Európai Unió;Recep Tayyip Erdogan;egyezség;

- Erdogan felmondhatja az uniós egyezményt

Recep Tayyip Erdogan török elnök azzal fenyegetőzött, hogy felmondja azt a megállapodást, amelyet az Európai Unióval kötött a menekültkérdés kapcsán, s amely egyebek mellett lehetővé teszi a menekültek visszaküldését az országba.

Erdogan úgy fogalmazott, hazája nem ülteti át a gyakorlatba a megállapodást, amennyiben az Európai Unió nem tartja magát vállalásaihoz. Ezt egy Ankarában elhangzott beszédében jelentette ki. Az egyezmény Erdogan megfogalmazása szerint pontos kritériumokat fogalmaz meg.

A török elnök elégedetlenségét fejezte ki a március 18-án aláírt megállapodás eddigi megvalósítása kapcsán. „Eddig csak ígéretek hangzottak el, de semmi sem történt” – jelentette ki. Az országában tartózkodó szíriai menekültekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, „hárommillió embert látunk el a költségvetésünkből”.

A menekültek felvételéért, illetve terrorellenes harcáért hazája „csak sok köszönetet kapott, de csak a köszönetnyilvánításért nem teljesítjük a vállalásainkat”. Szerinte „mindent úgy kell végrehajtani, ahogyan azt a megállapodás pontjai is tartalmazzák” – követelte a török elnök. A megegyezés lényege, hogy az EU visszaküldheti a nem szír illegális menekülteket a szírekért cserébe. A megállapodás fejében az Unió hatmilliárd eurót ígért Ankarának. A Görögországból Törökországba való visszatoloncolásokat hétfőn kezdték el, de fel is függesztették, mert hirtelenjében igen sok menedékkérelem érkezett a görög hatóságokhoz.

Közben a várható visszatoloncolás ellen tiltakozva éhségsztrájkba kezdett mintegy 70 pakisztáni Leszbosz szigetén.

Merkel és Hollande az egységes szabályozásért
A menekültkérdésről is szó esett a francia-német kormányközi tanácskozáson, amelyet az észak-franciaországi Metzben rendeztek meg. A dublini egyezmény tervezett megváltoztatásával kapcsolatban kifejtették, hogy a kérdést csak európai szinten lehet megoldani. Ugyanakkor úgy vélik, egységes és igazságosabb szabályozásra van szükség. Megállapodás született arról, hogy 600 német és francia szakértő utazik Görögországba, akik hotspotokat állítanak fel, s segítenek a menekültkérelmek feldolgozásában, illetve annak eldöntésében, ki az, aki az EU-ban maradhat, s ki az, akit vissza kell toloncolni.

Az Egyesült Államok nem semmisítette meg fegyverfokozatú plutónium-készleteit - ezzel indokolta egy csütörtöki szentpétervári újságíró fórumon a múlt heti washingtoni nukleáris csúcsról való távolmaradását Vlagyimir Putyin orosz elnök.