Népszava Anno;Gyurcsány Ferenc;Orbán Viktor;miniszterelnöki vita;

- Tíz éve volt az utolsó miniszterelnöki vita Magyarországon

Ne a pártkampányokra, hirdetésekre hagyatkozzanak, nézzenek körül saját házuk táján a polgárok

Egyetlen kérdésben értett egyet az esti vitán az MSZP és a Fidesz miniszterelnök-jelöltje: amikor köszönetet mondtak a gátakon dolgozóknak.

A Fidesz elnöke azzal kezdte, reméli, a gátak vigyázói meg tudják tartani a hullámokat. A 16 évvel ezelőtti – hangsúlyozottan: közösen végrehajtott – rendszerváltozásról azt mondta, a cél a szabadság kihívása volt. A szabadság azt jelenti, magunk hozhatunk döntést a saját, a családunk és az ország sorsáról – érvelt.

Szerinte ez a lehetőség, ez a döntés áll előttünk a vasárnapi választásokon. Ezért arra kért mindenkit, hozzon önálló döntést. Ne a pártkampányokra, hirdetésekre hagyatkozzanak, nézzenek körül saját házuk táján a polgárok – javasolta a választóknak.

A költségvetési hiány nő, az államadósságban úgy úszunk, mint a vízben, nem tud a kormány gátat szabni a felelőtlen költekezésnek, így ma minden állampolgárra 1,3 millió forint államadósság jut – mondta Orbán Viktor. Hol van az a hitelekből és a privatizációból származó 6 ezer milliárd forint bevétel? – kérdezte. Szerinte a megoldás a kisebb államigazgatás, a gazdaság növekedése, ehhez munkahelyekre van szükség.

Gyurcsány Ferenc emlékeztetett: Orbán 7 százalékos növekedést ígért, amiből csak 3 lett, s az államadósságról beszél, míg „jártában-keltében szórja a milliárdokat”.

Meglepőnek nevezte Gyurcsány Ferenc kormányfő, hogy Orbán Viktor a panellakásban lakók nevében visszautasította és kikérte magának, hogy bárki panelprolinak nevezze őket. Mint a Fidesz elnöke fogalmazott: ő és szülei is éltek panellakásban, így arra kérte vitapartnerét, hogy „se engem, se szüleimet ne minősítse”. Az MSZP jelöltje viszont feltette a kérdést, hogy 2002-ben ki fogta a panelprolikra akkori vereségét.

Új felsőoktatás megteremtéséről beszélt, mint mondta, megkezdték a szakképzés átalakítását, és ezt folytatni is akarják, és új ösztöndíjprogramot vezetnek majd be. Gyurcsány szerint a következő tíz évben ezer iskolát újítanak majd fel.

Orbán szerint sincs szükség körmösre, hanem szeretetre és megbecsülésre. Úgy vélte, az elmúlt négy évben kaotikussá vált az oktatási rendszer, vissza kell térni a magyar oktatási rendszer hagyományaihoz, hogy az haladó és nyitott legyen. Orbán szerint helyre kell állítani a szétvert iskolarendszert.

Gyurcsány Ferenc azzal zárta: a nyugodt, gyarapodó, igazságos világ megteremtéséhez mindenkire szükség van, s tettre, felelősségre is egy jobb Magyarországért.

Orbán Viktor zárszavában úgy fogalmazott, hogy „teremtsünk közösen egy jókedvű országot”. Aztán a tetterős Magyarországról beszélt, ahol még ugyan sok a gond és a baj – mint fogalmazott –, sokat megígértek, amit nem teljesítettek.

Népszava 2006. április 6.

A KSH közlése szerint 6,3 százalékkal nőtt az ipari termelés februárban éves alapon. A januári kismértékű visszaesést követően (-0,2 százalék év/év) újra bővülést mutatott a termelés, azonban a munkanaphatással tisztított mutató ennél gyengébb emelkedést mutatott (1,8 százalék év/év).