korrupció;

FOTÓ:  Sean Gallup/Getty Images

- Korrupció - Kudarcot vall az államfő?

Egy éve választották meg Nigéria államfőjének Muhammadu Buharit, aki egykor, 1983-1985 között az ország katonai diktátora volt, ám mint a Guardian elemzésében megjegyezte, az eredmények eddig elmaradtak. 

Megválasztását elsősorban annak köszönhette, hogy kíméletlen harcot hirdetett a korrupció ellen, s ebben honfitársai is támogatták. Amint azt is remélték, hogy hatékonyan tud majd fellépni a Boko Haram terrorszervezet ellen. Mások azt várták tőle, hogy új lendületet ad majd az alacsony olajár miatt igen nehéz helyzetbe került nigériai gazdaságnak.

Az ígéretek közül azonban nem sok valósult meg. A legsikeresebbnek a Boko Harammal szembeni fellépés tekintetében nevezhető, mivel a terrorszervezet egy kisebb területen operálhat, mint egy évvel korábban. Ugyanakkor legyőznie nem sikerült a szélsőséges dzsihadistákat, akik továbbra is véres merényletek sorát követik el. Ez a harc tehát még messze nem ért véget.

A korrupció elleni harc jegyében indult meg a korábi nemzetbiztonsági tanácsadó, Sambo Dasuki elleni per, aki tagadja a hűtlen kezelés vádját. Kétmilliárd nigériai dollár tűnt el szőrén-szálán. Több már korrupciós eljárás is indult. Kiderült, csak 2014-ben 16 milliárdnyi olajbevételnek veszett nyoma. Az eljárások megindítása azonban önmagában még nem garancia a sikerre, sokan attól félnek, hogy jó ügyvédekkel sikerül elérni a vádlottak felmentését. Mások szerint eléggé szubjektív a korrupció elleni harc, mert megkímélt sok olyan korrupt illetékest, akik saját pártjának tagjai.

Egyre nagyobb vereségeket könyvelhet el az Iszlám Állam (IS). Szakértők szerint azután, hogy elvesztette a szíriai Palmürát a dzsihadista szervezet, két további várost, Rakkát és Deir al-Szort is kénytelen lesz kiengedni a kezéből.