Barack Obama;Kuba;látogatás;Raúl Castro;

Katonai tiszteletadással fogadták az amerikai elnököt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOE RAEDLE

- Változást sürget Obama

Változásokat sürget Kubában Barack Obama, aki ma mondja el nagy beszédét Havannában, az Alicia Alonso Nagyszínházban. A kubai vendéglátók azt ígérték, élőben közvetíti az amerikai elnök szavait az állami televízió. A beszédben Obama világossá teszi, hogy a kubaiakon múlik, milyen irányba indulnak.

Hivatalban lévő amerikai elnök majd 90 éve először vizitál Kubában. Raúl Castro kubai elnök hétfőn katonai tiszteletadással fogadta az amerikai elnököt. Obama koszorút helyezett el a XIX. századi szabadsághős, José Martí emlékművénél, a Forradalom terén, ahol egykor Fidel Castro sokórás beszédeit mondta. Az amerikai és a kubai elnök tárgyalását kétórásra tervezték, a zárt ajtók mögötti megbeszélés után mindketten nyilatkozatot tettek. Amerikai részről a kubai reformfolyamat előrehaladását sürgették és az emberi jogi kérdéseket is készültek felvetni. A házigazdák elzárkóztak a közös sajtóértekezlettől, noha erről az utolsó pillanatban is folyt egyeztetés a Washington Post szerint. Obama és Raúl Castro első alkalommal Nelson Mandela temetésén fogtak kezet, 2014. december 17-i telefonbeszélgetésük után jelentették be készségüket az amerikai-kubai kapcsolatok helyreállítására. Tavaly az Amerikák csúcstalálkozójának margóján, Panamavárosban fél órás találkozót tartottak.

„Azért jöttem Havannába, hogy baráti kezet nyújtsak a kubai népnek, hogy közösen temessük el a hidegháború maradványait és segítsünk javítani a kubaiak mindennapi életén” – írta Obama tegnap, Havannából keltezett üzenetében a Fehér Ház tájékoztatása szerint. Az ABC tévé úgy értesült, Obama látogatása során jelentik be, hogy a Google óriásvállalat megállapodott a kubai kormánnyal a szélessávú internethozzáférés javítására a szigetországban. Az amerikai elnök hétfői programjában találkozó szerepelt amerikai és kubai üzletemberekkel, festői helyszínen, a Havannai-öbölben, este pedig Raúl Castro adott díszvacsorát a vendégek tiszteletére. Az amerikai elnök kíséretében van John Kerry külügyminiszter, Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó, s helyettese, Ben Rhodes. Az ő nevét Obama elnök vasárnap, a tavaly újranyitott havannai amerikai követségre látogatva külön is kiemelte, Rhodes folytatta ugyanis másfél-két éven keresztül a titkos diplomáciai tárgyalásokat az amerikai-kubai viszony helyreállításáról.

Barack Obama és családja egyébként vasárnap délután érkezett 48 órás látogatásra a karibi szigetországba. Trópusi viharban szállt le az elnöki különgép a José Martí nemzetközi repülőtéren, ahol a kubai külügyminiszter fogadta a 44. amerikai elnököt és családját. A zuhogó eső sem tartotta vissza az elnöki párt, két lányukat, Sashát és Maliát a városnézéstől. Erős védelem mellett körbesétáltak az Óvárosban, a kubai nézelődők közül valaki odakiáltotta: „Le az embargóval.” Kuba legnagyobb katedrálisában a havannai érsekkel, Jaime Ortegával találkozott. Este a magántulajdonban lévő, néhány éve megnyitott San Cristóbal vendéglőben vacsoráztak, ahol a neves külföldi vendégek között Beyoncé és Mick Jagger is megfordult.

Még véget sem ért a kubai út, a demokrata elnököt máris bírálatok érik. A republikánus elnökaspiránsok közül Donald Trump úgy nyilatkozott, ő Obama helyében sarkon fordult volna és visszaindul, amikor kiderült, hogy nem a kubai államfő fogadta a repülőtéren, pedig Raúl Castro személyesen ment ki Ferenc pápa fogadására tavaly szeptemberben. A kubai gyökerekkel rendelkező Ted Cruz texasi szenátor pedig a néhai Ronald Reagan elnökre hivatkozott, akinek célja diktatórikus rendszerek megdöntése, nem pedig legitimálása volt.

Egyes rozsos és szezámos extrudált kenyereket vont vissza az Aldi magyarországi üzleteiből is, amelyek élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentettek az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszerén (RASFF) érkezett riasztás szerint - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).