Humusz Szövetség;hulladékhasznosítás;Maradékbazár;

- Nem minden maradék hulladék

A tárgyi adományozás gyakorlata hazánkban alig ismert, a vállalatok elhanyagolható része él ezzel a lehetőséggel. A Humusz Szövetség most ezen változtatna, így programjával összekötné a cégeket az adományfogadókkal. A szövetség célja, hogy a termelés és a mindennapi működés során keletkező anyagmaradékokat, tárgyakat eljuttassák olyan oktatási intézményekhez, kézműves csoportokhoz, amelyek kreatívan újrahasznosíthatják azokat. Ezzel a nyilvánvaló szociális előnyök mellett a környezetvédelem szempontjából is hasznos, hiszen a felajánlott dolgok nem kerülnek hulladéklerakóba vagy égetőbe.

A tárgyi adományozás gyerekcipőben jár hazánkban, a vállalati felajánlásnak csupán egy elhanyagolható százaléka történik ilyen formában - olvasható a Humusz Szövetség sajtóközleményében. A környezetvédő szervezet most ezen kíván változtatni online felületük segítségével.

A Maradékbazár nevű kezdeményezés célja, hogy a termelés és a cégek mindennapi működése során keletkező anyagmaradékokat eljuttassa oktatási intézményekhez, kézműves csoportokhoz, amelyek kreatívan újrahasznosíthatják azokat – mondta lapunk megkeresésére Harazin Dorottya a szövetség közösségi programvezetője. Hozzátette, a program úgy tűnik, megállja a helyét, az adományfogadók oldaláról csak az elmúlt egy hónapban több mint 100 regisztráció érkezett. Elmondása szerint többségükben óvodák, iskolák, vagy olyan szervezetek csatlakoznak, ahol hátrányos helyzetű vagy sérült személyekkel foglalkoznak.

Kérdésünkre, hogy a bazárban hátrányos helyzetű magánszemélyek is részt vehetnek-e, mint adomány fogadók, Harazin elmondta: a nehéz sorsú civilek számára az adományozás kapacitáshiány miatt nem valósulhat meg. A rendszer hitelességének megőrzése érdekében egy objektív lista alapján, az általunk ellenőrzött szervezetek regisztrációit tudjuk fogadni.

Adományozóként a humuszosok számítanak a civilekre, igaz, a bazár kitalálásakor az elsődleges céljuk az üzleti szférából érkező felajánlások növelése volt. Ennek érdekében az adományozható tárgyak körét szinte alig korlátozták, a megmaradt anyagok készülhetnek műanyagból, fából, textilből, fémből, vagy akár a papírból is. Csupán három fontos feltételnek kell megfelelniük: nem lehetnek szennyezettek, veszélyesek, vagy ártalmasak az egészségre.

Adományozási továbbképzés felajánlóknak
Továbbképzést szervez a Maradékbazár felajánló oldalának részére a Humusz Szövetség március 24-én. Az előzetes tervek szerint körbejárják majd a tárgyi adományozás hazai helyzetét és bevett gyakorlatait. A PricewaterhouseCoopers adószakértőjének segítségével az adójogi kérdéseket is körbejárják, valamint a Morgan Stanley Magyarország és a Vodafone Magyarország közreműködésével a két vállalat adományozási gyakorlatait is megismerhetik a résztvevők. A rendezvény célja, hogy segítséget nyújtson azon vállalatoknak, vállalkozásoknak, ahol már felmerült a tárgyi adományozás lehetősége, de idáig nem éltek a társadalmi felelősségvállalás ezen formájával. A szervezők igyekeznek majd rámutatni: a nyilvánvaló szociális előnyök mellett a környezetvédelmi haszon sem elhanyagolható, hiszen az így felajánlott tárgyak, maradék anyagok nem kerülnek hulladéklerakóba vagy égetőbe.

Szó szerint a legkisebbek, vagyis a kis súllyal világra jött, koraszülött babák életének első heteit segítik azok a műszerek, amelyeket a Szent Margit kórháznak és a Péterfy Sándor utcai kórháznak vásárolt az UniCredit Bank csaknem 1,6 millió forintértékben. Az adományozást az ADRA-Vitium Esélyegyenlőségi Alapítvány koordinálta.