FIFA;Sepp Blatter;Vang Csien-lin;tőkeerős szponzor;Wanda;

A FIFA mintha folyamatosan lőné az öngólokat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/VOLKER HARTMANN

- A FIFA-nál minden változatlan

Sajátos szerződést kötött a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség. A FIFA egy kínai céggel kötött minden bizonnyal rendkívül jövedelmező szerződést, ám az ügylet hátterében Sepp Blatter unokaöccse állhat. Ez azt sugallja, a FIFA még messze van attól, hogy átlátható intézménnyé váljék.

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) ugyan reformokat indított útjára, ám a februári tisztújítás, valamint az új program elfogadása kapcsán már a kezdet kezdetén kételyek merültek fel. Sokan már akkor kételyeiket fejezték ki arról, sikerül-e egyáltalán átláthatóbbá tenni a nemzetközi szövetség működését. Múlt héten bejelentették, hogy új, tőkeerős szponzort sikerült a szövetséghez csábítani, a kínai Wanda vállalatcsoport személyében. A céget a legtehetősebb kínai üzletember, Vang Csien-lin irányítja, aki már egy idő óta agresszívan terjeszkedik a labdarúgásban, s mint az elmúlt hetekben bizonyos átigazolási összegekből láthattuk, a pénznek az országban mintha nem lenne határa, már ami a focit illeti.

A Forbes tavaly októberi kimutatása szerint Vang vagyona egyetlen év alatt több mint megduplázódott, s 13,2 milliárd dollárról 30 milliárdra emelkedett. Szakértők szerint Vang látványos gyarapodása elsősorban annak köszönhető, hogy tőzsdére dobta csoportjának két leányvállalatát. Konszernjéhez tartozik például az amerikai AMD mozilánc.

A kínai milliárdos és a FIFA közötti tranzakció összegét ugyan nem hozták nyilvánosságra, s azt, mekkora bevétellel gyarapodik a nemzetközi szövetség, csak annyit tudni, hogy 2020-ig kötötték meg a megállapodást. Mindenesetre azokat az összegeket figyelembe véve, hogy a kínai klubok mekkora összegeket adnak ki új játékosokra, óvatos becslés szerint is több száz millió dollárról lehet szó. Ugyanakkor megint felmerülhet pénzügyi visszásságok gyanúja, hiszen közismert, hogy Kína labdarúgó világbajnokságot kíván rendezni, így aligha véletlen ez a szerződés. Peking azonban nemcsak a labdarúgásra költ elképesztő összegeket. A Wanda egyik részlege, a Dalian Wanda ingatlanfejlesztő például 650 millió dollárért vásárolta meg az Ironman márkát, valamint a World Triathlon Corporation társaságot.

Miközben az amerikai cégek, így a VISA, a McDonalds és a Coca Cola korrupciós ügyek miatt a támogatások felfüggesztésével fenyegetőztek, a jelek szerint a FIFA a Sepp Blatter által fémjelzett éra után sem hagy fel a „mutyizással”, s egyre inkább kelet felé fordul. Az orosz gázóriás, a Gazprom például nem akarja megszüntetni a nemzetköz szövetség támogatását, ami érthető, hiszen 2018-ban Oroszország ad otthont a labdarúgó világbajnokságnak.

A Wanda vállalatcsoport nem ismeretlen a nemzetközi labdarúgásban. Az elmúlt évben megvásárolta az Atlético Madrid részvényeinek 20 százalékát, s hozzá tartozik a sportjogokkal foglalkozó ügynökség, a Sports & Media AG, amellyel a FIFA kiterjedt üzleti tevékenységet folytat. S hogy miért lehet az az érzésünk, nem sok változott a szövetségnél? Azért, mert a kínai ügylet Sepp Blatter unokaöccsének, Philippe Blatternek köszönhetően jött létre, ami azt sejteti, hiába történt változás a FIFA élén, a volt elnök még mindig komoly befolyást gyakorol a szervezetre. Annál is inkább, mert hogy az ügy még szövevényesebb legyen, a Wanda csoport tavaly felvásárolta azt az Infront Sports @ Media nevű céget, amelyet éppen a „kis Blatter” irányított, akit aztán azonnal meg is tettek a Wanda Sports Holding vezérigazgatójának.

Más gyanús kapocs is akad a kínai cég és a Blatter család között. Sepp Blatter a tavaly májusi kongresszusra személyesen hívta meg Vang Csien-lint, aki el is utazott Svájcba. S még egy érdekesség. Az Infronté a következő két labdarúgó világbajnokság közvetítési joga Ázsia 26 államában, köztük Kínában, s részesedéssel rendelkezik a nemzetközi szövetség vendéglátó cégében, a Match Hospitalityben. Úgy tűnik, a FIFA-nál a pénznek továbbra sincs szaga, mert bár a végrehajtó bizottság egyes tagjai bírálták, hogy a szövetség olyan vállalattal áll kapcsolatban, amelyet Blatter unokaöccse irányít, a kínaiakkal megkötött szerződésnél elhalkultak a bíráló hangok.

A FIFA új elnöke, a szintén svájci Gianni Infantino mindenesetre úgy tett, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, fontos lépésnek nevezte a szponzori szerződés aláírását. Lelkesedése érthető, hiszen a korrupciós botrányok óta ez a legjelentősebb üzlet a szövetség számára. Szüksége is van a tőkére Infantinóéknak, hiszen csütörtökön tették közzé, hogy a megannyi – svájci és egyesült államokbeli - eljárás magas ügyvédi költségei miatt a szövetség 2015-ben 122 millió dollárnyi veszteséget könyvelt el. 2002 óta első ízben volt példa arra, hogy a nemzetközi szövetség veszteséget termelt. Ugyanakkor így is elképesztő összeg, 1,152 milliárd dollár volt a bevétele, ezt azonban meghaladták kiadásai (1,74 milliárd dollár). A FIFA jogi ügyekkel kapcsolatos kiadásai majdnem kétszer akkorák voltak, mint 2014-ben. A szövetség tartalékai 183 millió dollárral 1,34 milliárdra csökkentek.

Infantino azonban igyekezett úgy beállítani, mintha nem égne a ház, s minden a legnagyobb rendben lenne. „A FIFA a védekezésből a támadásba megy át” – élt némi labdarúgó hasonlattal. Ismételten elmondta, hogy a labdarúgó világbajnokságokon szereplő együttesek számát 32-ről 40-re kívánja emelni. „Ha ezt a fejembe veszem, akkor meg tudok győzni másokat is ennek a jelentőségéről” – közölte Infantino.

Jól keresett a főtitkár
Nem keresett rosszul Sepp Blatter. A FIFA februárban leköszönt elnöke az előző esztendőben 3,76 millió dollárra tett szert. Nem akármekkora jutalom, 450 ezer dollár ütötte a markát azért, mert 40 év óta állt a szövetség szolgálataiban. Főtitkára, Jérome Valcke számára is nagyon megérte a nemzetközi szövetségnél dolgozni, hiszen az elmúlt esztendőben 2,2 millió dollárt keresett. Szeptemberben függesztették fel hivatalából, s idén januárban bocsátották el, mert többszörösen is megsértette a FIFA etikai kódexét. Februárban aztán 12 évre tiltották el a labdarúgástól. A végrehajtó bizottság összes tagja 300 ezer dollárnyi kifizetést kapott, a kameruni Issa Hayatou pedig, aki ideiglenesen, Blatter eltiltása után vezette a FIFA-t, további 500 ezer dollárt keresett a pénzügyi bizottság elnökeként.

Gyógytestnevelési napot tartottak hétfőn Budapest minden kerületében, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat tagintézményeiben. A rendezvényeken a szülők, a pedagógusok, az orvosok és védőnők betekinthettek a gyógytestnevelők munkájába, a szakemberek pedig bemutatták az új módszereket.