offshore-botrány;

- Offshore-botrány - Lemondott az egyik érintett bankvezető

Lemondott a Hypo Vorarlberg osztrák bank vezetője, miután a kiszivárogtatott információk szerint ez a pénzintézet is közreműködött a panamai offshore ügyletekben - jelentette csütörtökön az osztrák média.

Michael Grahammer szerdán este tájékoztatta a felügyelőbizottságot lemondásáról. Indoklása szerint a bankot és a személyét ért médiatámadások miatt hozta meg döntését. Közleményében továbbra is a bank által folytatott ügyletek jogszerűségét hangsúlyozta. Közlése szerint nem azonnali hatállyal távozik, hogy utódjáról gondoskodni tudjon a bank.

Az osztrák pénzpiaci felügyelet (FMA) szerdán délelőtt kezdte meg a pénzintézetnél az érintett tranzakciók felülvizsgálatát, és dolgozik az ügyön a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég is. A Hypo Vorarlberg vizsgálata több héten át fog tartani.

Grahammer 2004 óta volt a bank vezetőségének tagja, 2012 óta tölti be az elnöki pozíciót.

A Süddeutsche Zeitung című német lapnak több százezer offshore cég titkos adatát szivárogtatta ki egy titkos forrás a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától, amely névtelen offshore vállalatokat kezel ügyfelei számára a világ számos részén. Ezekkel a cégekkel a tulajdonosok feltételezhetően el tudják rejteni üzleti tevékenységüket, vagyonukat.

Az osztrák közszolgálati média (ORF) és a Falter című lap közlése szerint panamai dokumentumokban az is szerepel, hogy az ügyletek az ausztriai székhelyű Raiffeisen Bank International (RBI) és a Hypo Vorarlberg bankon keresztül is zajlottak. A médiabeszámoló szerint az RBI Petro Porosenko ukrán államfő ügyleteiben, a Hypo bank pedig húsz másik offshore társaság ügyeiben működött közre. Az illetékesek szerint a két cég a vonatkozó törvényeket és a gondosság követelményét betartva járt el.

Az ügyben az osztrák pénzpiaci felügyelet (FMA) vizsgálatot indított. A Hypo bank vezetése a botrány kirobbanása után bejelentette, hogy a jövőben általánosan vissza kíván lépni az offshore ügyletek kezelésétől.

Az EU-ukrán társulási egyezményről tartott hollandiai népszavazás szervezőinek valódi célja az volt, hogy támadást intézzenek Európa egysége, az európai értékek kiterjesztése ellen - jelentette ki Petro Porosenko ukrán elnök csütörtökön a Twitter közösségi hálózaton közzétett videóüzenetében.