március 15.;nemzeti ünnep;

- Orbán itt mondja el beszédet március 15-én

Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-i nemzeti ünnep "szimbolikus és emblematikus helyszínén", a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében mondja el ünnepi beszédét jövő kedden, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján - közölte Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

A Nemzeti Múzeumban tartott tájékoztatón Vargha Tamás hangsúlyozta: a '48-as forradalom a magyarok függetlenség iránti vágyából és bátorságából sarjad. "Függetlenség, szabadság, bátorság": ennek a három szónak a ma Európájában is nagyon fontos és erős üzenete van - mondta. Mint kiemelte, a történelem mindig a bátrakat igazolja. Az emberek tiszteletét mindig a bátrak vívják ki, s ezért az idén is "Tisztelet a bátraknak" a március 15-i nemzeti ünnep jelmondata - fejtette ki a HM parlamenti államtitkára.

Tomka Gábor, a múzeum főigazgató-helyettese elmondta: a rendszerváltás óta a Nemzeti Múzeum főlépcsője és kertje a március 15-i ünnepi események fontos részévé vált. Megjegyezte, hogy a szabadságharc idején még csak egyéves volt a múzeum, mégis az ünnep "szimbolikus alapkövévé" vált.  Közölte, hogy a nemzeti ünnepen múzeumuk állandó kiállítását 14 órától ingyen tekinthetik meg az érdeklődők.

A központi rendezvényeket szervező HM Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal főigazgatója, Ivády Nóra elmondta, hogy már most pénteken megnyílik és március 21-ig lesz megtekinthető a Nyugati téren az a szabadtéri kiállítás, ahol az 1848-as veteránokról és napjaink bátrairól készült fotókat állítják párba. Március 14-én, hétfőn a Nyitott Parlament program keretében ingyenesen lehet látogatni az Országházat és megtekinteni a Szent Koronát. Március 15-én a hagyományokhoz híven az ünnep a Kossuth téren kezdődik, ahol katonai tiszteletadás mellett Áder János államfő jelenlétében felvonják Magyarország lobogóját. Innen az ünneplők a Nemzeti Lovas Díszegység és a Magyar Honvédség Központi Zenekara vezetésével átvonulnak a Magyar Nemzeti Múzeumhoz. 

A Múzeumkertben fél 11-kor kezdődő díszünnepségen Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet, Tarlós István Budapest főpolgármestere mond köszöntőt. Szintén a hagyományokhoz híven, délután 3 órakor az Országház Kupolatermében Áder János és Orbán Viktor átadja a Kossuth- és Széchenyi-díjakat. A múzeumkerti ünnepség után a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével a menet továbbindul a budai Várba, ahol egész nap színes műsorokkal és családi programokkal várják az érdeklődőket.

A Halászbástyánál felállított szabadtéri színpadon fellép például a Fabula bábszínház, Gryllus Vilmos, a Kolompos Együttes, a Mystery Gang és a Hősök. Mindemellett már délelőtt 10 órától színes műsorok és családi programok lesznek a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, a Magyarság Házában, a Magyar Nemzeti Galériában, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában. 

A központi rendezvényekről részletes információk találhatók a marcius15.kormany.hu oldalon. Mindemellett a budai Várban idén is megnyílik a Magyar ízek utcája. Novotny Antal, a program főszervezője elmondta: sok település vendéglátói várják az érdeklődőket hagyományos magyar ételekkel délelőtt tíz órától este hét óráig. Lesz többek között dödölle, puliszka, házi sajtok, pálinka, bor, s meg lehet kóstolni a Kossuth kiflit is.

Kun Szabó István, a HM miniszteri biztosa, az ünnepi rendezvények biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője a Múzeum körútra szervezett demonstrációt firtató kérdésre válaszolva leszögezte: céljuk, hogy az ünnep biztonságos, sikeres és méltóságteljes legyen. Ennek érdekében minden érintett szervvel együttműködnek, az esetleges rendzavarások kezeléséért a Budapesti Rendőr-főkapitányság felel - tette hozzá. 

Szűcs Panni, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kommunikációs igazgatója elmondta: március 15-én több nosztalgiajárat is járja majd a főváros utcáit. Közlekednek például favázas villamosok, nosztalgiatrolik és HÉV-ek is. A március 15-én várható forgalomkorlátozásokról, lezárásokról a BKK honlapján, Facebook-oldalán található részletes tájékoztatás. Továbbá okostelefonos alkalmazásukon is folyamatosan frissítik a közösségi közlekedést érintő információkat - közölte Szűcs Panni.

Március 15. a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete, amelynek célja a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt. Március 15. 1989-ben volt először munkaszüneti nap, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep, s egyben a magyar sajtó napja, annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták a magyar sajtó első szabad termékeit.

Lásd még: Orbán ünnepi beszédet mond - Tüntetés is lesz, hiába a TEK

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága a kormánypárti képviselők többségi, 10 igen szavazatával elfogadta az állam nevében tulajdonosi jogokat gyakorló szervezetek 2014. évi működéséről, az állami vagyon állományának alakulásáról, az állami vagyonnal való gazdálkodás folyamatairól szóló beszámolót keddi ülésén.