Belgium;integráció;menekülők;

A terrortámadás áldozataira emlékeznek - Fotó: Sylvain Lefevre/Getty Images

- Bevándorlók - A belga kormány integrációs nyilatkozatot íratna alá

A brüsszeli kormány szerdai törvényjavaslata értelmében az Európai Unión kívülről Belgiumba érkező bevándorlóknak a tartózkodási engedély iránti kérelmük elfogadása érdekében integrációs nyilatkozatot kellene tenniük.

A parlamenti jóváhagyásra váró törvényjavaslat értelmében mindazok számára kötelező lenne a dokumentum aláírása, akik több mint három hónapot kívánnak tölteni Belgiumban. A nyilatkozattételi kötelezettség nem vonatkozna a menedékkérőkre és a diákokra.

A dokumentum aláírásával az újonnan érkezők vagy a vízumukat megújítók megfogadnák, hogy erőfeszítéseket fognak tenni a lakóhelyükként szolgáló régió hivatalos nyelvének elsajátítására és a társadalom megismerésére. Amennyiben a hatóságok úgy ítélik meg, hogy valaki nem tesz eleget az integráció érdekében, akkor megszüntethetnék a tartózkodási engedélyét. Theo Francken menekültügyi és migrációs államtitkár szóvivője arról tájékoztatta a Politico című brüsszeli hírportált, hogy figyelembe vennék, az érintettek rendelkeznek-e munkaviszonnyal, tanulják-e a nyelvet és azt is, hogy részt vesznek-e a közösség életében.

A nyilatkozattevőknek arra is ígéretet kellene tenniük, hogy amennyiben tudomásuk van egy készülő terrortámadásról, mindent megtesznek annak megakadályozása érdekében és értesítik a rendőrséget.

"Ez nem csak egy darab papír. Lehetővé teszi, hogy az aláírókat éveken keresztül értékeljék, és ez kihatással lenne a tartózkodási engedélyük meghosszabbítására. Van itt egy nagyszerű eszközünk az integráció elősegítésére, és a hiányának a szankcionálására" - közölte Theo Francken a Sudpresse című helyi újsággal.

Az államtitkár szerint a törvény "világos és tisztességes", annak elfogadására a békés és biztonságos együttélés érdekében van szükség. Mint hangsúlyozta, az újonnan érkezők gyakran más kulturális hátterű országokból jönnek, ezért fontos jelezniük, hogy készek tiszteletben tartani a Belgiumban elfogadott értékeket és szabadságjogokat.

Egy tanártüntetés egyre inkább az Orbán-rendszer ellen szerveződő mozgalommá válik, a belpolitika elhanyagolása pedig elkezdett ártani a kormánynak - olvasható a Neue Zürcher Zeitung című lap online kiadásában. A Veszélyben a demokrácia című írásában a  Frankfurter Allgemeine Zeitung szerzője pedig azt emelte ki: a magyar kormány kétszer demokratikus választásokkal került hatalomra, ám a demokrácia több szabad választásoknál.