Bora Bora-ügy;

- Bora Bora-ügy: Tagadta bűnösségét a férj

Tagadja az ellene felhozott vádakat, és szerinte a magyar bíróságnak nincs is jogosultsága ügye tárgyalására - állította Soo Il Lee, a Bora Bora-ügyként elhíresült családi dráma egyik "főszereplője". A férfi felesége, Nyíri-Kovács Patrícia - akit állítása szerint férje éveken keresztül bántalmazott - hosszú ideje küzd azért, hogy közös gyermekükkel együtt visszaköltözhessen Magyarországra a francia polinéz szigetről, ezt azonban a férfi lépten-nyomon megakadályozza.

A nemi erőszakkal is vádolt férj meghallgatásával folytatódott a Bora Bora-ügyként elhíresült, országhatárokon átívelő családi dráma magyarországi fejezete hétfőn a Budapest II-III. kerületi bíróságon. Nyíri-Kovács Patrícia és férje, a koreai származású Soo Il Lee, valamint hatéves kisfiuk, Noah története már jól ismert a hazai és a nemzetközi sajtóban: az anyát és gyermekét a férfi éveken keresztül tulajdonképpen fogva tartotta Bora Borán, miután 2011-ben a Francia Polinéziában található szigetre utaztak annak reményében, hogy megromlott házasságukat helyrehozzák. A nő állítása szerint férje rendszeresen bántalmazta, erőszakoskodott vele, még terhessége ideje alatt is.

Az utazás azonban csapda volt, a bántalmazások Bora Borán is folytatódtak, ráadásul a férj elvette felesége és kisfia útlevelét (ezeket az asszony később visszakapta), válópert indított, és a Nyíri család szerint hamis iratokkal azt is elérte, hogy a házasság felbontása és a gyermekelhelyezés ügyében Francia Polinéziában induljon bírósági eljárás, valamint hogy Noah számára a hatóságok kiutazási tilalmat rendeljenek el. Tavaly azonban Magyarországon is büntetőper indult Soo Il Lee ellen, akit az ügyészség erőszakos közösüléssel, személyi szabadság megsértésével, kiskorú veszélyeztetésével és közokirattal való visszaéléssel vádol.

A férfi tagadja a vádakat, állítása szerint soha nem emelt kezet a feleségére, sem gyermekére, úgy véli, a Nyíri család eltorzította az ügyet. Lee a tegnapi meghallgatásán azt mondta: a magyar bíróság nem jogosult tárgyalni az ügyét, amelyben Bora Borán már született jogerős döntés. (Az apát felmentették a vádak alól és végül a gyerek felügyeleti jogát is neki ítélték.) Majd idézett egy francia főügyészi dokumentumot, amely megállapítja, hogy az erőszakot csak a feleség nyilatkozatai támasztják alá, ám ezek valószínűtlenek és kronológiailag következetlenek.

Nyíriék korábban többször is felhívták a figyelmet a francia polinéz hatóságok korrumpáltságára. Érdekes módon a családjogi bíró tavaly az anyának ítélte a gyermek felügyeleti jogát, amit az apa megfellebbezett, és egy háromtagú bírói tanács felállítását kezdeményezte. A tanács néhány nap leforgása alatt már az apa javára döntött.

Az ügy kedden továbbra is Soo Il Lee meghallgatásával folytatódik.

Petíció az erőszak ellen
Petíciót indított a nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak megelőzését és felszámolását célzó Isztambuli Egyezmény ratifikálásáért a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület.
Mint írták, mostanra az Európa Tanács 21 tagállama ratifikálta az Egyezményt, Magyarország 2014 márciusában azonban csak aláírta, de még nem ratifikálta. "Az Egyezmény érvényre juttatásához elengedhetetlen a ratifikálás, ezzel válik a magyar jog részévé. Erre 2 éve - az Egyezmény elfogadásától számítva pedig már közel 5 éve - várunk".
Az egyesület felhívta a figyelmet arra, hogy bár az előkészítés a témában aktív, az áldozatok valóságát és a nemzetközi jó gyakorlatot is ismerő nőjogi szervezetek nélkül zajlik. "A nők, gyermekek és egyéb érintettek védelme érdekében a nőszervezetek az Egyezmény mielőbbi ratifikálását sürgetik továbbra is. A polgárok, civilszervezetek, intézmények a petíció aláírásával csatlakozhatnak a kezdeményezéshez".



A 24 éves besztereci férfi két vegyesboltba és öt lakóházba tört be lakóhelyén - írja a police.hu.