Van utasbiztosítás terrortámadás esetére
A brüsszeli terrortámadás miatt a legtöbb biztosító cég felvette a terrorcselekményeket az utazási kockázatok közé. Ezzel vállalják ügyfeleik baleseti ellátását, kórházi kezelését, valamint Magyarországra szállításukat is. A magyarok által közkedvelt nyaralási helyek többsége - fokozott biztonsági kockázatot rejtenek. Hogy ennek hatására pontosan hányan mondták le útjukat még nem tudni, az utazók többsége egyelőre kivár. Aki mégis úgy dönt, hogy nem vállalja a kockázatot, az írásban bármikor jelezheti szándékát az utazási irodák felé.
A brüsszeli események hatására a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) legtöbb tagbiztosítója felvette a terrorcselekményeket az utazási kockázatok közé - jelentette be Horváth Péter a Mabisz utasbiztosítási bizottságának elnöke. Ezzel az adott biztosítótársaság egy esetleges terrortámadás esetén vállalja például a sérült baleseti ellátását, kórházi kezelését, Magyarországra szállítását. Az elnök hangsúlyozta: ez a tény nem mentesíti az utazókat a tájékozódás alól, csupán némi biztonságot ad számukra. Felhívta a figyelmet arra, az utazók minden esetben legyenek tisztában az irodák és biztosítók vállalásaival, s minden esetben kössenek utasbiztosítást. Felidézte, a biztosítók korábban a terrorcselekményekből fakadó kockázatokat kizárták biztosítási kötvényeikből, terrorizmushoz való hozzáállásukat a New Yorkban, Londonban és Madridban történt terrorcselekmények hatására gondolták át.
Az utazás tervezésekor az elnök intelmein kívül nem árt figyelni a világ térségeinek Külgazdasági és Külügyminisztérium általi besorolására sem. Az elmúlt napok eseménye miatt sok, eddig biztonságosnak minősített ország felkerült a fokozott biztonsági kockázatot rejtő térségek közé. Németország besorolása a közepes veszélyeztetettségi szintre emelkedett, Brüsszel már korábban is kiemelt kockázatú úti cél volt a turisták számára. Rossz hír a magyaroknak, hogy az itthon közkedvelt Földközi-tenger térségében található turistaparadicsomok is egyre veszélyesebbek. Így nem ajánlott a vakáció például Törökországban, Egyiptomban, Görögországban vagy éppen Tunéziában.
- A terrorfenyegetettség alaposan átalakíthatja nyaralási szokásainkat. Az előfoglalási számok a nyári szezonra magasak. Az eddigi visszamondásokról számszerűen még nem tudunk nyilatkozni, tapasztalataink szerint sokan kivárnak - mondta lapunknak Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége kommunikációs bizottságának tagja. Beszámolójából kiderült, a támadások után két nappal inkább a brüsszeli útfoglalások számában volt változás, a diplomáciai élet résztvevői sorra mondták le foglalásaikat - tette hozzá.
A szakember rámutatott, ha valaki a lemondás mellett dönt, úgy az út kezdete előtt írásban bármikor jelezheti azt az utazási iroda felé. - Persze ez anyagi következményekkel jár, az utazást szervező cég úgynevezett bánatpénzt róhat ki ügyfelére - tette hozzá. - Ennek mértéke az út megkezdése előtti időszakra vonatkozó sávkategóriáktól függ. A lemondás az utazás időpontját megelőző 60 napon kívül, vagy a célország az utazásra nem javallt csoportba sorolása esetén díjtalan. Ha valaki a dátum előtti 60-35. nap között jelzi elállási szándékát, úgy a részvételi díj 10 százalékát kell megtérítenie az irodának. A 35 napon belüli lemondásért viszont a bánatpénz összege cégenként változó, arra vonatkozóan az utazási feltételek az irányadók.