Palmüra;

Palmüra az Iszlám Állam csapásai előtt. Illusztráció: Thinkstock

- Kárfelmérés Palmürában - Ennyi maradt az Iszlám Állam után (Videók)

Bassár el-Aszad szíriai elnök a terrorizmus elleni háború „nagy győzelmeként” ünnepelte a történelmi város, Palmüra visszafoglalását az Iszlám Állam (IS) terrorszervezettől. 

A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport is megerősítette a damaszkuszi kormány állítását, hogy Palmüra ismét a kormányerők ellenőrzése alatt áll. A szíriai hadsereg – orosz légitámogatással – a hétvégére visszafoglalta a várost. Putyin orosz elnök gratulált Aszadnak a Kreml szóvivőjének bejelentése szerint. Az államfő szóvivője közölte, hogy „az orosz támogatás nélkül ez lehetetlen lett volna”. Az emberi jogi megfigyelő csoport adatai szerint legalább 400 IS-tag esett el a Palmüráért folytatott harcokban.

Maamoun Abdulkarim, a szíriai régészeti kincsek főfelügyelője a BBC jelentése szerint úgy nyilatkozott, hogy a felbecsülhetetlen értékű műkincseket ért károk valamivel enyhébbek annál, mint amitől tartottak. A következő napokban megkezdik a károk felmérését, hogy mielőbb hozzá tudjanak látni a műemlékek restaurálásához, közölte Abdulkarim.

Az Iszlám Állam tavaly májusban foglalta el az UNESCO világörökségi listáján számon tartott történelmi emlékhelyet és a jelenleg lakott, modern várost, amely Damaszkusz és Deir al-Zour között fekszik. Két, legalább kétezer éves templomot, egy diadalívet és több mint ezer oszlopot döntöttek le a dzsihadisták. Palmürát a szíriai háború előtt évente több mint 150 ezer turista kereste fel.

 

 

Már több mint 35 ezren írtak alá az Egyesült Államokban egy internetes felhívást, amelyben azt követelik, hogy a nyári, clevelandi republikánus elnökjelölő konvenció résztvevői nyíltan viselhessenek fegyvert. A petícióban azt kifogásolják, hogy – bár Ohio államban engedélyezett a nyílt fegyverviselés – a republikánus konvenciónak helyet adó Quicken Loans Arena helyi szabályzata tiltja tűzfegyverek bevitelét.