Rétvári Bence elmondta, a tavaszi ülésszakon egy új szabályozást alakítanak ki, hogy szeptemberre teljesen kialakuljon egy olyan új rendszer, amely sokkal kevésbé lesz központosított. Az államtitkár szerint van valós probléma az oktatásban, ez pedig a Klik működése és a diákok túlterheltsége. Úgy fogalmazott: vannak szakmai kritikák, amelyeket mi is elfogadunk, a kifogásolt szabályozáson javítani kell.
Megállapodás született a köznevelési kerekasztal keddi ülésén a nyugdíjas pedagógusok továbbfoglalkoztatási lehetőségeiről - közölte az oktatási államtitkár az ülés után tartott sajtótájékoztatón.
Az izgalmas kérdés, hogy így ugyan a rebellis tanerők egyik követelése teljesül, és ez - különösen miután nemrégiben Áder János államfő (és ős-fideszes politikus) testvérhúgát nevezték ki a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vezetőjének - meglehetősen komoly győzelemnek számíthat a gyerekek minőségi oktatásáért harcolók csatájában, ám a Pukli István által a minapi tüntetésen követelt bocsánatkérés még nem hangzott el, sőt, mint a Népszava is megírta, a felszólítást Orbán tréfának vette. Vagyis mi lesz a hónap végére bejelentett sztrájkkal, illetve az első, már holnapra jelzett tiltakozó akcióval.
Csak óvatosan a Rétvári-féle bejelentésekkel
Értékeljük, hogy foglalkozik ezzel a kormányzat. Rétvári államtitkár úr azonban nagyon otthon van a kommunikációs trükkök alkalmazásában, félő, most is erről van szó - figyelmeztet Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke emlékeztetett: Palkovics László oktatási államtitkár már hetekkel ezelőtt bejelentette, hogy nagy átszervezésre készülnek a Kliknél. Azt Palkovics is belátta, hogy a szervezet 189 tankerülete nem működik jól, ezért decentralizációra van szükség. Ennek lehetséges iránya, hogy az ország térszerkezetéhez vagy régióihoz igazodva, esetleg az iskolák száma alapján kisebb Klik-központok létesülnek. Ugyanakkor továbbra sem látjuk tisztán, konkrétan mivé, hogyan szeretnék átalakítani. Az meg teljesen mindegy, hogy esetleg a Klik névleg megszűnik, a feladat, a szerep a lényeg - mondta Mendrey, emlékeztetve: jövő szerdára, azaz március 30-ra a Tanítanék Mozgalom egyórás országos munkabeszüntetést hirdetett (részletekről a mai nap folyamán adnak tájékoztatást). A PDSZ-elnök szerint az ilyen hangzatos, ám konkrétumok nélküli kijelentésekkel a kormányzat inkább csak a kedélyeket szeretné csillapítani, a tiltakozó megmozdulás élét csorbítani.
Hasonlóan gyanakvó a Párbeszéd Magyarországért is
Szabó Tímea, a párt társelnöke sajtótájékoztatóján elfogadhatatlannak nevezte, hogy - meglátása szerint - a bejelentés során semmilyen konkrétum nem hangzott el. Rétvári Bence, az Emmi államtitkára nem közölte, hogy a Klik megszüntetése csak átnevezést jelent-e, hogy felszámolják-e az oktatást tönkretevő központosított rendszert, vagy hogy az iskolák visszakapják-e az autonómiájukat - sorolta. Felrótta azt is: az államtitkár arról sem beszélt, hogy visszateszik-e azt a kétszázmilliárd forintot az oktatásba, amit kivettek onnan, hogy kívánnak-e tárgyalni a több mint ötvenezer, az oktatásban nem pedagógusként dolgozó alkalmazott bérrendezéséről vagy hogy az iskolák visszakapják-e a tankönyvszabadságot. Szabó Tímea arra biztatta a pedagógusokat, a szülőket és diákokat, hogy ne higgyenek a kormánynak és addig folytassák a tiltakozást, ameddig a kabinet eleget nem tesz a követeléseiknek.
MSZP: az önkormányzati logikán működtetett közoktatásnak nincs alternatívája
Az MSZP szerint fel kell hagyni a központosítással, az önkormányzati logikán működtetett közoktatási rendszernek nincs alternatívája, ezért újra kell szervezni tankerületi szinten az egész rendszert - közölte az Országgyűlés kulturális bizottságának szocialista alelnöke. Kunhalmi Ágnes szerint nem tesz mást a kormányzat, mint hogy szétdarabolja a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik), de a miniszterelnök által szorgalmazott központosítási logika tovább él. Amíg ez a logika működik Magyarországon, teljesen mindegy, hol faragják az oktatási rendszert - hangsúlyozta. Az ellenzéki politikus egyfajta terelésnek tartja a Klik megszüntetéséről szóló bejelentést, mert a kormány "nehezen viseli" a negyvenezres tüntetéseket, így akarja a civilek vitorlájából kifogni a szelet. Kunhalmi szerint ugyanakkor annak beismerése Rétvári Bence államtitkár nyilatkozata, hogy amit csináltak 2011 és 2016 között, "totálisan értelmetlen volt". Hány gyerek életébe került ez az elmúlt öt-hat év? - tette fel a kérdést a szocialista oktatáspolitikus.
LMP: nem látható, lesz-e radikális változás
A párt radikális változást tart szükségesnek az oktatásban, ez azonban az ellenzéki párt szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszüntetésének bejelentésével sem látható. Ikotity István a megszüntetést ugyanakkor eredménynek értékelte és gratulált ahhoz a korábbi demonstrációban részt vevőknek. Ős is jelezte ugyanakkor az aggályát, hogy csak egy "kommunikációs gumicsontról" van szó. Kifogásolta, hogy azt nem a miniszter vagy a területért felelős államtitkár jelentette be, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Megjegyezte: lehetséges, hogy csupán a "Klik újrafestéséről" van szó, némileg csökkentve a központosítást. Az LMP-s politikus hangsúlyozta: a helyi közösségek kezébe kell adni az iskolák fenntartói jogát, és növelni kell a forrásokat.