Lesújtó képet mutat a magyar fiatalok jövőképéről a Millennial Dialogue nemzetközi kutatás. Az Y-generáció értékrendjét vizsgáló felmérésből kiderül, hogy Kelet-Közép-Európában a magyar fiatalok a legboldogtalanabbak, többségük a politikának is hátat fordít - írja a Népszabadság.
Miért ábrándult ki a politikából az Y-generáció? – erre a kérdésre keresték a választ a brüsszeli Foundation for European Progressive Studies (FEPS) és az amerikai Global Progress által készített kutatásban, amelynek során eddig 12 országban – beleértve Magyarországot – vizsgálták az 1980 és 2000 között született korosztály politikai értékrendjét és jövőképét. A vizsgálat során 1000 fő töltött ki egy online kérdőívet az egyes országokban, emellett 40 résztvevővel online interjút is készítettek.
A ránk vonatkozó adatokat a Policy Solutions intézet elemezte. A Bulgáriával, Ausztriával és Lengyelországgal összevetett eredmények ismertetésekor körvonalazódott a tragikus helyzet:
Igaz, összességében az európai fiatalok többségére jellemző, hogy elégedett az életével, ám a vizsgált négy ország közül Magyarországon érzik magukat a legkevésbé boldognak a 15–34 év közötti fiatalok. Az életükkel elégedetlenek aránya háromszor nagyobb Magyarországon, mint Lengyelországban vagy Bulgáriában, és majdnem ötször magasabb, mint Ausztriában. További magyar sajátosság, hogy van egy törésvonal a 15–34 évesek között, az életkor emelkedésével szignifikánsan csökken az élettel való elégedettség, körülbelül a 24. életév betöltése után. A magyar fiatalok jövőképe is elmarad a régiós országokétól. Lengyelországban a legoptimistábbak (84 százalék), hazánkban a fiatalok kétharmada bizakodó. Boros Tamás, a Policy Solutions stratégiai igazgatója jelezte azt a nem igazán meglepő eredményt is, miszerint Magyarországon a szegényebb, rosszabb körülmények között élő fiatalok a legpesszimistábbak.
És hogy melyik párt érti meg leginkább a fiatalokat? A kutatás szerint egyértelműen a Jobbik. A második helyen a Lehet Más a Politika (LMP) végzett. A Jobbik népszerűségét a fiatalok körében az is jól mutatja, hogy ha csak a 15–34 közötti korosztályon múlna, akkor toronymagasan (53%) nyernének a parlamenti választásokon.
A teljes és megrázó cikk itt olvasható.