;

NATO;Szerb Radikális Párt;Vojislav Seselj;

- Uniós és NATO zászlót égetett Seselj

Vojislav Seselj, a Szerb Radikális Párt (SRS) vezére néhány híve kíséretében tegnap a belgrádi különleges bíróság épülete felgyújtotta az Európai Unió és a NATO zászlaját. A volt csetnikvajda ezzel a gesztussal tiltakozott Szerbia NATO-hoz való közeledése ellen. 

A Seselj vezette radikálisok azt kifogásolják, hogy február 19-én Tomislav Nikolic államfő aláírta a NATO – Szerbia együttműködésre vonatkozó törvényt. Az egyezmény szerint Szerbia önkéntesen felajánlja területét, légterét és infrastruktúráját a szövetségnek. A NATO-katonák minden állami és magánkézben levő objektumhoz hozzáférhetnek. Seselj értelmezésében ez azt jelenti, hogy „Szerbia már nem független állam”.

Szerbia ezzel nem lett NATO-tag, csatlakozási szándékát sem jelentette be, de aláírta az Egyéni Partnerségi Akciótervet (IPAP), amely a legmagasabb fokú együttműködés a NATO és egy olyan ország között, amely nem kíván csatlakozni a szövetséghez. A szerb lakosság túlnyomó része ugyanis NATO-ellenes, nem tudják megbocsátani, hogy a koszovói háború idején, 1999-ben a katonai szövetség bombázásokkal kényszerítette Milosevics rezsimjét a vérontás befejezésére.

Seseljnek tegnap lett volna a meghallgatása Belgrádban a hágai Nemzetközi Törvényszéknek való kiadatása ügyében, ahol március 31-én születhet elsőfokú ítélet ügyében. A radikális politikus háborús bűnökkel vádoljál. A belgrádi meghallgatásra elmegy Seselj, de azt továbbra is megtagadja, hogy eleget tegyen a hágai törvényszék felszólításának és visszatérjen börtönébe, ahonnan 12 év raboskodás után egészségügyi okok miatt engedték szabadon azzal a feltétellel, hogy önként visszatér, amennyiben erre felszólítást kap.

A belgrádi bíróság eljárási okokra hivatkozva mondta le Seselj meghallgatását, az új időpontot később tűzik ki. Ám erősen kétséges, hogy Belgrád bevállalja, hogy az április 24-i választás előtt eleget tegyen a hágai kiadatási kérelemnek.

Megvédik Szerbiát
Vlagyimir Putyin Oroszország támogatását ígérte Szerbia területi épségének megvédéséhez a kétnapos hivatalos moszkvai látogatását tegnap megkezdő Tomislav Nikolic szerb elnöknek. A kétoldalú megbeszélésen szóba került a Szerbia és a NATO között létrejött megállapodás is. A két ország elnöke egyetértett abban, hogy Szerbiának katonai értelemben semlegesnek kell maradnia.

Komoly esélye volt Moszkvának arra, hogy az Európai Unió ne hosszabbítsa meg automatikusan az ukrajnai válság miatt Oroszország ellen foganatosított szankciókat, de a Kremlnek az ukrán pilótanő ügyében tanúsított hajthatatlansága szertefoszlatja a normalizálódás reményét.