Az amerikai nagykövet hangsúlyozta, ha engedünk ezeknek a félelmeknek, akkor a terroristák győznek: "ezek a szélsőségesek pontosan annyira képviselik a muszlimokat, mint egy rohadt alma a többi almát. Ők egy torz iszlámban hisznek, amely daganat a békés közösségeken" - vélekedett.
Bell emlékeztetett, a mai társadalmi és gazdasági változások között - amelyeket nem csak a migráció okozott - a vallási tolerancia túlélésünk egyik elengedhetetlen feltétele. "Családok milliói menekülnek a jobb élet reményében. Nem állítom, hogy tudom a megoldást az elhelyezésük módjára, de azt tudom, hogy a megfelelő válasz a biztonság, könyörület, az emberi méltóság talaján kell, hogy legyen, és ezeket az alapelveket osztja a Magyar Iszlám Közösség is" - tette hozzá.
Felszólalt Hegyi László is, aki arra emlékeztetett, hogy Magyarországon 32 vallási közösséget tartanak nyilván bevett vallásként. Az Emmi helyettes államtitkára szerint ebből következőleg "ahogy a szódavíz receptjéért sem megyünk a szomszédba, a vallásszabadság kérdésében sem szorulunk rá külső tanácsra". Hangsúlyozta, a terrortámadások után is különbséget kell tennünk a radikálisok és a hitüket gyakorlók között: "nehéz most elmagyarázni a szenvedőknek, hogy az iszlám nem ilyen, de meg kell tennünk, mert a szöges bombának nincs vallása".
Colleen Bell amerikai nagykövet, Hásim el-Mahrúki, az Iszlám Világ Liga képviselője (k) és Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség elnöke.
Bolek Zoltán, a közösség elnöke beszédében több kritikát is megfogalmazott a kormány felé a nem engedélyezett mecsetépítések, az óvoda hiánya miatt, valamit azért is, hogy mert olyan levelük, amire már másfél éve nem válaszolt a kabinet. Azt is megemlítette, hogy bár a meghívókat már januárban elküldték, sem Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, sem Soltész Miklós államtitkár nem ment el a mostani rendezvényre.