robbantás;Brüsszel;

A repülőtér békés arca - Forrás: Facebook

- Terrortámadás Brüsszelben: 34 halott , 106 sebesült - Videók

Terrortámadás célpontja volt a reggeli órákban a belga főváros, robbantássorozat rázta meg a reggeli órákban Brüsszelt. Először két öngyilkos merénylet is történt a brüsszeli Zaventem repülőtéren röviddel 8 óra előtt, majd a Malbeek metróállomáson is robbantottak, ahol legalább húsz ember meghalt, és százhat megsebesült. Legfrissebb hírek szerint összesen 34 halottja, és több mint kétszáz sebesültje van a terrortámadásnak. A merényletekért az Iszlám Állam vállalta a felelősséget, a szervezet hívei a közösségi hálókon ünnepelték a merényleteket. A világ egy sor politikusa ítélte el az akciót. Belgiumban leállították a metró-, a busz- és a vonatközlekedést, a rendőrség pedig razziákat tartott a merényletek után. KATTINTSON A KÉPRE A TÖBBI FOTÓÉRT! - SYLVAIN LEFEVRE/GETTY IMAGES

Detonáció történt a brüsszeli európai negyedben található Malbeek metróállomásnál is. Bár híre ment, hogy a Schuman metróállomásnál, az Európai Bizottság épületénél is robbantás történt, ez végül vaklármának bizonyult. A belga szövetségi ügyészség vezetője az RTBF közszolgálati csatorna jelentése szerint délelőtt megerősítette: öngyilkos merénylet történt kedd reggel a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren.

Nőtt a halálos áldozatok száma

A brüsszeli tűzoltóság szóvivője délelőtt még azt közölte, hogy legkevesebb huszonegy halálos áldozata van a terrortámadásnak. Yvan Mayeur, a belga főváros polgármester délutáni közlése szerint legalább húsz ember meghalt, százhatan pedig megsebesültek csak a metróállomáson történt támadásban, a belga főváros tűzoltóságának szóvivője pedig azt közölte, hogy a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren elkövetett robbantásokban tizennégyen meghaltak és kilencvenhatan megsebesültek, így a merényleteknek összesen 34 halottja és több mint 200 sebesültje van.

Robbantás a repülőtéren

A repülőtéri detonáció az indulási oldalon történt. Az egyik robbanás a Brussels Airlines, a másik az American Airlines termináljánál következett be. Összesen három bombát helyeztek el a repülőtéren. 

„Az indulási oldalon, a 10-es kapunál voltam, amikor az első robbanást hallottam 7 óra 45 perckor. Az emberek a kijárat felé kezdtek rohanni. Aztán újabb robbanás történt, s leszakadt a mennyezet. Ekkor már pánik alakult ki. Néhány sérültet láttam” – közölte egy szemtanú, Marie-Odile. „Mindent ellepett a vér, s az emberek végtagjai” – írta le a detonációkat követő drámai pillanatokat a La Derniere Heure című lap újságírója. 

A robbantás után alig lehetett látni valamit a sűrű, gomolygó füsttől a légi kikötőben, ahol pánik és rettegés uralkodott. Közvetlenül a detonáció után készített felvételeket is közzétettek.

Figyelem, megrázó képsorok következnek!

A robbanást megelőzően szemtanúk fegyverropogásról számoltak be, s arról, hogy legalább egy férfi arab nyelven kiabált. A lövöldözést több forrás is megerősítette. Egy szemtanú arról számolt be, hogy nagy robajt hallott, majd füst száll fel, s az emberek pánikszerűen menekültek el a helyszínről. „Aztán egy másik robbanás is történt, nem messze tőlem” – mondta el a Bel RTL nevű belga csatornának. Más beszámolók szerint sokan a helyszínen hagyták csomagjaikat, és elmenekültek a helyszínről. A detonáció következtében beszakadt az épület mennyezete. Több személyt is láttak a helyszínen. Egy szemtanú szerint több személy „a magasba repült, majd visszaesett a földre”.

Schiffer:  buszokkal szállítják el a reptérről az utasokat
Rendőri felvezetéssel, buszokkal szállítják el a brüsszeli Zaventem repülőtérről az ott rekedt utasokat - "tudósított" telefonon Schiffer András, az LMP társelnöke, aki reggel óta vesztegel a helyszínen. A politikus elmondta: Zaventem városába viszik őket, amely közel esik Charleroi repülőteréhez. Arra számít, hogy este hazarepülhet innen Budapestre. Másokat - kérésre - Leuvenbe szállítanak - közölte. Beszámolt arról is, hogy a magyar állandó képviselet ugyan felvette velük a kapcsolatot, de csak korlátozottan tudnak segítséget nyújtani, mivel az egyik robbantás a képviselet épületének közelében történt. A Zaventem reptér bejáratánál a politikus számos rendőrt és újságírót látott. 

Kaotikus állapotok a metróban

A Malbeek metróban történt robbanás 9 óra 11 perckor történt, a sérültek többségét a Saint-Luc brüsszeli egyetemi kórházba szállították.  A belga főváros polgármesterének tájékoztatása szerint a helyzet rendkívül kaotikus a metróállomásnál, mint mondta, jelenleg is folyik az áldozatok azonosítása. 

Legmagasabb szinten a terrorkészültség

A kormányzat bejelentette, ismét a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültség szintjét. A teljes zaventemi repülőteret, a metrót és a Bruxelles-Midi pályaudvart is lezárták, délután pedig a VTM flamand nyelvű belga közszolgálati televízió jelentette, hogy kiürítik a belgiumi Tihange-ban található atomerőművet. Sajtóinformációk szerint a merényletet követően azonnal fokozott biztonsági intézkedéseket rendeltek el a belga nukleáris létesítményeknél. Egyes források azt állítják, hogy a terrorveszély miatt teljesen lezárták Belgium határait. A belváros felett helikopterek köröznek, a brüsszeli tömegközlekedési vállalat (STIB) pedig azt jelentette, hogy leállították a teljes tömegközlekedési hálózatot a belga fővárosban. A telefonvonalak nem működnek Brüsszelben, a lakosságot arra szólították fel a hatóságok, hogy mindenki maradjon ott, ahol van.

Charles Michel belga kormányfő kijelentette, „tartottunk a terrortámadástól, s ez be is következett”. A terrorakciókat „vaknak és gyávának” nevezte, s megerősítette, hogy a kormány a legmagasabb terrorkészültségi szintet rendelte el. Mint mondta, a kormány számára az állampolgárok biztonsága a legfontosabb. Didier Reynders belga külügyminiszter aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy több tettes szabadlábon maradt.


Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke délután bejelentette, hogy az Európai Parlament védelmét is a legmagasabb, négyes riasztási fokozatra emelték. Az EP-elnök törölte valamennyi keddi és szerdai programját, a parlament dolgozói pedig szerdán távmunkában végzik feladataikat. Az Európai Parlament épülete egyébként nem található messze a Maelbeek metróállomástól, ahol szintén robbantottak.

Razzia a városban

A belga belbiztonsági hatóságok mindhárom robbantást terrortámadásnak minősítették. A terrortámadásokat követően Brüsszelben több razziát is végrehajtottak, s a rendőrség még a délutáni órákban is veszélyesnek ítélte meg a helyzetet a Zaventem repülőtéren.  A belga hadsereg 225 további katonát küldött a fővárosba.

Pokolgépet és Kalasnyikovot is találtak a repülőtéren

Egy fel nem robbant pokolgépet és egy Kalasnyikov típusú gépkarabélyt is találtak a rendőrök a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren - jelentette a VRT nevű helyi közszolgálati televízió. A csatorna tájékoztatása szerint a robbanóövet hatástalanítani fogják a tűzszerészek.  A hatóságok találtak egy gyanús csomagot a Brüsszeli Egyetemen is, jelenleg azt is vizsgálják. 

Közzétették a gyanúsítottak képeit

A belga szövetségi ügyészség kérése ellenére a sajtóban fényképeket tettek közzé kedden délután három gyanúsítottról. A felvételeket a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtér biztonsági kamerái rögzítették.  A sötét hajú fiatalemberek a felvételek tanúsága szerint jól megrakott csomagszállító kocsikat toltak maguk előtt, a gyanúsítottak kiléte egyelőre ismeretlen.

A belga szövetségi ügyészség korábban arra kérte a történtekről tudósító médiumok munkatársait, hogy a nyomozás érdekében ne hozzák nyilvánosságra a fényképeket, azok azonban kiszivárogtak a közösségi oldalakon - közölte a VTM televíziós csatorna.

A tavaly novemberi párizsi merényletek kapcsán egyébként még két férfit keresnek, a 24 éves Najim Laachraouit, valamint Mohammed Abrinit.

Terrorsejtek Abdeslamon túl is

Brüsszelben múlt pénteken tartóztatták le a november 13-i párizsi terrortámadások egyik elkövetőjét, az azóta keresett Salah Abdeslamot. A brüsszeli média közlése szerint a férfi újabb merényletekre készült. A reggeli robbantássorozat azonban azt mutatja, hogy Abdeslamon kívül is terrorsejtek működnek Belgiumban.

Molenbeek, a terroristák fészke
A 11,8 millió lakosú Belgium a terror szempontjából a legveszélyeztetettebb európai államok közé tartozik. Mintegy 400 ezres a muzulmán közösség létszáma. Az iszlám hívők és a társadalom nem muzulmán tagjai között nem felhőtlen a viszony. 2011-ben Belgiumban bevezették a burkatilalmat, s az ezt megszegőket 138 eurós büntetésre ítélik.
Különösen a főváros Molenbeek negyedét tartják az iszlám terror fészkének, ahol igen sok többgenerációs bevándorló él. Összetartó közösségről van szó, így a rendőrségnek nem könnyű kiszűrni a gyanús elemeket. Mohammed Galaye, a legnagyobb brüsszeli mecset imámja a belgiumi iszlám terroristákat a társadalom, s nem a vallás „termékének” nevezte.
A tavalyi párizsi merényletet is ebben a negyedben tervezték meg, s a múlt pénteken elfogott Salah Abdeslam sokáig a kontinens egyik legkeresettebb személye volt. Ő bérelte azt a fekete VW Polót, amellyel néhány párizsi merénylő a Bataclan koncertteremhez hajtott. Itt 89 személyt mészároltak le. A terrorakciók fő szervezőjének tartott Abdelhamid Abaaoud szintén belga volt, s Molenbeekben élt.
Belgiumban különösen magas azok aránya, akik a szíriai harcmezőről tértek haza. A Center for the Study of Radicalisation (ICSR) kutatóintézet szerint ráadásul 2015-ben egymillió belga állampolgárra 40 szélsőséges dzsihadista jutott. A második helyen álló Dániában ez a szám csak 27. Már a párizsi terrorakciók előtt is több olyan terrorakció történt, melyek szálai a németalföldi államba, s Molenbeek negyedbe vezettek. Ilyen volt a 2014 májusában a francia iszlamista, Mehdi Nemmouche által végrehajtott merénylet is, melynek során négy személyt lőtt agyon a brüsszeli zsidó múzeumban. A párizsi Charlie Hebdóval szembeni támadás egyik elkövetőjének szintén voltak belga kapcsolatai.
Az iszlám csoportok Belgiumban éveken át ellenállás nélkül toborozhattak híveket radikális ideológiájukhoz. Jan Jambon belga belügyminiszter úgy vélte, hogy ez a társadalom megosztottságára is visszavezethető.



Magyar kormányalkalmazottak sérültek

A brüsszeli magyar nagykövetségnek nincs tudomása arról, hogy a repülőtéren és az uniós negyed közelében kedden történt robbantásoknak magyar halálos áldozatuk is lenne - közölte Nagy Zoltán, Magyarország brüsszeli nagykövete az MTI-vel. Hozzátette: a támadások mindkét helyszíne olyan, ahol sok magyar fordulhat meg, de sem a követségnek, sem a konzulátusnak nincs tudomása magyar áldozatokról. Később a nagykövet azt közölte, hogy két magyar is megsérült a robbantásokban.

Az Origo azt írta, hogy magyar kormányalkalmazottak sérültek meg, amit a Külügyminisztérium meg is erősített. Közlésük szerint a brüsszeli magyar állandó képviselet egyik munkatársa sebesült meg a maalbeeki metróállomáson történt merényletben, őt jelenleg könnyű sérülésekkel kórházban ápolják. Kósa Lajos a másik sérültről azt mondta, hogy szintén kormányalkalmazott, őt is kórházban ápolják könnyű sérülésekkel.

A  Brussels Airlines Budapestről érkező repülőjárata biztonsággal leszállt

Nagy Zoltán megerősítette ( ahogy Schiffer András is - lásd keretes anyagunkat - a szerk. ) hogy a Brussels Airlines Budapestről érkező repülőjárata biztonsággal leszállt Brüsszelben. A diplomáciai kirendeltség kollégái több utassal is kapcsolatban vannak, ők - az utolsó információk szerint - még mindig a repülőgépen várják, hogy elhagyhassák a gép fedélzetét. A járat személyzete hosszú várakozásra készítette fel az utasokat - tette hozzá a nagykövet. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Zaventem nemzetközi repülőteret lezárták, valamennyi járatot törölték, a repülőtérre vezető utak járhatatlanok. Nagy Zoltán tájékoztatást adott arról is, hogy a nagykövetség közösségi oldalán folyamatosan frissített tájékoztatást adnak az eseményekről, valamint közzétették az érintett belga hatóságok vészhelyzeti telefonszámait, amelyen érdeklődni lehet esetleges személyes érintettség okán.

A kedd reggeli robbantásokat követően, biztonsági okokra hivatkozva lezárták az autóközlekedést segítő alagutakat Brüsszelben - közölte rendőrségi forrásra hivatkozva a La Libre Belgique című, francia nyelvű belga napilap. A rendőrség a város alatt kialakított, a forgalom gyorsítása érdekében épített valamennyi közlekedési alagutat lezárta.

Az utcán is lehetett érezni a metróban történt robbanást 

Az utcán is lehetett érezni a brüsszeli metróban történt keddi robbanást - nyilatkozta a belga fővárosból a Magyar Vöröskereszt elnöke, aki az elsők között érkezett a Maelbeek nevű metróállomáson megsérültek ellátására. Göndöcs Zsigmond - aki egy konferenciára érkezett Brüsszelbe - azt mondta: olyan érzése volt, mintha kicsit megremegne a föld. Elmondta: ahol lehetett, vérzést csillapított, munkáját 10-15 laikus is segítette. Arról is beszélt, hogy nagy lehetett a láng a metróban, szinte mindenkinek, aki feljött a felszínre, meg volt pörkölődve a haja. 

Az Iszlám Állam hívei ünnepelnek 

A szervezet maga egyelőre maga nem adott ki közleményt a támadásokkal kapcsolatban. "Úgy látszik, az Iszlám Államban (harcoló) testvéreink elhagyták Moszult és Rakkát, és áttették a fővárost Brüsszelbe" - áll egy arab nyelvű Twitter-üzenetben. "A minap elfogták (a párizsi támadások fő szervezőjének számító) Salah Abdeslamot, ma meg már meg is bosszulták őt a társai. Az Iszlám Állam üzenete az ellenségeinek egyértelmű: nem hagyunk békén titeket!" - írta a milícia egy másik támogatója. A belga hatóságok ugyan terrorcselekménynek minősítették a Brüsszelben történteket, arról azonban mindeddig nem tettek jelentést, hogy ki állhat a támadások hátterében. A robbantásokat még egyetlen szervezet sem vállalta magára.