Napi Extra;műkincskereskedelem;

- Műkincsekkel üzletel az Iszlám Állam

Jelentős bevételekre tesz szert az Iszlám Állam (IS) értékes antik kincsek eladásából. Vitalij Csurkin, Oroszország ENSZ nagykövete ennek összegét 150-200 millió dollárra tette. A világszervezet Biztonsági Tanácsának írt jelentésében kifejtette, hogy az Iszlám Állam által elfoglalt területeken 100 ezer kulturális objektum, 4500 archeológiai lelőhely - közülük kilencet sorolnak az ENSZ világörökségéhez – tartozik. 

A dzsihadista terrorszervezet által értékesített műkincseket elsősorban Törökország területén keresztül csempészik a világ más országaiba. A legfőbb csempészközpont Csurkin jelentése szerint a török Gaziantep városa, ahol illegális árveréseken adnak túl a felbecsülhetetlen értékű kincseken. Több műkincs más török városokba, Izmirbe, Mersinbe, illetve Antalyába kerül tovább, ahol aztán különböző bűnözői csoportok hamis dokumentumokat yártanak a műkincsek származásának igazolásához.

A későbbiekben a kincsek különféle műgyűjtőkhöz kerülnek, főleg internetes árverések révén. Vitalij Csurkin szerint az Ebayen is elérhetőek ezek a kincsek.

Törökország és Oroszország viszonya meglehetősen fagyos azóta, hogy a török légierő lelőtt egy orosz gépet a szíriai határnál arra hivatkozva, hogy az megsértette az ország légterét.

Francois Hollande francia elnök ma Angela Merkelt fogadja kormányközi konzultációkra az észak-franciaországi Metzbe. A megbeszéléseken a két ország több minisztere is részt vesz. A találkozót egyfajta „hídépítésnek” is tartják a két állam között, miután Hollande elnök elhatárolódott a német kancellár által képviselt nyitott menekültpolitikától.