;

Premier League;Leicester City;Váradi Péter;

- Hol van a Leicester helye a focivilágban?

Harminc forduló, első hely, 63 pont, csaknem két győzelemnyi előny a második pozícióban álló Tottenhammel szemben. A futballvilág a hétfő este is diadalmaskodó Leicester Cityt csodálja, és egyre többen szurkolnak azért, hogy a „kiscsapat”, megelőzve a topklubokat, bajnoki címet szerezzen a Premier League-ben. Várhidi Pétert arról faggattuk, hol állna a meglepetésgárda a Serie A-ban, a Bundesligában, vagy éppen a La Ligában.

Parádés teljesítményt ugyan nem nyújtott, ám Okazaki Sindzsi káprázatos, ollózós góljával 1-0-ra legyőzte a Newcastle-t, így tartja előnyét az angol élvonal élén a Leicester. Sok mindent elárul az erőviszonyokról, hogy a brit fogadóirodák az évad előtt ötezerszeres pénzt fizettek a „rókák” esetleges bajnoki címére. Ehhez képest nyolc fordulóval a sorozat vége előtt a Leicester Cityt üldözi a mezőny – a Tottenham hátránya öt, az egy meccsel kevesebbet játszó Arsenalé 11, a Manchester Cityé 12 pont. A korábbi magyar szövetségi kapitány Várhidi Pétert játékra hívtuk, s megkértük, helyezze el az angol éllovas Leicestert Európa nagy futballbajnokságaiban.

„Hogy mi a Ranieri-együttes titka? A fantasztikus csapatjáték, a ragyogó egység – magyarázta a Sport Televízió szakkommentátora. – A Leicesterben nincsenek világsztárok, ugyanakkor mentálisan nagyon egyben van a társaság, és ez különösen fontos Angliában. Vardyék nagyszerűen rajtoltak, ebből erőt merítettek, és a lendület azóta is kitart, olyannyira, hogy nyolc fordulóval a bajnokság vége előtt az első számú aranyesélyesnek számítanak. Hozzáteszem, hasonló remeklés gyakran előfordul másutt is, ám egy idő után rendre jön a visszaesés.”

Hogy a Premier League most futó idényében ez nem történt meg, az a szakember szerint nagyban betudható a riválisok gyengélkedésének. „A Manchester United és a Chelsea vesszőfutása a legmegdöbbentőbb, ugyanakkor az Arsenal, a Manchester City és a Liverpool is képtelen tartósan jó formát futni – tette hozzá a tatabányai sportigazgató. – Az angol sztárcsapatok az egyéniségekre építve értek el kiemelkedő eredményeket, azonban most alig-alig akad klasszis teljesítmény. Jellemző, hogy az európai topklubok mostanában a legkevésbé sem kapkodnak az Angliában szereplő futballistákért. A Leicester City jó kis csapat, de a remeklése tökéletesen rámutat az angol foci erőtlenségére.”

Természetesen sosem derül ki, hogy a „rókák” mire mennének Spanyol-, Olasz-, vagy Németországban – minden bizonnyal az ősztől a Bajnokok Ligájában majd összemérhetik az erejüket -, így Várhidi Péter a játék kedvéért helyezte el a társaságot a három nagy ligában. „Érzésem szerint az ötödik-hatodik pozíció környékén állnának a Serie A-ban, a Juvét, a Napolit, vagy az Intert semmi esetre sem tudnák megelőzni – vélekedett az edző. – A Bundesligában legfeljebb jó középcsapat lehetne a Leicester, a kilencedik-tizedik helyre raknám, Spanyolországban viszont ennél is hátrébb. Ki nem esne, de úgy vélem, az első tíz közt tuti nem találnánk, a 12-14. helyezés tűnne reálisnak számára.”

Thai szerzetes segít
Kiderült a nagy „titok”, előkerült egy thai szerzetes, aki három éve rendszeresen meglátogatja a csapat tagjait, megáldotta a pályát, és különféle szerencsehozó tárgyakat adott a Leicester labdarúgóinak. „Ragyogó az együttes karmája, biztos vagyok a sikerében – magyarázta az AFP hírügynökségnek Phra Prommangkalachan. - Amuletteket akasztok a játékosok nyakába és különböző talizmánokat is adok nekik. Abban nem vagyok biztos, értik-e, amit ezekről magyarázok nekik, de azt érzik, hogy szerencsét hoznak.”
A szerzetes nem véletlenül került képbe: a Leicesternek 2010 óta thai tulajdonosa van, Vichai Srivaddhanaprabha, aki szintén hívő buddhista.

Két miniszteri tárcát kapott a Most-Híd a szlovák kormányban. Erről is szó volt a tegnapi szlovákiai koalíciós egyeztetésen, amely a Smer, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), a Híd és a Háló között zajlott.