civilek;tanárok;Pukli István;engedetlenség;

A március 15-i Kossuth téri tüntetés - Népszava fotó

- Polgári engedetlenség - Civil szimpatizánsokat is várnak

csütörtökre virradó éjfélkor lejárt a kormánynak adott Kossuth téri ultimátum határideje. Jövő szerdán várhatóan az ország több iskolájában is 1 órás munkabeszüntetéssel tiltakoznak majd a tanárok. A március 15.-én a kormánynak üzenő Pukli István délben ismét a Kossuth téren tartott tájékoztatót, ahol a Tanítanék mozgalom képviselőivel meghirdette, illetve megerősítette a korábban kilátásba helyezett polgári engedetlenséget március 30-a délelőttre, egyórás időtartamra.

Mint a Népszava is megírta, az utolsó órákig várakoztak a Tanítanék Mozgalom képviselői, ám a határidőig a kormány nem kezdeményezett egyeztetéseket a több mint félszáz oktatással foglalkozó szakmai és civil szervezetet tömörítő Civil Közoktatási Platform 12 pontos, azonnali megoldásokért kiáltó követeléslistájáról, és bár arra a március 15-i Kossuth téri tüntetésen felszólították őket, bocsánatot sem kértek azoktól, akiknek munkáját, életét intézkedéseikkel megnehezítették, nyilatkozataikkal pedig megsértették.

A budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a Tanítanék Mozgalom képviseletében adott ultimátumot a kormánynak, hogy ha március 23-án nem lépnek, egy héttel később, március 30-án reggel 8 és 9 óra között polgári engedetlenségi akció keretében munkabeszüntetésre szólítják fel az ország összes iskoláját és mindenkit, akinek fontos a közoktatás ügye. Pukli István az ATV tegnap esti műsorában elmondta, hogy a március 30. utáni hetekben már kettő, illetve háromórás tiltakozás jöhet, amit nem sztrájknak, hanem civil engedetlenségnek nevezett. A szervezők az iskolák előtti területre várják az akcióval szolidáris polgárokat is. 

Meghirdette a korábban kilátásba helyezett polgári engedetlenséget március 30-a délelőttre, egyórás időtartamra, a Tanítanék mozgalom nevében Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója csütörtökön Budapesten.

Az igazgató újságírók előtt emlékeztetett, a március 15-i demonstrációjukon felszólították a kormányfőt és az államfőt, hogy kérjenek bocsánatot "az elmúlt hat évben megalázott pedagógusoktól", de a bocsánatkérés nem érkezett meg szerda éjfélig. Nem történt előrelépés a Civil Közoktatási Platform 12 pontjának ügyében sem - jelezte.

Azt kérik, hogy a pedagógusok és a velük szimpatizálók szerdán 8 és 9 óra között álljanak ki az iskolájuk elé, szavaztassák meg újra a platform 12 pontját, nyilvánítsák ki elégedetlenségüket. 

Törley Katalin, a Tanítanék mozgalom képviselője elmondta: az akció alatt nem lesznek ellátatlanok vagy felügyelet nélkül a gyerekek. Pilz Olivér, a tiltakozásokat elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) tervezett megszüntetésére reagálva azt mondta: az volt a kormány célja, hogy "faragjon" a tiltakozók társadalmi támogatottságából.

A közlemény szerint vasárnap az ünnepnapi, húsvéthétfőn a vasárnapi, kedden pedig már a munkanapi menetrend szerint közlekednek a vonatok. A vasárnapi óraátállítás csak néhány éjszakai belföldi és nemzetközi szerelvényt érint.