Edvin Marton;lemezbemutató koncert;

- Rock Symphony

Edvin Marton – a magyar származású világhírű hegedűművész egyedi szuggesztív előadásmódjával varázsolja el a nagyérdemű közönségét Európában, Ázsiában és Amerikában egyaránt. Ötvözi a klasszikus és a rockhangzást, amelynek köszönhetően egyedi hangzásvilágot, különleges zenei atmoszférát teremt a koncertjein. Ennek az egyedi összeállításnak köszönheti, hogy arany- és platinalemezes művész lett Európában, Oroszországban és Kínában. Koncertjei a világ minden részén teltházasak. Edvin Marton 2008-ban az Eurovíziós Dalfesztivál győztese lett, az akkori szereplését szerte Európában és a világ más pontjain több mint 200 millió ember kísérte figyelemmel. 

Márciusban debütál új show-műsorával, a Rock Symphonyval, mely egy felejthetetlen, izgalmas koncertshow. Az est különlegessége: Edvin Marton egy 1699-es Stradivari hegedűn fog játszani. A hazai közönség április 17-én láthatja a show-t a Budapest Kongresszusi Központban.

Edvin Marton először ötévesen vett a kezébe hegedűt, de a vonót már háromévesen tarthatta. Hétévesen Mozart hegedűversenyeit játszotta. Első koncertjén tizenkét évesen a Moszkvai Szimfonikusokkal játszott. 1983–1990 között a Csajkovszkij Állami Konzervatóriumban tanult, majd 1990-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola különleges tehetségek tagozatára járt, ahol 1997-ben végzett hegedűművész szakon. A Berlini Filharmonikusoknál debütált, de már a kilencvenes évek második felében fellépett a washingtoni Kennedy Centerben is, 1995-ben pedig a Carnegie Hallban koncertezett.

1996-ban a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus zenekarának szólistája volt.

Számos kétely övezte azt a hegedűt, amellyel bizonyos alkalmakkor azóta játszik. Saját elmondása szerint egy svájci banknak köszönhetően élete végéig szóló használatra kapott Stradivari, melyet minden alkalommal testőrök vigyáznak és csak nagyszabású produkciókra kapja meg, mert a szállítása nagyon költséges. 2014-ben a Violin Assets GmbH cég 10 évi használatra – körülbelül 200 hegedűs és zenekar közül kiválasztva – neki adományozta az „ex-Leopold Auer” megnevezésű Stradivariust.

New Yorkban ismerkedett meg a cross¬over stílussal és ezután váltott a klasszikusból ebbe az irányba. Az első show-jellegű bemutatóját – amelyben a klasszikus zene és a „virtuóz hegedűiskola” hagyományait modern, könnyűzenei hangzással ötvözte – akkori svájci menedzsere, Andreas Camenzind segítségével hozta létre Magic Stradivarius címmel. 2000 telén már ezzel a repertoárral aratott sikert Európa-szerte.

Elsősorban – a 2006-os torinói olimpiai játékokon – Jevgenyij Pljusenko révén vált ismertté, pedig a Művészet a Jégen (Art on Ice) című zeneművet még 25 éves korában szerezte a Zürichben működő világhírű jégrevü nyitózenéjeként – Pljuscsenkóval itt találkozott. A 2006-os siker után a világbajnok korcsolyázóval közösen hozták létre a Királyok a Jégen show-t, amit számos helyen előadtak.

2008-ban jelent meg az „A hegedű hercege, Edvin Marton titkos élete” című életrajzi könyv – Victoria Rose tolmácsolásában –, melyet angol, magyar, román és orosz nyelven is kiadtak.

Felsőfokokban emlékezett meg a párizsi Le Figaro csütörtök reggeli száma már beszámolójának a címében is a Budapesti Fesztiválzenekarnak és vezetőjének, Fischer Ivánnak páratlan franciaországi sikeréről.