MSZP;kormány;lakhatás;költekezés;

Illusztráció/Thinkstock

- MSZP: ne magára szórja a pénzt a kormány

Bangóné Borbély Ildikó szocialista parlamenti képviselő szerint a kabinetnek a családok lakhatási problémáinak megoldására, lakbértámogatásra, bérlakások építésére kellene fordítani azt a pénzt, amit most magára költ.

Az Országgyűlés népjóléti bizottságának MSZP-s tagja szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány legutóbbi lakáspolitikai intézkedése, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) milliókat ígér a gyermekvállalás előtt álló családoknak, azonban a feltételek miatt nem azoknak segít, akiknek a legnagyobb szükségük lenne az állam támogatására. Az MSZP szerint a "csókosok" támogatása helyett lakbértámogatást kellene adni a családoknak és szociális bérlakásokat kellene építeni. Bangóné Borbély Ildikó szóvá tette: miközben 300 ezer család élethelyzete indokolná, hogy szociális bérlakásba költözhessenek, a kormány több tízmilliárd forintot vont ki a szociális ellátórendszerből. 

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adataira hivatkozva a politikus azt mondta: 144 ezer olyan, jelzáloggal terhelt hitel van Magyarországon, amelyet nem tudnak törleszteni, ebből 70-80 ezer jelzáloghitelezettnél 80 milliárd forintnyi közüzemi számlatartozást tartanak nyilván az országban. Nem hozott sikert a Nemzeti Eszközkezelő és a családi csődvédelem sem, a bajba jutott hiteladósok nagy része fizetésképtelen maradt. Az alapprobléma a dolgozói szegénység - mondta Bangóné Borbély Ildikó, hozzátéve: a fizetési szakadékot kell megszüntetni az országban, és az MSZP hónapok óta követeli is a nettó bérek emelését.

Emlékeztetett arra, hogy március 1-jén véget ért a kilakoltatási moratórium; erről szólva közölte: az MSZP javaslatot fog benyújtani a parlamentben arról, hogy legyen állandó moratórium addig, amíg a kormány meg nem oldja a kilakoltatással fenyegetett emberek problémáit. A Fidesz-kormány hat év alatt 2300 milliárd forinttal költött többet magára, mint az előző kormányzat, pedig egy ekkora összegből rendezni lehetett volna a családok lakhatási problémáit.

A Fővárosi Közgyűlés következő ülésén hivatalosan is csatlakozik a kormány kötelező uniós betelepítési kvótát elutasító álláspontjához - ezt a főpolgármester szombaton jelentette be Budapesten, a magyar önkormányzatok a betelepítési kvóta ellen című konferencián, ahol aztán szép sorban elmondták véleményüket a kormánypárti városvezetők. Jól beolvastak. Már persze Brüsszelnek.