A hatvanpusztai majorság csupán része az egész gépezetnek - mondta lapunknak Magyar Bálint. A korábbi oktatási miniszter szerint a maffiaállam egyik alapköve a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, amelyről sokan elfelejtik, hogy valójában magántulajdonban van, hiszen alapítója, Orbán Viktor úgy cserélgeti a kuratóriumi tagokat ahogyan jónak látja. Így lényegében a kormányfő dönti el, hogy kik rendelkezhetnek az alapítványba "betalicskázott" összegek felett. Ez nem kevés pénz, hiszen a Mészáros Lőrinc elnökölte alapítvány 2014-ben 2,25 milliárd forintot kapott társasági adókedvezményből (TAO-felajánlás), 2010 óta pedig több mint 9 milliárdot szereztek. Könyveiben Magyar több ízben is kifejtette, az alapítványnak kulcsszerepe van Orbán maffiaállamában, hisz Felcsúton itt zajlik a források elosztása: "az egyik ilyen forrás a majorság. Valljuk be, nem életszerű, hogy Mészáros Lőrinc azért bérelte ki Orbán Viktor apjától a területet, hogy gépeket tároljon rajta". Ugyanis a felcsúti milliárdos polgármester korábban az Átlátszónak azt mondta, valóban ő bérli a 13 hektáros területet, ahol cégeinek mezőgazdasági gépeit tárolja.
Az elmúlt években több lap is elment a birtokhoz, ám soha olyan munkagépet nem láttak a sűrű növényzettel körbevett és térfigyelő kamerákkal biztosított udvaron, amelyről arra lehetett volna következtetni, hogy valamelyik Mészáros-cég kötelékébe tartozna. A tragikusan korán elhunyt Ferenczi Krisztina 2014-ben kiadott, Narancsbőr című könyvében írta meg, hogy a felcsúti polgármester 155 millió forintot fizethetett ki az id. Orbán Győző érdekeltségébe tartozó CZG Ingatlanforgalmazó Kft.-nek, amely ezért cserébe 10 évre bérbe adta neki azt a hatvanpusztai majorságot, amelynek megvásárlására néhány éve éppen 155 millió forint hitelt vett fel. "Ez szimpla pénzmosás" - vélekedett Magyar.
Ki lakja a majort?
Az egykori Habsburg-birtok ügye Ferenczi többéves oknyomozása után ismét reflektorfénybe került: Juhász Péter a napokban vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó ellen, mivel az Együtt alelnöke szerint a miniszterelnöknek joggal feltételezhetően sokkal nagyobb a vagyona, mint amit bevall. Erre szerinte elegendő bizonyíték az, hogy a kormányfő édesapja nevén jegyzett, hatvanpusztai majorságban él az a Nárcisz nevű kuvasz, amelyet a miniszterelnök állítása szerint hat éve fogadtak be, miután összeverve megtalálták a kertjükben. Igazság szerint ezt már Ferenczi is megírta könyvében, Orbán pedig 2013-ban állította, a kutya Felcsúton van - ezzel szemben a család faluban lévő házánál sosem látták az állatot. "Nekem volt kutyám. Tudom, hogy ahol a kutya él, ott él a gazdája is" - írta Juhász, aki emlékeztetett: a birtok bejáratánál nemrég megjelent 444-hu-s újságíróknak a terület gondnoka főnökeként nem Orbán apjára, nem is a területet állítása szerit Orbán Győző CZG Ingatlanforgalmazó Kft.-től bérlő Mészáros Lőrincre, hanem magára a miniszterelnökre hivatkozott.
Emellett a Népszava forrásai szerint a környéken azt pletykálják: a "fejesek" Hatvanpusztán szoktak összeülni megbeszélni a dolgokat. Így joggal merül fel legalább is a gyanú, hogy a 13 hektáros terület valójában Orbán Viktoré. Juhász bejelentése után a Fidesz frakciója közölte, hogy ők is vagyonosodási vizsgálatot kezdeményeznek - Juhász ellen. "Állok a vizsgálat elébe, ez már az óvodás szint, amikor ha valaki mond ránk valamit, azt mi egyből visszamondjuk" - vélekedett az Együtt alelnöke, aki később a Klubrádióban közölte, emeli a tétet, és hűtlen kezelés, valamint vesztegetés gyanúja miatt feljelentést tesz többek közt a hatvanpusztai ingatlan kapcsán. "Orbán vagyonát muszáj megvizsgálni, hiszen hivatalosan csak a politikai életből szerzett pénzt, mégis vélhetően kisebb vagyont halmozott fel. Így pedig felmerül a strómanság gyanúja..." - értékelte a politikus.
Uradalom Hatvanpusztán
Az Orbán Viktor édesapjának tulajdonában álló Alcsútdoboz-Hatvanpuszta majorság körül csak olyan magas aranykorona értékű földek vannak, amelyeket Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester nyert el még 2012-ben a Nemzeti Földalap pályázatán. Emellett a majorság közelében találhatók Orbán Viktor feleségének, Lévai Anikónak a földjei is. Mindebből a helyi gazdák arra következtettek az Átlátszónak, hogy Mészáros csupán strómanként pályázott a földekre. Akkoriban a felcsúti Fidesz-elnök férje, Flier János és családtagjai annyira biztosak voltak a pályázati sikerben, hogy egy negyvenhektáros táblát még a pályázat kiírása előtt bevetették búzával. Legutóbb Mészáros Lőrinc összesen 506 millió forintot költött a 400 hektár földre az árveréseken, testvére, János 207 hektárt vett, felesége, Beatrix 296 hektárt, Ágnes lánya 209 hektárt, Beatrix lánya pedig 276 hektárt. Ez együttesen 1388 hektár föld 1941 millió forintért.
Mindez az agrártámogatások miatt fontos: a felcsúti milliárdos polgármester csak 2015 első három negyedévében 2206-szor több mezőgazdasági támogatáshoz jutott, mint 2010-ben, amikor még nem voltak annyira gyümölcsöző politikai kapcsolatai – számolta ki a Magyar Narancs. Mészáros családja és cége, a Búzakalász 66 Kft. összesen 586,2 millió uniós és hazai forráshoz jutott hozzá – ekkor még nem vették meg a fenti földeket. A miniszterelnök feleségének földjeit kezelő Flier Jánosék a 2010 óta Felcsútra érkező agrárpénzek több mint felét kapták. Mészárosék megsokszorozódott támogatásai miatt korrupciós bűncselekmények kockázatának gyanújával bejelentést tett a rendőrségen a feljelentéseiről ismert fideszes magánszemély, Tényi István is.