Minden, a magyar emberek biztonságának és jogainak védelmét szolgáló kezdeményezést támogatnak, de ellenzik azokat az intézkedéseket, amelyek a terrorizmust csak ürügyként használják az állampolgári jogok, valamint a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének tovább rombolásához. Ezt az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja üzente tegnap a belügyminiszternek, aki péntekre egyeztetésre hívta az öt parlamenti párt vezetőit.
A Fővárosi Közgyűlés is elutasította kötelező uniós betelepítési kvótát. A testület kormánypárti tagjai tegnap határozatban mondták ki, hogy támogatják a kormány "illegális bevándorlással szembeni, Magyarország védelme érdekében tett" intézkedéseit. A javaslatot Tarlós István főpolgármester és Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere, önkormányzati és rendészeti tanácsnok jegyezte.
A szocialisták elkötelezettek a magyarok biztonságának szavatolása, a terrorizmus elleni küzdelem fokozása és az Európai Unió határainak védelme mellett. Jelezték, készek tárgyalni azokról a javaslatokról, amelyek a jogállami és az alkotmányos garanciák biztosítása mellett alkalmas ezen célok elérésére. Ám arra figyelmeztettek, a mindenkori kormánytöbbségnek ugyan hatékony eszközöket kell biztosítania a hatóságok számára, ez viszont nem járhat az emberek jogainak szükségtelen és aránytalan korlátozásával. A törvényeknek nemcsak a nemzetközi terrorizmus ellen kell védeniük az embereket, hanem az állami szervek esetleges túlkapásaival, önkényes intézkedéseivel szemben is.
A múlt héten bejelentett Pintér csomag pontos szövegét a pártok szerda estig nem kapták meg, így az MSZP nem tudta megítélni, hogy a belügyminiszter levelében megjelölt öt pont eleget tesz-e ezeknek a követelményeknek. Forrásaink szerint a szocialisták a szöveg megismerése után döntenek arról, ott lesznek-e a pénteki egyeztetésen. Az intézkedéscsomag elemei között vannak racionális ötletek, de látni kell a szövegtervezetet - fogalmazott lapunknak Schiffer András. Az LMP társelnöke szerint pártja nyitott az egyeztetésre, el is mennek az ötpártira és várják a fejleményeket.
„Háború” a határon FOTÓ: MTI/UJVÁRI SÁNDOR
A politikus reméli, a Fidesz ezúttal nem áll fel olyan gyorsan az asztaltól, mint azt érthetetlenül a tervezett újabb alkotmánymódosítás tárgyalásakor tették. Az LMP januárban is elmondta, nem járul hozzá, hogy a kormány terrorveszély esetén parlamenti felhatalmazás nélkül vezethessen be különleges jogrendet, korlátozva ezzel az emberek alapvető jogait. Semmi olyat nem támogatnak, ami az emberek félelemére alapozva túlhatalmat adna a kormánynak. Erről Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője beszélt tegnap, aki pártját képviseli majd a pénteki egyeztetésen. A párt támogatja, hogy a rendvédelmi szervek, a katonaság és a titkosszolgálatok több korszerű eszközt kapjanak, a munkájukat hatékonyabbá tevő jogi lépéseket sem utasítják el, bizonyos korlátok betartásához ugyanakkor ragaszkodnak.
Ellenségek nélkül folytatott háború másfél perceben. Akár ez lehetne a címe annak az új propagandavideónak, amit tegnap posztolt saját Facebook-oldalán a kormány. Mindenkinél legyen töltött tár - adja ki a parancsot a maszkos, terepruhás, golyóálló mellényes katona. "Több bejelentés érkezett a biztonsági határzár átvágásával történő illegális határátlépésről" - hangzik a magyarázat, amit a fekete maszk miatt kicsit nehéz érteni. "Magyarország továbbra is minden eszközzel megvédi a határokat", ez a film címe, amelyben szerepelnek helikopter, páncélozott harci járművek, ám egyetlen menekültet sem látni. A videó alá valaki azt írta: "És akkor jön a francia szerelmespár és csak simán besétál a legjobban őrzött Parlamentünkbe!!!"
Miközben a pártok a Pintér-csomag szövegszerű javaslatait várták kiderült, az Iszlám Állam a közösségi médián keresztül Magyarországot is megfenyegette. Az ISIS médiaszervezete, az al-Wafa a Washington Times szerint azt üzente: "Ma Brüsszel és a reptér, holnap Portugália vagy Magyarország jöhet". Ahogy fogalmaznak, "egyetlen európai nemzet vagy főváros sincs biztonságban az Iszlám Állam támadásai elől". A kormány ezt az információt is komolyan veszi, elemzi, figyelemmel kíséri - reagált a fenyegetésre Bakondi György. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója emlékeztetett, nem ez az első eset, hogy Magyarország "nyomokban megjelent" az ISIS egyik közleményében. A főtanácsadó a fenyegetés kapcsán arra szólította fel az ellenzéket, menjen el a pénteki ötpártira és "a napi politikától eltávolodva" támogassa a magyar emberek biztonságát szolgáló lépéseket. Bakondi szerint a belga elemzések azt mutatják: az a terrorista sejt, amelyik Párizsban és Brüsszelben is súlyos terrorcselekményt követett el, döntően "a tömeges illegális migráció által kinyitott ellenőrzés nélküli áthaladást kihasználva jutott vissza" többnyire Nyugat-Európába. Ezért jogos, hogy érvényben van az országos válsághelyzet Magyarországon, a terrorkészültségi szintet azonban nem emelik.
A Nézőpont Intézet szerint másfélszeresére nőtt a terrorfenyegetettség érzése tavaly január óta. a cég legfrissebb, a Heti Válasz megbízásából készített kutatása szerint, a múlt heti brüsszeli merényletek után a magyarok csaknem kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy országa is terrorcselekmény célpontja lehet, míg a tavaly januári párizsi terrortámadás után 43 százalék gondolta így.