A tüntetésen, melyet Helyreállítjuk az alkotmányos rendet jelmondattal rendeztek, a PO által vezetett varsói önkormányzat szerint közel 50 ezren, a varsói rendőrség becslése szerint mintegy 15 ezren vettek részt. Az uniós és a lengyel nemzeti zászlók alatt vonuló tüntetők a Szabadság, egyenlőség, demokrácia, illetve a Hirdessétek ki! jelszavakat skandálták. A tiltakozás rendbontás nélkül zajlott.
A tüntetés az alkotmánybíróság varsói székhelye előtt kezdődött, a résztvevők onnan a belvároson át az elnöki palota elé vonultak. A tiltakozó akciót azután tartották, hogy Rafal Bochenek lengyel kormányszóvivő szombat délelőtti sajtóértekezletén bejelentette: a Velencei Bizottság pénteki véleménye ellenére nem hirdetik ki a hivatalos közlönyben, s így nem léptetik hatályba a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt decemberi alkotmánybírósági törvénymódosítását megsemmisítő alkotmánybírósági ítéletet.
A PiS szerint törvényellenes módon elfogadott alkotmánybírósági döntés kihirdetését a tüntetésen felszólaló ellenzéki vezetők is követelték. Ryszard Petru, a Modern elnöke elmondta: ez ügyben további, "különféle formájú" tiltakozásokat is szerveznek. Nem zárta ki a szejm feloszlatására irányuló kezdeményezést sem.
A Velencei Bizottság pénteken úgy foglalt állást, hogy az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások alááshatják a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot, és a taláros testület döntéseinek végrehajtására szólította fel a varsói kormányt.
A PO elnöke, Grzegorz Schetyna hangsúlyozta, hogy Lengyelország része az európai közösségnek", ezért a lengyelországi fejleményekről az Európai Uniót fogja tájékoztatni. Úgy érezzük magunkat Brüsszelben, mintha otthon volnánk, ez a mi otthonunk is, és ott fogunk minderről beszámolni - jelentette ki. Elmondta: szeretné, hogy az Európai Parlament egy Lengyelországról szóló határozatot fogadjon el. "Tudnunk kell, hogy Európa nem helyesli a törvény- és alkotmányellenes lengyel lépéseket, mindazt, amit a PiS-kormány az utóbbi fél év alatt művelt" - mondta el Schetyna.
Schetyna már pénteken, a 2014-es ukrajnai fordulatra utalva, bejelentette: amennyiben az alkotmánybíróság helyzete nem oldódik meg, "a konfliktus utcára terelődik, és az összes aktivitást utcára kihelyezve, egy varsói Majdanról beszélhetünk majd".
Budapesten március 15-én vonulnak utcára a tüntetők
A Tanítanék Mozgalom kezdeményezéséhez péntekig több mint 50 civil szervezet, szakszervezet csatlakozott. A felhívás szerint (Vedd fel te is a kockás inged, és gyere velünk!) tüntetnek a szabad oktatásért, azért, hogy a kormány a valódi érintettekkel tárgyaljon, és azért is, mert a kormány nem csak az oktatás szereplőivel nem áll szóba. A dokumentum kiemeli, hogy a mozgalom, illetve a tüntetők szolidaritást vállalnak a közalkalmazottakkal, köztük az egészségügyi, a kulturális és a szociális szféra dolgozóival, a bizonytalanságban tartott köztisztviselőkkel, és a közlekedési dolgozókkal.