Saját Facebook-oldalán áradozik magáról büszkén Németh Szilárd, a Fidesz új alelnöke, régebben kudarcos csepeli polgármester, bukott képviselő, rezsibiztos, a párt megbízható ökle, s mint ilyen, birkózóelnök is.
Van is miért, hiszen a hét végén éppen Andrzej Duda lengyel elnök tüntette ki - mások mellett - a Lengyel Köztársaság Tisztikeresztjével. Azzal a Jeszenszky Gézával együtt, akit még aznap lekomcsizott a Fidesz, mert úgymond a baloldal teljesen alaptalanul hisztériázik a városligeti fakivágásokkal kapcsolatban. A baloldali hisztériázók között említve Szörényi Levente zenészt és Jeszenszky volt külügyminisztert, többszörös Orbán-nagykövetet.
„Nagyon hálás vagyok ezért a kitüntetésért, hiszen csak azt csináltam, amit szeretek csinálni” – fogalmazott Németh Szilárd a merészen alákérdező fidesz.hu-nak. Felidézte, hogy 1981 decemberében, amikor Wojciech Jaruzelski hadiállapotot hirdetett Lengyelországban, tiltakozásképp lengyel újságokkal kötötték be a tankönyveiket a csepeli Jedlik gimnáziumban. Szép, és bizonyára igaz történet, nyilván tömegével járatták akkoriban Csepelre a gimnazisták a lengyel lapokat. Már csak azért is, mivel akkoriban minden lengyel sajtótevékenységet felfüggesztettek, kizárólag a Trybuna Ludu, az állampárt, valamint a Żołnierz Wolności, a katonaság hivatalos lapja jelenhetett meg.
Kilóg az egész ló!
Az ordó átvétele előtti napon a 168 óra olvasóit örvendeztette meg Németh egy sajátos eszmefuttatással a pedagógusok megmozdulása kapcsán. „Már az egész ló kilóg! Semmi köze sincs se az iskolához, se a közneveléshez, se a pedagógiához. Nyílt politikai zsarolás, igazi bolsevik diktátum. Ennek hallatán még Lukács György vagy Szamuely is megnyalná mind a tíz ujját”. Azt állítja, őt nem lehet meggyőzni arról, hogy pártatlan szülők szervezték a sztrájkot. „Sorolhatnánk a felbujtókat, akik nagyon is kötődnek a pártpolitikához” – tette hozzá. Szerinte a tüntetésen egymást taposva tolongtak az ellenzéki politikusok meg a Soros Györgyhöz köthető hálózati aktivisták. Úgy véli, a Teleki Blanka igazgatója, Pukli István úgy viselkedik, mint egy jól képzett ügynök.
Nem érdemes széttekinteni az ügynökvádak, az imperialista összeesküvés-elméletek dohos tárházában, nyilvánvaló, hogy a szilárdi tézisek habonyi alapokon állnak.
Éppen a 168 óra írta korábban, amikor Némethet a párt a bíróságok ellen küldte harcba Hagyó, meg a vörösiszap-ítélet nem kedvező kormányzati fogadtatása után: „nemigen érthető, hogy a kormánypárt amúgy körültekintő hatáselemzői, miért éppen Németh Szilárdot bízzák meg politikai üzeneteik tolmácsolásával. A Fidesz újsütetű alelnöke arra persze kétségtelenül alkalmas, hogy mint valami robotizált harci eszköz, fáradhatatlanul lökje ki magából a belé táplált szövegpaneleket, de drabális agresszivitása eleve ellenszenvessé teszi.
Az aktuális napiparancs szerint ugyan aggálytalanul nekiront bárminek vagy bárkinek, noha rendre kiderül, hogy a legegyszerűbb újságírói vagy ellenzéki kérdésre sem képes érdemi választ adni. Minden visszapattan róla, ami az értelem tartományába tartozik; egy ilyen nyakló nélkül nekilódult gőzhenger a széles nyilvánosság megnyerésében tökéletesen kontraproduktív, hiszen semmiféle valódi argumentációra nem futja tőle – sekély kéj, hogy ha vitába merészkedik, ellenfelei menten leiskolázzák. Amikor legutóbb a bíróságok ellen kezdett kormányzati offenzíva támadóékének használták, Németh ismét pontosan hozta a formáját: uszító gátlástalansággal vonta kétségbe a bírósági eljárások szakmai tisztességét.”
Előbb a Kúria, majd az Országos Bírósági Hivatal elnöke, aztán a Magyar Bírói Egyesület és a Fővárosi Törvényszék is visszautasította, hogy a politika – szöges ellentétben az Alaptörvényben foglaltakkal – nyomást próbáljon gyakorolni „az igazságszolgáltatásban részt vevő szervekre, így a bíróságokra is”, és anélkül alkosson véleményt az ítélkezésről akár általában, akár konkrétan, hogy az ahhoz elengedhetetlen „tényszerű, tárgyilagos és szakszerű” ismeretekkel rendelkezne.
Ez talán fájhatott a csepeli faltörőnek, hiszen a rezsiharcban könnyű győzelmekhez szokott. Az államot is újraállamosító kormányzati hévben a hamis pénztárca simogató szólamok jól jöttek, s kétségünk se legyen, hogy Németh ebben is szilárdan hitt. Annak ellenére, hogy szakértők szikár adatokkal tárják fel azóta is a rezsicsökkentési kampány hamisságait.
A képviselő, amint azt a Magyar Narancs 2013-ban megírta, igen mélyről érkezett és meglehetősen hirtelen jutott a figyelem középpontjába. Akárcsak Tarlós István, az SZDSZ-ből indult - de ezt láthatóan szeretik feledni a „megvilágosult” politikusok. Szenvedélyesen antikommunista, 12 évig volt a "vörös Csepel" önkormányzatának kitartó ellenzéki politikusa.
FOTÓ: Szalmás Péter/Népszava
Édesapja a Csepel Műveknél dolgozott, szülei mindketten rokkantnyugdíjasként vonultak vissza. Egy 2003-as hosszú életútinterjújában meséli, hogy első tíz évét egy mindössze 9 négyzetméteres albérletben töltötte a szüleivel és - 1969-től - a kishúgával együtt. Édesapja mindent megtett a taníttatásáért, hogy "többre vihesse, mint ő". Otthoni örökség katolikussága, kisgyermekként Királyerdőn ministrált, ahol jelenleg lakik.
Bömbivel a Trabantban
Amint a Mancsnak egy ismerőse felidézte, érettségi után képesítés nélküli napközis nevelőnek állt egy csepeli iskolába. Munka mellett tanult, 1987-ben szerzett könyvtár-tanító szakon diplomát. Ezután - szintén Csepelen - egy évig könyvtáros, majd visszament az iskolába, amely visszaemlékezése szerint az ő javaslatára vette fel Kőrösi Csoma Sándor nevét. A rendszerváltás idején rögtön aktivizálódott a helyi politikában, az SZDSZ-be lépett be. Akkori párttársai szívesen emlékeznek vissza a jelenetre, amint a húszas évei közepén járó Németh idős tagtársa Trabantjának anyósüléséről kihajolva bömbivel agitálja az SZDSZ támogatására a csepeli járókelőket az 1990-es önkormányzati választások előtt. Érdemes ma elképzelni egy hasonló jelenetet vele.
Már az első ciklusban megromlott a viszony Németh és a liberális párt között: nem választották újra csepeli ügyvivőnek, és nem indították a lakóhelyén kiírt időközi önkormányzati választáson sem. Egykori mentorai utóbb a nyomokban már akkor kiütköző fekete-fehér világlátásával, ő maga pedig az MSZP és az SZDSZ koalíciójával magyarázta a nemsokára bekövetkező szakítást.
Könyvtáros-tanítói végzettsége után környezetpedagógus, meg közoktatási vezető lett. Ismerői szerint már ekkor világossá vált az a tulajdonsága - amelyet még hívei sem vitatnak -, hogy erős vezetőként csak lojális embereket tűr meg maga mellett, csak diktátumokat ismer, és képtelen bármiféle partneri együttműködésre. Maga is úgy emlékszik, hogy "sokan nem értették, s én nem mindig tudtam a pedagógusoknak eladni, mit miért szándékozom meglépni".
Ironikus ezt így mondani, de tényleg: pályája egyenesen ívelt egy év csepeli iskolaigazgatóság (sokak szerint roppant kudarcos év) után a MÁV káderosztály-vezetői székéig. Ezt követően az egyik jelentős kisgazda botránykő, a Környezetgazdálkodási Intézet EU-integrációs igazgatója – „olasz társalgási szintű” nyelvismerettel -, majd a jogutód Vituki egyik vezetője.
A KGI a környezetvédelmi tárca háttérintézménye volt, ahol Németh érkezésével nagyjából egy időben próbálta elhordani elnökként a Pepó Pál-korszak romjait az utóbb ferencvárosi polgármester, Bácskai János. Németh a HVG-nek adott interjújában úgy emlékezett, hogy ő és Bácskai vállvetve takarították el azokat a "magukat kisgazdáknak hazudó komcsi gazembereket", akik "azon dolgoztak, hogy az intézet rossz hírét keltve bevágjanak egyet az (első) Orbán-kormánynak".
Korábbi munkatársai a Mancs szerint „született fideszesként” jellemzik Némethet: egészen triviális dolgokról sem lehetett meggyőzni, amennyiben nem vágtak egybe a pártállásponttal. „Nagy disznóságokat nem csinált, de hatalmas érvényesülési vágy és megfelelési kényszer dolgozott benne” - mondta egyikük. Egyes kollégái nehezményezték, hogy a fizetés-kiegészítést jelentő vizsgáztatások elvállalásában Németh igen szorgalmasnak bizonyult, miközben a különböző politikai pozícióiból befolyó tiszteletdíjai miatt a legtöbb kollégájánál több jövedelme volt. Ennél is jobban és többen haragszanak rá azért, mert - hiába fordultak hozzá sokan - meg sem kísérelte befolyását latba vetni, hogy megakadályozza a Vituki felszámolását.
Az új hullám tagja
Németh egy másik - a végzettségéhez nem igazán passzoló - politikai területe is volt: a Fidesz munkástagozatának elnökségi tagja lett, mérsékelt sikerrel, maga után semmi emlékezetest nem hagyva. A MÁV-nál pedig a szakszervezetben volt aktív, de onnan is távozni kényszerült.
1998 óta három cikluson át volt csepeli önkormányzati képviselő, 2006-ban nyert először egyéni körzetben. A parlamentben kétszeresen is "örök második" volt. Először 2004-ben Őry Csaba, majd 2009-ben Deutsch Tamás EP-be választása után ülhetett be a patkóba. A parlamentbe ugyanis 2006-ban sem került be, de az önkormányzati választásokon, amikor Orbán Viktor végleg ejtette a Tirts Tamás-Sasvári Szilárd-Juharos Róbert-féle régi motorosokat, Németh Szilárd az új hullám képviselőjeként fővárosi közgyűlési taggá válhatott. Különösebb súlya a frakcióban nem volt, alkalmankénti gorombaságaival vétette észre magát. A 2010-es fülkeforradalmi cunami repítette először saját jogon az országgyűlésbe, majd a csepeli polgármesteri székbe, ám egyik poszton sem volt képessége/lehetősége újrázni. 2014-ben az országos Fidesz-lista révén szerzett ismét mentelmi jogot.
Csepeli polgármesterként - a szocialistáktól örökölt súlyos adósságokra hivatkozva – szigorú, de értelmetlen megszorító intézkedéseket vezetett be: centralizálta és alaposan megfaragta például a kulturális intézményhálózatot, valamint megszüntette az önkormányzati tulajdonú Csepp TV-t, aminek következtében nem volt mód a testületi ülések közvetítésére.
Ismerősei szerint az őt helyben sorozatban ért, számára feldolgozhatatlan kudarcai tették még harciasabban lojálissá az országos vezetés – azaz Orbán Viktor - iránt.
A legutóbbi Fidesz-kongresszuson az új alelnökök – köztük Németh Szilárd – megválasztásával végleg, és visszavonhatatlanul lezárult a régi erős emberek szerepe a párt vezetésében. Ott ma már csak politikailag boldog emberek ülnek.
Csúnya bukás
Németh Szilárdot Csepelen az Együtt-PM korábban szinte ismeretlen politikusa, Szabó Szabolcs győzte le – igaz, mindössze 2,7 százalékos különbséggel. Ráadásul a Fidesz kevesebb voksot kapott a körzetben listán, mint maga Németh Szilárd.