A vasárnapi boltzár ügyében nem változott a kormány álláspontja, ha a lakosság változást akar, akkor azt népszavazás kezdeményezésével teheti meg - mondta Lázár János a Kormányinfón. Ugyanakkor a Miniszterelnökséget vezető miniszter ellenségesen viszonyult egy esetleges referendumhoz: szerinte ugyanis, akik népszavazást kezdeményeznek a vasárnapi pihenőnap megszüntetéséről, azok emberek tízezreivel fognak kitolni, mert dolgozniuk kell majd. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) nem osztotta Lázár álláspontját, ugyanis az MSZP-s delegált, Litresits András javaslatára a testület feljelentést tesz a Nemzeti Választási Iroda (NVI) székházánál február 23-án történtek miatt - erről egyhangúan döntöttek a tegnapi ülésen.
Ismert, aznap az MSZP-s Nyakó István népszavazási kezdeményezést akart leadni a vasárnapi boltzár eltörléséről, ám Erdősi Lászlóné tucatnyi kopasz verőlegény segítségével beelőzte az MSZP-t, s előbb adott le kérdést a témában. Az ülésen Patyi András NVB-elnök azt mondta, a feljelentés lehet, hogy szimbolikus, de egyértelmű jelzés arra, hogy a bizottság ezt a magatartást nemcsak a választási eljárás alapelvei, a népszavazási törvény, de a büntetőjog szabályai szerint is elfogadhatatlannak tartja. Ezt követően az NVI azt közölte: a Kúria március 3-án megjelent döntésében rögzítette, hogy a kopaszok akadályozták Nyakót kezdeményezése benyújtásában. Pálffy Ilona elnök ezért kedden - több mint 3 héttel a Kúria határozata után - ismeretlen tettes ellen szintén feljelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságon a székháznál történtek miatt.
A feljelentésekkel kapcsolatban Nyakó lapunk kérdésére kifejtette: mindez azt bizonyítja, hogy eltitkolták a bizonyítékokat. Kiemelte, hogy több bizottsági tag is azt mondta: ha látták volna az NVI-iroda előtti kamerák felvételeit, biztosan másképp döntöttek volna. Nyakó közölte, immár a személyes felelősség kérdése sem kerülhető meg, ennek pedig csak Patyi és Pálffy hivatalvesztése lehet a következménye. Hozzátette: több közhivatal is összejátszott azon politikai utasítás végrehajtásáért, hogy az MSZP ne kezdeményezhessen a vasárnapi boltzárról népszavazást.
Ezt alátámasztják a hvg.hu információi is, amelyek szerint Patyi és Pálffy korábban azzal érvelt az NVB-ben, hogy szükségtelen "feleslegesen moziznia a testületnek", nem kell megnézni a felvételeket. E mellet Patyi többször hangoztatta - ellentétben tegnapi szavaival -, hogy csupán az a fontos, ami a választási iroda épületében történt, főként a időbélyegzőnél - ide pedig Erdősiné ért előbb. Az Együtt lemondásra szólította fel Patyit, a párt közérdekű adatigénylésben kéri ki "a máig titkolt elnöki feljegyzést, amely bizonyítja Erdősiné és a verőlegények összejátszását" - mondta Szigetvári Viktor pártelnök.
Ha van bennük szikrányi bátorság, álljanak a nyilvánosság elé, mondják meg, ki volt a megbízójuk - üzente a kopaszoknak Nyakó István. Az MSZP-s politikus úgy látja, az ügy politikai szálai az FTC-hez, a Fradi Securityhez, "az úgynevezett Kubatov-gárdához vezetnek", hiszen a független magyar sajtó kiderítette, a kopasz férfiak egy része a Fradi alkalmazásában áll. "Nem egy herceghalmi magánlakásban és nem is egy szolnoki edzőteremben tervelték ki az NVI-nél történteket" - vélekedett. Hozzátette, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke is úgy látja, február 23-án két embernek volt joga az NVI előterében tartózkodni: neki és a herceghalmi polgármester feleségének, Erdősi Lászlónénak. Nyakó szerint a levélből az is kiderül: a "kopasz urak" csak azért voltak jelen, hogy az MSZP kérdésének benyújtását megakadályozzák, és "a Fidesz kérdését átverjék".
Az NVB-elnök pontosan tudhatta, mi történt az iroda előtt: létezik ugyanis egy tagokhoz eljuttatott, február 28-ra datált elnöki feljegyzés, amelyben többek közt az olvasható, hogy az "erős testalkatú személyként" emlegetett kopaszok és Erdősiné beszélgettek is. A portál megkereste Pálffyt és Patyit, előbbi nem válaszolt. Az NVB elnöke visszautasította a vádakat, ugyanakkor elismerte, csak "azt a releváns mozzanatot vizsgálta a testület, hogy mikor sikerült Nyakó Istvánnak a beadványát érkeztetni, és ebben akadályozták-e az NVI előterében tartózkodó emberek". Hogy valóban volt-e "irányított kommunikáció" az iroda vezetője és a bizottság elnöke részéről, a szó szerinti jegyzőkönyvből derülhetne ki. A választási honlapon azonban csak rövidített változat elérhető, így a hvg.hu kikérte a digitálisan rögzített verziót, ám az iroda közölte: "a hangfelvételek a jegyzőkönyv elkészítésére szolgálnak, utána törlésre kerülnek". Hozzátették, a nyilvános ülésen a sajtó "jelentős létszámban ott volt", és vannak felvételeik.