Magyarországon egyedül a 18-62 év közötti korosztály fogpótlásáért kell kifizetni az orvos munkadíját, a többi kezelés a páciensnek ingyenes, de még így is ijesztő állapotokkal szembesülnek nap, mint nap a fogorvosok, ha belenéznek betegeik szájába. A sokkoló hírek között olvashatjuk, hogy egy felnőtt magyarnak mindössze tíz egészséges foga van, vagy, hogy csupán 30-40 százalékuk jár rendszeresen fogorvoshoz, s a legtöbben csak akkor mennek el, ha már nem bírják elviselni a fájdalmat. Sürgősségi ellátás egyébként akkor jár, ha friss baleseti sérülés miatt kell beavatkozni, gyulladás miatt van szükség foghúzásra, begyulladt a bölcsességfog körüli íny, valahol tályog alakult ki a páciens szájában.
A kezelések túlnyomó többsége minden korosztály számára ingyenes, így a fogorvosok munkadíját az egészségbiztosító fizeti, ha sürgősségi beavatkozásra van szükség, vagy ha a páciens szűrővizsgálatra jelentkezik. Ezt a felnőttek évente egyszer megtehetnék, de a legritkább esetben élnek vele, a gyakorlat inkább az, hogy amikor valamilyen sürgős baj miatt megjelennek a rendelőben, a fogorvos egyben elvégzi a szűrővizsgálatot is. Ingyenes a fogorvos munkája a szakrendeléseken is, ha az alapellátó fogorvos továbbküldi az illetőt, mert valamilyen komolyabb betegségre gyanakszik. Ugyancsak térítés nélkül vehető igénybe minden fogmegtartó kezelés: a fogtömések, a gyökérkezelés, gyökértömés, továbbá a fogsebészeti ellátások, az ínyelváltozások kezelése és a fogkő eltávolítás.
A fogak pótlása is ingyenes, ha az illető még nem töltötte be a 18. életévét, vagy ezt követően, ha még középiskolai tanuló, továbbá megállapították, hogy várandós vagy a gyermek megszületése óta még nem telt el 90 nap, illetve, ha betöltötte a 62. életévét.
A közoktatásban tanulók rendszeresen járnak fogászati szűrővizsgálatra, de a szülőknek arra kell számítani, hogy ha a gyermeknek fogszabályozót javasol az orvos, a készülék árának egy részét ki kell fizetniük. Ha egy felnőtt üzemi baleset miatt szorul kivehető vagy rögzített fogpótlásra, a munkadíjat nem kell megfizetnie, de a fogtechnikai eszköz árának egy részét igen. A fogszabályozók árának többnyire a 80 százalékát, míg a protézisek árának felét ilyenkor is a TB állja.
- sürgősségi ellátás
- szűrővizsgálat (meghatározott gyakorisággal, pl. 18 éves kor felett évente egyszer)
- szakorvosi beutaló alapján góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog és szájbetegségek kezelése
- fogmegtartó kezelés (amalgám és esztétikus fogtömés, gyökérkezelés, gyökértömés évente egyszer)
- fogsebészeti ellátás
- fogkőeltávolítás
- ínyelváltozások kezelése
A 2014 végén elvégzett európai lakossági egészségfelmérés adatai között a KSH erről szóló kiadványában a fogaink állapotával kapcsolatban az olvasható, hogy a felnőtt lakosság fele elégedett fogainak állapotával, 20 százalék azonban kifejezetten rossznak tartja azt. A magyarok kétharmadának van legalább egy tömött foga, 60 százalék azoknak az aránya, akiknek nem pótolták a kihúzott fogát, és a lakosság csaknem harmadának jelenleg is van kezeletlen szuvas, lyukas foga. Világelsők vagyunk a szájüregi rák gyakoriságában. Ezeken a statisztikákon a rendszeres fogászati szűrés sokat javítana, de még ma is félünk a fogorvosoktól és úgy tartjuk, hogy jobb a magánrendelés, mint az állami, csak drága. Abban az értelemben mindenképp, hogy ott az orvos minden mozdulatát ki kell fizetnünk, míg az államiban csak a fogpótlásokhoz szükséges beavatkozásokat. Ez utóbbiak árát egyébként a TB-vel szerződött fogorvosok is maguk állapítják meg, nagyjából abban a tartományban, ahol a magánrendelők árai is mozognak.
- A teljes körű fogászati alap- és szakellátás – a fogtechnikai költségek kivételével – az alábbi esetekben térítésmentes
- 18 éves korig
- 18 éves kor betöltését követően, a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt
- a várandósság megállapításától a szülést követő 90 napig
- 62 éves életkor felett
Kétmilliárd forintot kap idén az alapellátást végző 2800 fogorvos, hogy javíthassa az elvégzett kezelések társadalombiztosítási elszámolásából származó jövedelmét.