ukrán pilótanő;Szavcsenko-ügy;

- Vihart kavart Szavcsenko pere

A vádlott meghallgatásával folytatódott tegnap Nadia Szavcsenko pere az oroszországi Donyeckben. Az ukrán pilótanőre 23 év szabadságvesztést kért múlt héten a vád.

Szavcsenko pedig március 3-án száraz éhségsztrájkba kezdett, sem ételt, sem vizet nem vesz magához. Tegnapi bírósági meghallgatásán közölte, folytatja éhségsztrájkját, mint fogalmazott, „nincs veszítenivalója”. Más véleményen vannak az orvosok és az ukrán diplomácia, az ukrán konzul személyesen próbálta jobb belátásra bírni a pilótanőt, hiszen a száraz éhségsztrájk életét fenyegeti. Két orosz televíziós újságíró halálában bűnrészességgel vádolt Szavcsenko azonban nem adja fel. A tárgyalásról tudósító AFP hírügynökség szerint ezt nyilvánvalóvá is tette tegnapi beszédében, és aláhúzta újra, nem tartja magát vétkesnek az újságírók halálában, majd felmászott a vádlottak padjára és obszcén gesztussal beintett a bíróságnak. Ügyében március 21-én hirdetnek ítéletet. „Lehet, hogy addig még élni fogok. Vegyék figyelembe, az életem a tét. És én fogok győzni. Nincs mit veszítenem” - mondta Szavcsenko. A meghallgatás viharosan zajlott. A tárgyalóteremben jelen lehetett a vádlott édesanyja és testvére, befejezésül többen az ukrán himnuszt kezdték énekelni.

A 34 éves pilótát hazájában nemzeti hősnek tekintik. Kijev követeli, hogy engedjék szabadon, háborús fogolyként és ne köztörvényes bűnözőként kezeljék. Már korábban is több nemzetközi fórum szót emelt érdekében, tegnap öt uniós állam – Svédország, Lettország, Nagy-Britannia, Románia, Lengyelország – külügyminisztere közös levélben fordult Federica Mogherinihez, az EU kül- és biztonságpolitikai főbiztosához, amelyben a perben érintett orosz hivatalos személyek elleni szankciókat sürgetnek.

A berlini kabinet szóvivője Steffen Seibert révén szólította fel Oroszországot Szavcsenko azonnali szabadon bocsátására. Seibert kiemelte, a pilóta elleni per nincs összhangban a minszki egyezmény szellemével és előírásaival. Berlin humanitárius okokra is hivatkozva fogalmazta fel meg felszólítását. Szavcsenko 20 hónapja van fogságban, kihallgatása során többször a nemzetközi jognak nem megfelelő módon faggatták. Nem ez az első éhségsztrájkja, 2015 márciusában fejezett be egy 80 napig tartót, de eddig még száraz éhségsztrájkhoz nem folyamodott.

Ugyancsak Mogherinihez fordult több mint ötven EP képviselő is büntetőintézkedéseket követelve többek között Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen. Levelükhöz listát csatoltak, amelyen 29 olyan orosz állampolgárt sorolnak fel, akik érintettek az ügyben. Az aláírók között van Szanyi Tibor szocialista, és Jávor Benedek zöldpárti magyar képviselő is.

Moszkva azonban nem enged. A bíróságra történő nyomásgyakorlásnak minősítette John Kerry amerikai külügyminiszter állásfoglalását is, amelyben a minszki megállapodások megsértésének nevezte a Szavcsenko elleni oroszországi bírósági eljárást.

Átvette a kormányalakítási megbízást Robert Fico szlovák miniszterelnök Andrej Kiska államfőtől. A hivatalban lévő kormányfő, aki egyben a Smer elnöke, március 18-ig kapott időt arra, hogy működőképes kabinetet állítson fel.