyan demokratikus országban élnek, amely megvédi őket mindennemű támadástól, nem ad teret a megkülönböztetésnek, a verbális és fizikai erőszaknak” - írja közleményében Teleki László.