Bizonyos értelemben igaza van Török Gábor politológusnak. Az elemző a Magyar Nemzetnek adott nagy interjújában kijelentette: ma jobb országban élnénk, ha 2002-ben a Fidesz nyeri a választásokat. Ő ezt elsősorban úgy érti, hogy Orbán Viktor akkori vereségének következményeként szakított az értékelvű politizálással és vált hihetetlenül cinikussá. Én legalább ekkora problémának tartom, hogy a szocialisták nyolc éven át tartó folyamatos regnálásuk során elkényelmesedtek. Különösen Medgyessy bukása után eltávolodtak a szociáldemokrácia ideológiai tablójától, s a neoliberális gazdaságpolitika megvalósítójává lettek. Szavazóbázisuk jelentős részének lemorzsolódása egyrészt erre a körülményre vezethető vissza. Másrészt a lakosságot sújtó, mégoly szükséges megszorító intézkedések közepette kiváltképp önmérsékletet kellett volna tanúsítaniuk. Tudom, hogy a jelenlegi szabad rablással össze sem vethető az elit akkori urizálása. A szocialisták kormányzásuk éveiben mégis akkora morális deficitet halmoztak fel (ebben nem kis szerepe volt a Fidesz lejárató propagandájának is), hogy az Orbán-kabinettel egyébként elégedetlen választópolgárok többsége ma sem tekint rájuk úgy, mint elfogadható alternatívára.
Elkényelmesedett a magyar baloldal abban az értelemben is, hogy úgyszólván egészen elfeledkezett a hatalompolitikai manőverek szükségességéről. Nagyítóval se fedezhettünk fel a szocialisták részéről olyan közösségépítő tevékenységet, avagy mozgalmi munkát, amilyet a Fidesz immár másfél évtizede sikeresen gyakorol. Kommunikációjuk csapnivaló; a hagyományosan hozzájuk húzó médiumokat cserbenhagyták a kormányváltás után, kitéve azokat a szisztematikus kivéreztetésnek. Nem értették meg, hogy az időközben létrejött jobboldali médiatúlsúly folytán ebben az országban pusztán szakpolitikai elképzeléseik hangoztatásával nem tudnak választást nyerni.
A március 15-i tüntetésen részt vevő pedagógusok természetesen a jelenlegi kabinet oktatáspolitikája ellen demonstráltak. Mégis van valami igazság annak a kormánypárti politikusnak a szavaiban, aki szerint a tiltakozók elégedetlenek az ellenzéki pártok tevékenységével. Márpedig ha konszolidált átmenetet szeretnénk, nem hagyhatjuk, hogy legitim parlamenti érdekképviselet híján az utca népe vessen véget Orbán Viktor uralkodásának. Legkésőbb a közelgő tisztújítás után a szocialistáknak rá kell szánniuk magukat az ennek megfelelő irányváltásra.
Ami viszont a Fidesz vezérkarát illeti, ők éppen átestek a ló túloldalára. Szakpolitikai csőd és hatalompolitikai remeklés jellemzi tevékenységüket. Sikeresen konvertálták anyagi javakká politikai hatalmukat. Ezért építhették ki saját médiabirodalmukat, beleértve az úgynevezett közszolgálati médiumokat is, melyekből a lakosság nagyobbik része tájékozódik. Bebizonyosodott ugyanakkor, hogy eredményes szakpolitikát művelni nem lehet a kormányfőnek ellentmondani képtelen Bólogató Jánosokkal. A társadalmi ellátórendszerek szétverése a hozzá nem értés következtében pedig a burjánzó korrupcióval együtt olyan frusztráló jelenségek, melyeket az Orbán Viktorhoz lojális médiumok is mind kevésbé tudnak agyonhallgatni.