Horacsek Róbert, a szervezők szóvivője elmondta, a demonstráció során a Hősök teréről indulva a Budapesti Közlekedési Központnál, a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál petíciókat adtak át a demonstráció résztvevői, amelyben a taxisok számára január óta kedvezően megváltozott jogszabályok betartatását követelik. A taxisok egy csoportja megállt a budapesti amerikai nagykövetségnél, ám ott nem adtak át petíciót.
Amit követelnek
A petíciókban többek között az ellenőrzést végrehajtó szervek összehangolt munkájának betartatását, szigorúbb ellenőrzést és bírságolást követelnek, s több rendszám levételét is el akarják érni. Céljuk az, hogy azonnali hatállyal függesszék fel az Uber applikáció működését, ami szerintük összhangban van a szabályokkal, rendeletekkel és törvényekkel.
A taxisok szerint az Uber ellehetetleníti a taxitársaságokat, mivel ugyanolyan személyszállítási szolgáltatást végeznek, mint ők, miközben nem felelnek meg a taxisokra vonatkozó szabályoknak, és az adózásuk is átláthatatlan a számlázás nélküli online fizetés miatt.
Péntek estig tiltakoznak
A szervezők egyébként péntek este 8 óráig kértek és kaptak engedélyt a demonstrációra, ám nem zárják ki, hogy ezt meghosszabbítják. Az MTI tudósítója a helyszínen azt tapasztalta, hogy a demonstráció nem okozott különösebb forgalmi fennakadást a Deák téren.
A Főtaxi már korábban már közölte, hogy a cég gépjárművei nem vesznek részt a tüntetésben.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Horacsek Róbert, a demonstráció főszervezője a Hír TV-nek korábban elmondta: a lakosság minél kisebb akadályozásával próbálnak majd tüntetni, "a sávszűkítés úgy lesz megoldva a Bajcsy–Andrássy kereszteződésben, hogy minél kevesebb fennakadást okozzanak a forgalomban”.
Az előzmények
A taxisok először január 18-án kezdtek be nem jelentett demonstrációt a Bajcsy-Zsilinszky út, József Attila út, Andrássy út kereszteződésében az Uber ellen. A tiltakozást január 21-én fejezték be, miután a szervezők elérték céljukat: megállapodtak a kormánnyal, hogy tárgyalásokat kezdenek a taxistörvényről, illetve az Uber működéséről.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bejelentette, hogy zéró toleranciát alkalmaz az uberesekkel szemben és tájékoztatót tett közzé honlapján, amelyben leírta, mi a teendője a magyar adótörvények alapján az ilyen tevékenységet végző sofőrnek.
Ezekre reagálva az Uber kidolgozta akciótervét, és február elsejétől csak az a sofőr dolgozhat az Ubernek, aki az adószámát és adatait feltöltötte a cég platformjára, és az Uber rendszere minden utazásról a magyar előírásoknak megfelelő elektronikus áfás számlát állít ki az autóspartner nevében.
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára február közepén bejelentette: március végén, április elején hatályba lép az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy a taxisokkal szemben támasztott személyi és tárgyi feltételeket be nem tartó uberesek gépkocsijáról egy esetleges ellenőrzés során az intézkedő levegye a rendszámot, vagyis a gépkocsit kivonja a forgalomból. A Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) szerint azonban az Uber Hungary Kft. személyszállítási közvetői tevékenységet végez diszpécserszolgálattal, noha erre nincs engedélye.
Mindeközben kiderült, új nyomozást indítottak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai az Uber ellen. Indoklásuk szerint ugyanis az adóellenőrzéseken olyan információk kerültek a kockázatelemzők birtokába, amiket azonnal továbbítottak az illetékes bűnügyi főigazgatóságának. Az ügyészségre február elején már érkezett feljelentés nagy összegű költségvetési csalás miatt, de ahogyan arról lapunk is beszámolt, később bűncselekmény hiányában a vádat elutasították.
Az Uber Hungary Kft. 2014 novemberében kezdte meg magyarországi működését, a cégnek 26,203 millió forint nettó árbevétele és 4,071 millió forint vesztesége volt tavaly a nyilvánosan hozzáférhető cégadatok szerint. Az okostelefonokra letölthető utazásmegosztó alkalmazással az autósok és az utasok online találhatnak egymásra, és a viteldíj rendezése is a rendszeren keresztül történik. Budapesten 1200 Uber-sofőr dolgozik, az utazásmegosztó alkalmazás felhasználóinak száma Magyarországon mintegy 110 ezer.