A téma ezúttal is a holokauszt történései, a második világháború eseményei, a zsidó-magyar együttélés és kultúra volt. Idén 57 csapat jelentkezett a versenyre szerte az országból és határon túlról is – Szlovákiából és Romániából.
Az ez évi vetélkedőt most is támogatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium, (KKM), a MAZSIHISZ, az Élet Menete Alapítvány, Svédország magyarországi nagykövetsége és a Bethlen Gábor Alapítvány. Sok segítséget nyújtott a feladatok kidolgozásában és a program lebonyolításában a Holokauszt Emlékközpont és a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola.
Az ország hat városában (Budapest, Vác, Miskolc, Győr, Pécs, Debrecen) megtartott középdöntők után március 31-én került sor a döntőre. A csapatok ezen a napon délelőtt megtekintették a Holokauszt Emlékközpont „Jogfosztástól népirtásig” című kiállítását, majd az Újlipótvárosban tettek sétát, hogy megnézhessék e városrész zsidó emlékhelyeit, ezután délután a KKM Delegációs Termében került sor a vetélkedésre. Idén először a csapatok rövid, néhány perces, saját maguk alkotta színdarabokat adtak elő.
A zsűrinek nem volt könnyű dolga – ezt Sebes József, a zsűri elnöke, illetve a Raoul Wallenberg Egyesület soros elnöke mondta, értékelve a csapatok munkáját. A helyezettek közt alig volt különbség, a diákok színvonalas teljesítményt nyújtottak. A vetélkedő győztese a nyíregyházi Bethlen Gábor Gimnázium csapata lett, második helyezést ért el a Dunaszerdahelyi Magángimnázium csapata, harmadik a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Gimnázium csapata lett. A győztes csapat és felkészítő tanára nyáron néhány napra Stockholmba látogathat, míg a második helyezést elért csapat részt vehet az Élet Menete programjában, Auschwitz-Birkenauba látogathat. A diákok ezen kívül könyveket és a részvételt tanúsító oklevelet is kaptak.
Niclas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete a díjak átadásakor rövid beszédet mondott. Hangsúlyozta: sajnos Európában most kaotikus állapotok uralkodnak, jelen van az erőszak és a terror, ezért fontos, hogy legyenek olyan emberek köztünk, amilyen Raoul Wallenberg volt. Megkérte a diákokat, hogy öt – angol nyelven c-vel kezdődő szót – jól jegyezzenek meg, mert ezek fontosak. Az öt fogalom a bátorság, az együttérzés, a kritikus hozzáállás (ha mindenki ugyanazt az igazságot mondja, kritikusan figyeljünk, vajon miért mondják ugyanazt, hiszen különbözőnek lenni nem veszélyes), a gondoskodás, végül a közös értékek.
Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány részéről a díjátadáskor azt hangsúlyozta: csak a múlt helyes megítélése segít legyőzni a ma emberellenes eszméit.