bombagyártó;Brüsszeli terror;

Fotók: Adam Berry, Carl Court és Christopher Furlong/Getty Images

- Megszólalt a brüsszeli bombagyártó öccse

Nyilatkozott tegnap Mourad Laachraoui, a brüsszeli bombagyártó, Najim Laachraoui öccse. Mourad taekwondo bajnok, aki már számos európai és világversenyen képviselte Belgiumot. Laachraoui családjából ő az első, aki nyilvánosan megszólalt a brüsszeli robbantások kapcsán. A sportoló testvér a taekwondo-szövetség honlapján kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy elítéli 25 éves bátyja Párizsban és Brüsszelben elkövetett tetteit, s közölte, nem álltak kapcsolatban azóta, hogy a bombagyártó 2013 februárjában Szíriába utazott. 

Sajtóértekezletén a 20 éves Mourad elmondta, bátyja kedves, jó fiú volt. A család bejelentette, amikor elutazott Szíriába, emiatt egyszer jártak náluk nyomozók, össze vannak omolva a történtek miatt. Hivatalosan eddig nem közölték velük Laachraoui halálhírét.

A belga hatóságok kezdetben azt hitték, hogy a brüsszeli dzsihadisták bombaszakértője volt az, aki böröndbe rejtett robbanó szerkezetét hátrahagyva elmenekült a Zaventem repülőtérről, de utóbb kiderült, hogy valójában ő volt az egyik öngyilkos merénylő.

Korábban a szakértők azt hitték, a bombagyártó túl értékes tudással rendelkezik az Iszlám Állam terrorszervezet számára ahhoz, hogy merénylőként feláldozzák.

Najim Laachraouiról kiderült, hogy egy katolikus iskolába járt Schaerbeekben. A Sainte Famille d’Helmet iskola igazgatónője, Veronica Pellegrini közölte, nagyon jó tanuló volt, soha nem mulasztott órákat, hat évig járt az iskolába, 2009-ben végzett, azóta nem hallottak semmit felőle.

A hatóságok szerint az elektroműszerész Laachraoui készítette az öngyilkos merénylők öveit a tavaly novemberi terrortámadás-sorozathoz, a DNS-ét több Párizsban bérelt lakásban, illetve a brüsszeli repülőtéren is megtalálták. Azt feltételezik, hogy Magyarországon át tért haza Szíriából, Soufiane Kayal álnéven tavaly szeptemberben lépett be Ausztriába, ahova Salah Abdeslam, a párizsi merényletek fő szervezője jött érte autóval. Abdeslamot négy hónap rejtőzködés után múlt héten tartóztatták le Brüsszelben, s a hatóságoknak számítaniuk kellett rá, hogy őrizetbevételét újabb terrorcsapások követhetik.

A brit külügyminisztérium arra hívta fel az ENSZ illetékes testületét, hogy vizsgálja felül a Julius Assange ügyében hozott, s londoni megítélés szerint „mélységesen elhibázott” jelentését.