A legfontosabb változás, hogy a viszonylatra kiadott menetjegyeket csak azon induló és végállomások, megállóhelyek között lehet felhasználni, amelyeket a jegyen vásárláskor feltüntettek. A jegypénztárnál vagy online vásárlásnál is érdemes pontosan megjelölni a kiindulási és a célállomást. Erre főként azoknak az utasoknak kell odafigyelniük, akik a budapesti elővárosi közlekedésben eddig időnként más állomáson szálltak le vagy fel, mint amelyre a jegyet kérték.
Minden utas a ténylegesen megtett távolság után fizet menetdíjat a korábban alkalmazott virtuális számítások helyett. Ennek eredménye, hogy aki vidéki állomásról olyan viszonylatban utazik, amely elkerüli a Keleti, Nyugati és Déli pályaudvart - például Kőbánya-Kispestről Kelenföld irányába utazik tovább -, annak a vasúttársaság nem számítja fel a fejpályaudvarokig előírt távolságokat.
Bevezetik a pénztári menetjegycserét. A cserét kezelési költség felszámítása nélkül végzik a menetjegy érvénytartamának kezdetét megelőzően - 100 kilométer távolság feletti jegyeknél még az érvénytartam első napján is - abban az esetben, ha az utas a pénztárban azonos vagy magasabb értékű szolgáltatásra vonatkozó igényét jelenti be. Az az utas, aki a csere lehetőségével nem tud élni, a menetjegye kezelési költséges visszatérítését és új menetjegy kiadását továbbra is kérheti.
A MÁV-Start áprilistól kizárólag az érvénytartam megjelölésével adja ki menetjegyeit. Az elővételes jegyvásárlás a pénztárakban, az automatáknál és az interneten is lehetséges.